علم و فناوری موجب فرسنگ‌ها فاصله از ایران‌هراسی می‌شود

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل، گفت: علم و فناوری ایران امروز نه تنها در افغانستان و کشورهای منطقه بلکه در کشورهای غربی با اقبال عمومی مواجه شده است که موجب ایجاد فرسنگ‌ها فاصله با ایران هراسی می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حسین سالار آملی در نخستین نشست هماهنگی دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که به میزبانی وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار داشت: علم و فناوری که از ستون‌های اقتدار نظام است، می‌تواند محور دیپلماسی عمومی قرار گیرد. 

سالارآملی با اشاره به تحصیل حدود ۱۸ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران افزود: فارغ‌التحصیلان افغان دانشگاه‌های ایران با ورود به جامعه خود، چرخ دانش و فناوری را به حرکت درآورده و جامعه نخبگانی آن را تشکیل می‌دهند.

رییس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاسیس سه شعبه از دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی و جامعه‌المصطفی در افغانستان توانست از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پیشی گرفته و بخش عمده‌ای از نیروی انسانی تحصیل‌کرده افغانستان را تامین کند.

وی با اشاره به سیاست‌های وزارت علوم در افغانستان اظهار داشت: در شرایط فعلی، چند محور و سیاست مهم در وزارت علوم از جمله افزایش شعبه دانشگاهی ایران در افغانستان با محور دانشگاه جامع علمی کاربردی، تشکیل انجمن دانشگاه‌های ایران و افغانستان، اعطای بورسیه به متقاضیان تحصیل در زبان و ادبیات فارسی، اعطای بورسیه به اعضای هیأت علمی با نگاه ویژه به زنان به منظور تربیت جنبش نخبگانی افغانستان و تامین کتب علمی مورد نیاز  جامعه علمی افغانستان، طرح‌ریزی و دنبال می‌شود.

سالار آملی خواستار چرخش اطلاعات اقدامات بخش‌های مختلف در افغانستان در یک سامانه یا دبیرخانه شد و خاطرنشان کرد: در صورت اطلاع از موضوع همکاری یا سیاست وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف در افغانستان، وزارت علوم می‌تواند نیروهای مورد نیاز را به منظور تداوم حضور اقدامات ایران در داخل افغانستان تربیت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش