نگاهی به روند واکسیناسیون کرونا در آمریکای لاتین

تهران- ایرنا- به رغم نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونای جهش‌ یافته برزیلی، ارقام ابتلای روزانه به ویروس کرونا در منطقه آمریکای لاتین روند کاهشی را در پیش گرفته و واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در سراسر منطقه بصورت گسترده ادامه دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، براساس آخرین بازشماری های صورت گرفته از سوی مقامات منطقه ای، آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب بیش از ۲۰ میلیون و ۲۱ هزار تن و تعداد جان‌باختگان بالغ بر ۶۳۵ هزار نفر گزارش شده است.

در این میان، برزیل به عنوان مبتلاترین کشور منطقه، با ثبت بیش از ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار مورد ابتلا پیشتاز است و میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشور از ۲۳۹ هزار نفر فراتر رفته است.

این موضوع به ویژه با شیوع ویروس جهش یافته برزیلی نگران کننده تر می نماید. با این وجود تداوم سهل انگاری های مدیریتی «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری این کشور در مواجهه با همه گیری، موج انتقادها را علیه دولت وی به راه انداخته است. روند آهسته واکسیناسیون و سوء مدیریت در اعمال تدابیر بهداشتی ازجمله مهم ترین دلایل اعتراضات مردمی در سراسر کشور عنوان شده است.  

پس از برزیل، از نظر ابتلا به کووید ۱۹، کلمبیا با بیش از ۲ میلیون و ۱۹۵ هزار مورد ،  مکزیک با  ۱,۹۹۲ میلیون نفر و پرو  با بیش از ۱,۲۳ میلیون مورد ابتلا در رده های بعدی  قرار گرفته اند.

با این وجود در میان این ارقام نگران کننده، خبرگزاری فرانسه ابراز امیدواری کرد که در ۷ روز اخیر، شیوع این ویروس  در این منطقه فروکش کرده و به طور میانگین روزانه حدود ۸۷ هزار ابتلا، یعنی ۹% کمتر از هفته پیشین گزارش شده است.

این روند کاهشی که از مقیاس ۱۰۰ هزار مورد ابتلای روزانه در ماه ژانویه پایین تر آمده، قابل توجه است. در ماه ژانویه که شمار مبتلایان افزایش یافته بود، این منطقه (از ۱۷ تا ۲۱ ژانویه) روزانه به طور متوسط ۱۲۰ هزار مورد ابتلا ثبت می کرد.

در سطح جهان نیز براساس آخرین به‌روزرسانی وردمیترز، همه گیری باعث مرگ و میر بیش از ۲ میلیون و ۴۴۱ نفر شده و بیش از ۱۰۹ میلیون و ۳۰۶ هزار نفر را مبتلا کرده است.

به گفته «آندره آمون» مدیر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در اروپا، مردم جهان که به خوبی خود را با این شرایط وفق داده ند، همچنان باید خود را آماده نگهدارند چرا که ویروس کرونا به مدت طولانی «در میان ما خواهد ماند»؛ این در حالی که منشا این ویروس هنوز به شکل یک راز و ناشناخته باقی مانده است.

اگرچه آمون ابراز امیدواری کرد که واکسن ها خطر مواجهه با همه گیری را کاهش داده اند، اما هنوز دانشمندان نمی توانند پیش بینی کنند که از انتقال ویروس نیز جلوگیری کند.

این موضوع به ویژه درباره انواع ویروس های جهش یافته جدید انگلیسی، برزیلی و آفریقای جنوبی شرایط را پیچیده تر می کند و اثربخشی واکسن ها را مورد تردید قرار می دهد.

واکسیناسیون در آمریکای لاتین

در میان ارقام روزافزون مبتلایان و فوت شدگان بر اثر ویروس کرونا، اضطراب ناشی از واکسن کرونا در میان دشواری های تولید و توزیع آن ادامه دارد.

کارزار واکسیناسیون در برزیل که از سه هفته گذشته آغاز شده، به گفته مقامات چندین ایالت کشور، با تهدید کمبود موجودی واکسن روبروست.

شهرداری "ریو دو ژانیرو" از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای برزیل، هشدار داد که مقدار مورد نیاز واکسن فقط تا شنبه کافی بوده و روند واکسیناسیون طی چند روز اخیر به حالت معلق درآمده است.

از سوی دیگر، طرح واکسیناسیون در برخی کشورهای دیگر همچون آرژانتین از اواخر سال ۲۰۲۰ شروع شده است. البته شبکه سی ان ان اسپانیایی بر آن است که شیلی را سردمدار منطقه در آغاز به کار واکسیناسیون معرفی کند. این شبکه آمریکایی در تارنمای خود نوشت: شیلی در آستانه سال نو و جشن کریسمس، همزمان با مکزیک و کاستاریکا و کمی قبل از آرژانتین اجرای طرح واکسیناسیون را محقق کرد. 

ونزوئلا نیز دو روز پیش، با دریافت اولین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی روند واکسیناسیون را به طور رسمی آغاز کرد. مکزیک نیز از امروز به طرح واکسیناسیون گسترده علیه ویروس کرونا جامه عمل پوشاند. رئیس جمهوری مکزیک در این رابطه تاکید کرد که روند واکسیناسیون بی وقفه دنبال خواهد شد.

در حالی که دستیابی به واکسن های موثر برای مقابله با کووید۱۹ به چالشی روزافزون برای دانشمندان جهان تبدیل شده، داشتن همزمان ۴ واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی چشم اندازی وسیع تر در برابر کوبا گشوده است.  

این کشور با تکیه بر سابقه‌ درخشان خود درحوزه پزشکی و دارویی، چهار واکسن را برای مقابله با کرونا ارائه داده است که در این میان واکسن سوبرانا ۰۲ پس از طی موفقیت آمیز مراحل ۱ و ۲ کارآزمایی های بالینی، فاز سوم آزمایش ها را در اول مارس در هاوانا آغاز می کند.

این واکسن که براساس همکاری مشترک میان موسسه فینلای کوبا و موسسه انستیتوپاستور ایران فاز سوم آزمایش های انسانی را پس از کوبا در ایران و چند کشور دیگر مانند ونزوئلا و مکزیک ادامه خواهد داد، پیشرفته ترین واکسن از میان ۴ گزینه منتخب هاوانا برای مقابله با کرونا شناخته شده است.

کوبا پس از بررسی و کسب اطمینان کامل از نتایج مراحل کارآزمایی‌های بالینی، از ماه آوریل شروع به توزیع واکسن خود خواهد کرد.

کوبا به عنوان یکی از کشورهای کمتر آسیب دیده از کرونا در منطقه آمریکای لاتین، با ثبت حدود ۳۸ هزار نفر مبتلا به ویروس کرونا و ۲۶۶ مورد مرگ و میرناشی ازآن، تاکنون از هیچ یک از واکسن های مورد استفاده در سایر کشورها ازجمله واکسن های  آسترازنکا، فایزر، اسپوتنیک وی یا  سینوواک وارداتی نداشته و براساس شواهد به دنبال بهره برداری از واکسن های تولیدی کشور خود برآمده است.

در حالی که واکسن روسی "اسپوتنیک وی" اخیرا به یکی دیگر از گزینه‌های جهانی ایمن سازی در برابر ویروس کرونا تبدیل شده، در منطقه آمریکای لاتین از جمله درآرژانتین، بولیوی و ونزوئلا استفاده از این واکسن برای شهروندان آغاز شده و مکزیک و پاناما نیز در حال مذاکره با روسیه برای دسترسی به این واکسن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha