نخبگان بستر را برای بهبود فضای کسب و کار فراهم می آورند

کرج - ایرنا - مدیرکل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی البرز اعلام کرد بهبودی فضای کسب وکار با مشارکت نخبگان و فعالیت استارتاپ ها در انتظار این استان است.

حسین فلاح نژاد روز دوشنبه  در نشستی با  حضور رییس بنیاد نخبگان استان البرز  با اشاره به نقش و جایگاه ویژه نخبگان در توسعه و پیشرفت جامعه گفت: جریان سازی مهمترین نقش کارکردی است که برای نخبگان جامعه می شود تعریف کرد.
وی افزود:  نخبه ها می توانند  کشور را وادار به حرکت کنند، بنابر این انتظار داریم  نخبگان استان جریان ساز باشند چرا که حاصل این جریان سازی ایجاد فناوری، حرکت در فرایند اقتصادی و  اشتغال زایی را به ارمغان می آورد.

وی با اشاره به وظایف وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی در حوزه های مختلف اجتماعی ،اقتصادی و رفاه افزود : یکی از مهمترین اهداف وزارت تعاون،کار وفاه اجتماعی ایجاد اشتغال است و با توجه به این رسالت مهم ،کلیه تسهیلات این وزارتخانه با هدف ایجاد اشتغال ارایه می شود.

وی اظهار کرد: نگاه ما به مقوله ارائه تسهیلات ایجاد اشتغال با رویکرد اشتغال پایدار  است.

فلاح نژاد ضمن اعلان حمایت وزارت تعاون،کار وفاه اجتماعی ازنخبگان و استفاده از ظرفیت این استعداد ها در اشتغالزایی، تولید وفناوری در استان خاطر نشان کرد : بر اساس تفاهم نامه ای که  وزارتخانه با صندوق کارآفرینی امید برای ایجاد کسب وکار منعقد کرده است، هر فردی که یک طرح توجیهی اقتصادی مورد تایید این وزارت خانه داشته باشد می تواند ار تسهیلات درنظر گرفته شده استفاده کند.

 وی گفت: در پوشش این تفاهم نامه برای ایجاد هر شغل  ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان البرز از طرح کارورزی و مشوق های بیمه ای به عنوان یکی دیگر از طرح ها برای بهره مندی نخبگان استان نام برد.

 فلاح نژاد افزود : یکی از موضوعاتی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است رفع مشکلات ناشی از  فقدان مهارت لازم است و برای حل این مساله و رفع مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی وزارت متبوع یک بسته تشویقی تحت عنوان کارورزی  درنظر گرفته است.
وی ادامه داد: طرح مشوق های بیمه ای برای ایجاد اشتغال افرادی که دارای تحصیلات عالی هستند، تعریف شده است.

وی افزودد : بر اساس این طرح وقتی فرد تحصیل کرده در بخش خصوصی به عنوان کارورز جذب شود تا سه ماه حقوق و هزینه های کارورزی او از سوی دولت پرداخت می شود.

وی ادامه داد: اگر ظرف سه ماه پس از ارزیابی کارفرما افرادی که بعنوان کارورز جذب می شوند  بتوانند پاسخگوی رفع مشکلات آن بنگاه اقتصادی یا کارگاه شوند، دولت برای حمایت از کارفرما بعد از جذب کارورز تا بیست و یک ماه آن کارگاه را نسبت به حق بیمه کارفرمایی معاف خواهد کرد و وزارتخانه راسا حق بیمه آن فرد را پرداخت می کند.

فلاح نژاد همچنین از حوزه تعاون به عنوان بستر مناسب دیگری برای فعالیت های نخبگان در حوزه های پژوهش محور عنوان کرد.

وی  دراین زمینه گفت: استفاده از ظرفیت های پژوهشی و اقتصادی بخش تعاون برای بهره مندی نخبگان در حوزه های پژوهشی ونیز وجود معافیت های مالیاتی و بیمه ای و تسهیلات خاص بخش تعاون می تواند به عنوان تسهیل گر کسب و کار و ارائه ایده های نخبگان در جهت ایجاد اشتغال و توسعه استان مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را از دیگر خدمات قابل ارائه این اداره کل به نخبگان و استعدادهای برتر استان نام برد و تصریح کرد : منابع خیلی خوبی از سمت دولت برای توسعه اشتغال پایدار روستایی اختصاص داده شده است.
در این نشست رییس بنیاد نخبگان استان در سخنانی برنامه های این بنیاد برای رشد و پیشرفت نخبگان استانی مطرح کرد.

محمد نبیونی همکاری مشترک بین دستگاهی و این مرکز برای رفع مسائل نخبگان  را گامی راهگشا عنوان کرد.

در ادامه نشست نخبگان حاضر درجلسه مشکلات و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها