روسیه: به رغم کارشکنی آمریکا «نورد استریم ۲» به بهره‌برداری می‌رسد

مسکو - ایرنا - «الکساندر نوواک» معاون نخست وزیر روسیه گفت: به رغم کارشکنی ها و رویکردهای مخرب آمریکا در مورد پروژه «نورد استریم ۲» که مرحله پایانی خود را برای انتقال گاز این کشور به اروپا می گذراند، این طرح در موعد مقرر به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش ایرنا از مسکو، الکساندر نوواک معاون اول نخست وزیر روسیه که همزمان مسوولیت بخش انرژی این کشور را به عهده دارد به رسانه ها گفت: ۹۵ درصد این خط لوله گاز اجرا شده است و با وجود «رویکردهای مخرب»  پس از تکمیل به بهره برداری خواهد رسید.

وی در پاسخ به سوالی درباره خطر عدم استفاده از خط لوله نورد استریم ۲  پس از اتمام آن، گفت: قانونی بودن ساخت خط لوله «نورد استریم ۲» و علاقه شرکای ما در اتحادیه اروپا به اتمام پروژه، خطر عدم استفاده از این خط لوله را از بین می برد.

وی گفت: «من فکر نمی کنم چنین خطری دقیقاً وجود داشته باشد زیرا شرکای اروپایی ما به این پروژه علاقه مند هستند و این پروژه کاملاً با قوانین اروپا سازگار است».

معاون نخست وزیر روسیه یادآوری کرد که نورد استریم ۲ (Nord Stream ۲) یک پروژه کاملاً تجاری است که  از سوی شرکت گازپروم و با همراهی شرکت های خارجی "علاقه مند به تأمین گاز از روسیه" در حال اجراست.

نوواک ابراز اطمینان کرد که "این پروژه کاملاً با قوانین اروپا سازگار و  تمام الزامات قوانین اروپا را برآورده می کند، بنابراین، کشورهای شرکت کننده در آن علاقه مند به اجرای این پروژه هستند.

او گفت: با توجه به اینکه طرف آمریکایی در تلاش است که گاز مایع خود را به اروپا برساند، از این رو  چنین رقابتی وجود دارد و با تلاش های مخرب می خواهد مانع اجرای جریان گاز شمالی شود.

معاون رئیس دولت روسیه خاطر نشان کرد: بر همین اساس تحریم پروژه روسی نورد استرویم ۲ در  بودجه دفاعی ایالات متحده در سال جاری گنجانده شده است و همزمان  مقامات آمریکایی با اقدامات محدود کننده جدید یا تقویت اقدامات قبلی طرف اروپایی را برای شرکت در این پروژه می ترسانند.

سیاستمداران آمریکایی معتقدند که اگر روسیه گازرسانی به کشورهای اروپایی را از طریق این خط لوله آغاز کند، به انحصار بازار گاز اروپا تبدیل خواهد شد و در عین  ایالات متحده معتقد است این پروژه به مسکو اجازه می دهد تا از آن برای اهداف سیاسی خود علیه اروپا و آمریکا استفاده کند. اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها اظهار داشته است که نورد استریم ۲  یک پروژه منحصراً اقتصادی است.

پیش از این، ساخت خط لوله گاز به دلیل بدی هوا متوقف شده بود. به گفته رسانه ها هفته آینده کار از سر گرفته می شود.

پروژه نورد استریم ۲ از طریق احداث دو خط انتقال سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا را پیش بینی کرده است. این خط لوله در امتداد کف دریای بالتیک از طریق فنلاند، سوئد و دانمارک عبور خواهد کرد. پس از آنکه ۱۲۰ کیلومتر لوله گذاری این خط انتقال گاز در آبهای دانمارک را به پایان رسید ، آخرین قطعه در آبهای آلمان باید تکمیل شود که طول آن تنها ۲۸ کیلومتر است.

شرکت های اروپایی «انجی»، «رویال داچ شل»،   «او ام وی»، «یونیپر» و «وینترشال» (Wintershall) در اجرای این پروژه با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیون یورو مشارکت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha