آیا جمهوریخواهان آمریکا حزب سومی تشکیل می دهند؟

تهران-ایرنا- مصاحبه با شماری از کارشناسان امور راهبردی، کارپردازان و مقام های سابق حزب جمهوریخواه (در آستانه محاکمه رئیس جمهوری سابق آمریکا در سنا)نشان داد که حتی سرسخت ترین منتقدان دونالد ترامپ نیز تمایلی به جدا شدن از حزب جمهوریخواه ندارند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای هیل نوشت: موضوع رای گیری استیضاح ترامپ بشدت بین جمهوریخواهان اختلاف ایجاد کرد و هفت نفر از سناتورهای جمهوریخواه در نهایت رای به محکومیت ترامپ دادند، در نهایت مک کنل سناتور رهبر اقلیت سنا گفت که ترامپ از نظر اخلاقی مسئول تحریک به خشونت دریورش به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۷ دی) بود.  

اظهارات مک کنل نشان می داد که او آشکارا به دنبال جدا کردن حزب جمهوریخواه از ترامپ است هر چند که برخی دیگر از جمهوریخواهان می گویند رئیس جمهوری سابق همچنین باید نقش اصلی را در این حزب ایفا کند.

اختلافات در حزب جمهوریخواه آمریکا ، سالهاست که بروز کرده است اما جمهوریخواهانی که با تارنمای هیل مصاحبه کردند درباره تشکیل حزب سوم تردید داشتند . تعدادی از این افراد گفتند که "حزب سوم" امید محافظه کاران برای سلطه دوباره بر کاخ سفید، سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را تهدید می کند. حتی کسانی که از حزب سوم استقبال می کنند نیز به چالش برانگیز بودن آن اذعان دارند.

هفته گذشته بیش از ۱۲۰ نفر از جمهوریخواهان شامل مقامات سابق و فعالان درباره امکان سازماندهی حزب راست میانه یا دستکم فراکسیونی جدید در بین حزب جمهوریخواه برای رقابت با آنچه که آنها یک حزب جمهوریخواه با دیدگاه های به شکل فزاینده ای افراطی قلمداد می کنند، تشکیل جلسه دادند.

بیش از ۴۰ درصد از آنها با تشکیل حزب جدید و تعداد دیگری باتشکیل فراکسیونی در داخل حزب جمهوریخواه شبیه جنبش تی پارتی که بیش از یک دهه قبل تشکیل شد، موافق بودند.
بحث ها دراین زمینه ادامه دارد و آنها به دنبال تشکیل جلسات بیشتری در هفته ها و ماه های آتی هستند. تا حال ایده تشکیل حزب سوم نتوانسته مورد حمایت بخش گسترده ای از حزب جمهوریخواه قرار بگیرد. "لیز چنی " سناتور جمهوریخواه  حامی استیضاح ترامپ با هر گونه «تلاشی برای ایجاد شکاف درحزب جمهوریخواه مخالفت کرده است»

ترامپ ، ظاهرا خودش ایده تشکیل حزب سوم موسوم به «حزب وطن پرستان» را ماه گذشته مطرح کرد، اما رهبران جمهوریخواه با این ایده مخالفت کردند.

هیل نوشت: صحبت از تشکیل حزب سوم اختلافات در بین جمهوریخواهان را نشان می دهد که با اتفاقات ششم ژانویه در حمله به کنگره به منظور اختلال در جلسه تایید نتایج انتخابات آمریکا تشدید شد.  

سنای آمریکا در دومین استیضاح ترامپ وی را تبرئه کرد اما ملحق شدن هفت جمهوریخواه به دموکرات ها در این رای گیری با هدف مقصر شناختن او این استیضاح را به رویدادی دو حزبی در تاریخ آمریکا تبدیل کرد.

برخی از سناتورهای جمهوریخواه بر این باورند که محاکمه ترامپ به شکل موثری هر گونه شانس او برای بازگشت به عرصه سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ را از بین برد و درعین حال برخی از جمهوریخواهانی که با ترامپ همکاری می کردند تلاش کرده اند فاصله خود را با او حفظ کنند.
حتی نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل نیز که ممکن است نامزد انتخابات آینده شود در مصاحبه با پولیتیکو در پیامی نامتعارف ترامپ را محکوم کرد و گفت، رئیس جمهوری سابق آمریکا در هدایت جمهوریخواهان درست عمل نکرده و پیروی از او اشتباه خواهد بود.

نظرسنجی جدید سی بی  اس و موسسه یوگاو نشان می دهد که ۷۳ درصد از رای دهندگان جمهوریخواه بر این باورند که «تا حدی مهم است» که وفاداری به ترامپ حفظ شود. گذشته از این حدود یک سوم جمهوریخواهان در صورت تشکیل حزب سوم از سوی ترامپ به آن ملحق خواهند شد و ۳۷ درصد نیز گفتند ممکن است به این حزب ملحق شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =