جایگاه شوراهای اسلامی بعد از ۲۲ سال هنوز بین مردم جا نیفتاده ‌است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا بعد از ۲۲ سال هنوز بین مردم جا نیفتاده ‌است و بخش زیادی از این امر ناشی از عملکرد خود شوراها است که به عنوان نماینده مردم به وظایفشان بخوبی عمل نکردند.

به گزارش ایرنا، «هوشنگ بازوند» روز دوشنبه در جلسه اعضای شورای اسلامی استان که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، گفت: نظام جمهوری اسلامی که ریشه در مردم سالاری دینی دارد در قالب نهاد شوراهای اسلامی بخشی از اختیارات حکومتی را به مردم واگذار کرده و مردم نیز این اختیارات را به اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان نمایندگان خود واگذار کرده‌اند که آنها مشکلات شان را رسیدگی و پیگیری کنند.

بازوند، راه تقویت جایگاه شوراهای اسلامی را عمل کردن اعضا به وظایفشان طبق قانون اسلامی دانست و افزود: مردم وقتی عملکرد شوراها را ببیند مشارکت می کنند و جایگاه این نهاد در جامعه تقویت می‌شود.

او با بیان اینکه باید از طریق اطلاع رسانی و آگاه سازی، وظایف شوراهای اسلامی بین مردم تبیین شود؛ از اعضای شورای اسلامی استان خواست برای حضور در کارگروه‌های مختلف مانند کارگروه اشتغال، اقتصاد مقاومتی، شورای اداری و امور زیربنایی و عمرانی یک نماینده انتخاب کنند و از نزدیک در جریان امور و تصمیمات جلسات استان قرار بگیرند و گلایه و مشکلات مردم را  در این جلسات از دستگاه های اجرایی پیگیری کنند.

استاندار کرمانشاه افزود: دستگاه های اجرایی موظف به پاسخگویی به نمایندگان مردم یعنی شوراهای اسلامی هستند.

بازوند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صحبت های اعضای شوراهای اسلامی استان گفت: معتقدم حق مناطق جنگی باید برای کل استان در نظر گرفته شود، زیرا محروم شدن بخشی از استان از این حق باعث خالی شدن شهرستان های شرقی از نیروی متخصص می‌شود و اگر نمایندگان مجلس شواری اسلامی و شوراهای اسلامی و با تایید قرارگاه نجف برای حق مناطق جنگی مصوبه بگذارند،  استانداری در سطح کلان کشوری پیگیری می‌کند.

وی در ادامه گفت: پیگیری امهال وام های مناطق زلزله برای یک سال دیگر است و مقرر شده ۵۰۰ میلیارد تومان بانک مرکزی به دولت بدهد تا این اتفاق بیفتد.

استاندار کرمانشاه همچنین با اشاره به افزایش جمعیت شهر جوانرود آن را هم فرصت و هم تهدید دانست و گفت: اگر کمیسیون ماده پنج به موقع این جمعیت را مدیریت نکند و شورای شهر و شهرداری تصمیمی برای سکونت مردم نگیرند، مردم خود تصمیم می‌گیرند و سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشین شکل می گیرد و بعدا  هزاران برابر باید هزینه پرداخت کنیم و هرگز درست نخواهد شد.

بازوند اضافه کرد: اگر از همین الان برای ازدیاد جمعیت فکری شود منجر به توسعه و رونق خواهد شد و اقتصاد مسکن راه می افتد و مردم نیز راضی از خدمات خواهند بود.

او در ادامه با اشاره به اختلافات بعضی از اعضای شوراهای شهر در استان گفت: مردم به شورای شهر رای داده‌اند مشکلات را حل کنند، نباید اختلاف سلیقه آنها منجر به اختلاف و دعوا در جامعه شود و اگر این کار ادامه پیدا کند مردم دیگر در انتخابات مشارکت نمی کنند.

مقام عالی دولت در استان کرمانشاه، احداث تله کابین در شهر کرمانشاه را ارزشمند دانست و گفت: با توجه به حساسیت مردم و افکار عمومی روی محوطه تاریخی تاق بستان در چارچوب قانون با احداث تله کابین موافق است.

بازوند همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ برخی اعضای شورای اسلامی استان گفت: جانمایی و راه اندازی پتروشیمی شهرستان ها و پالایشگاه نفت در استان یک امر بسیار تخصصی و علمی است و تابع متغیرها و شاخص های زیادی است.    

سرخط اخبار استان‌ها