۲۷ بهمن ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

استانها- ایرنا-نزدیک به یکسال از حضور ویروس کرونا در کشور می گذرد و با جهش هایی که نشان داده گویا سر سازگاری با بشر را ندارد، افزایش موارد ابتلا در شهرها و استان های مختلف گویای این است که اپیدمی تمام نشده است و هر ساده انگاری و بی توجهی بستر شیوع دوباره را فراهم می سازد.

ویروس کرونا با جهش های خود باردیگر نگرانی های را برای کشورهای مختلف به ارمغان آورده است و کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در هفته‌های اخیر سبب افزایش شمار مبتلایان و بستری ها در کشور و برخی استان ها شده است و  زنگ خطری جدی موج چهارم در آخرین روزهای بهمن ماه امسال  به صدا در آورده است. 

هشدارهای جدید کرونایی از روز شنبه ۲۵ بهمن وارد فاز جدیدی شده است و بعد از دو هفته، ۹ شهر خوزستان به وضعیت قرمز کرونا رسیده است بطوریکه وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در همان روز از چرخش ویروس کرونا جهش یافته در کشور خبر داد.

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز از خیز جدید بیماری کرونا در برخی استان‌ها خبر داد و گفت که بالاترین میزان شیوع بیماری  در استان خوزستان است و باید شیوه نامه های بهداشتی به جد رعایت شود .

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید - ۱۹ نیز در این زمینه گفت که پیک جدید کرونا در برخی استان‌ها از جمله خوزستان و آذربایجان غربی در حال شکل گیری و روند صعودی ابتلا به این بیماری باردیگر آغاز شده است.

دکتر احسان مصطفوی افزود: شهرهایی در استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، خراسان جنوبی و اصفهان در چند روز اخیر به رنگ نارنجی درآمده یعنی به وضعیت هشدار رسیده اند.
وی ادامه داد: گزارش ها نشان می دهد که از چند روز گذشته، پیک سوم اپیدمی در استان خوزستان آغاز شده و شاهد موارد بیشتر بیماران سرپایی و بستری در بعضی از شهرهای این استان هستیم.

این اپیدمیولوژیست اظهار امیدواری کرد که با این مراقبت ها شاهد پیک جدیدی در کشور نباشیم و در کنار رعایت ها و شروع برنامه واکسیناسیون، این بیماری شرایط تثبیت شده مناسبی در کشور پیدا کند.

بر اساس آخرین تحلیل ها، اکنون ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

 در قزوین وضعیت نگران کننده است بطوریکه  رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین هم از مشاهده پنج مورد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا در بین افراد نزدیک به فرد فوت شده آبیکی خبر داد و افزود : تمامی اقدامات کنترلی در این زمینه با هدایت‌های وزارت بهداشت در حال انجام است.

 پیمان نامدار در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین که با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، با اشاره به شرایط کرونایی استان قزوین، اضافه کرد: این استان در تاریخ ۲۶ بهمن امسال نسبت به استان‌های همجوار در یک شرایط پایدار قرار دارد ولی شیب ملایمی در افزایش تعداد بیماران به وجود آمد که این موضوع هم تحت کنترل است.

این مسوول با بیان اینکه پنج شهرستان استان قزوین در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد، گفت:  تعداد بیماران بد حال استان زیاد است که به دنبال آسیب شناسی و کنترل وضع موجود هستیم، البته این استان در هفته‌های اخیر، روزهای بدون فوت کرونایی را داشته است که مثبت ارزیابی می‌شود.

در میان نگرانی از مشاهده ویروس جهش یافته در قزوین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان خبری خوش داد و آن اعلام اینکه ایران تا سه ماه آینده یکی از واکسن سازهای بزرگ جهان در مقابله با کرونا خواهد شد افزود:  تا سه ماه آینده اکثر گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه می کنیم و سه ماه بعد ۷۰ درصد گروه‌های پرخطر نیز واکسینه خواهند شد.

سعید نمکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کرونا در استان قزوین، گفت: مردم این استان در ایام کرونا نشان دادند که جزو فهیم ترین ساکنان این سرزمین هستند و رتبه نخست را در بسیاری از موضوعات در زمینه مقابله با کرونا کسب کردند.

وضعیت آذربایجان غربی پس از حدود ۲ ماه روند کاهشی و تعداد مبتلایان، بستری ها و فوتی های کم، در روزهای اخیر به وضعیت بحرانی نزدیک شده و با تداوم بی توجهی مردم، آغاز خیز چهارم شیوع بیماری کووید ۱۹ که به اذعان همه صاحب نظران خیز بسیار خطرناکی است، زیاد دور نیست.

محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی از شروع موج چهارم کرونا در استان خبر داد و گفت: نشانه‌های موج چهارم کرونا در استان از افزایش مبتلایان و بستری‌های بیمارستانی مشهود است که چنانچه جدی گرفته نشود به طور قطع با تلفات زیادی مواجه خواهیم شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی نیز گفت: طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته، وضعیت شیوع کرونا در پنج شهرستان استان به صورت نارنجی درآمده و ۲ شهرستان نیز آبی است.

علی مصطفوی افزود: اکنون وضعیت شهرستان های خوی و سلماس در شمال و میاندوآب، نقده و بوکان در جنوب آذربایجان غربی نارنجی است. وضعیت شهرستان های پلدشت و چالدران در شمال استان نیز آبی بوده که امیدواریم با رعایت پروتکل ها در این ۲ شهرستان، شاهد حرکت آنها به سمت زرد نباشیم.

وی گفت: ارومیه به همراه شهرستان های مهاباد، پیرانشهر، سردشت، تکاب، شاهین دژ، اشنویه، چایپاره، شوط و ماکو نیز وضعیت زرد دارند ولی وضعیت آنها بسیار شکننده بوده و با کمی سهل انگاری احتمال حرکت به سمت وضع نارنجی را دارند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان و با اشاره به مشاهده نخستین موارد نوع ویروس جهش یافته کرونا در آبیک استان قزوین ، به دلیل تعاملات ۲ شهر ابهر و خرمدره با تاکستان و قزوین وضعیت بیماری در این شهرها با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شود.

دکتر پرویز قزلباش در جلسه پیشگیری و مقابله با کرونا  در ارتباط با رنگ‌بندی کرونایی مناطق مختلف استان اضافه کرد: اکنون شهرستان‌های طارم، زنجان، ابهر، خرم‌دره و خدابنده در وضعیت زرد کرونایی و شهرستان‌های سلطانیه، ایجرود و ماهنشان آبی کرونایی قرار دارند، که زنجانی‌ها نباید به رنگ‌بندی کرونا اتکا کرده و این رنگ‌بندی‌ها آنان را از رعایت پروتکل‌های بهداشتی غافل کند.

 این مسوول با بیان اینکه اکنون نسبت به هفته‌های گذشته تغییر واضحی در خصوص میانگین سنی افراد مبتلا به کرونای بستری در بیمارستان‌های استان رخ نداده است، ادامه داد: در برخی از استان‌ها گزارش شده بود که بین ۵ الی ۱۷ سال، میزان بستری بیماران کرونایی افزایش یافته است که  در استان زنجان تاکنون الگوی درگیری سنی مبتلایان تغییر معناداری ندارد.

 استاندار زنجان هم گفت: تعداد بیماران کرونایی سرپایی ۲۱ درصد و افراد بستری در بیمارستان‌های استان ۱۸ درصد افزایش یافته است.

فتح الله حقیقی تاکید کرد: کسانی که تست پی سی آر آنها مثبت است حتما باید قرنطینه شوند تا میزان سرایت بیماری کاهش یابد.زنگ خطر پیک چهارم کرونا به صدا در آمده است و اگر مراقبت نشود باید شاهد افزایش مبتلایان که به مراتب سخت‌تر از دوره های قبل خواهد بود باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشگی گیلان نیز با اشاره به سخنان اخیر وزیر بهداشت مبنی بر اینکه احتمالا ویروس جهش یافته در همه کشور پخش شده؛ گفت : ما رصد می کنیم و تا امروز نمونه ای از این ویروس پیدا نکردیم.

دکتر آبتین حیدرزاده  با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ١١٠ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های گیلان بستری شدند،  اضافه کرد: اندکی روند ابتلا به بیماری در استان صعودی است که اصلا شرایط مناسبی نیست از اینرو توصیه ما به مردم رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیرانه از ابتلا و انتقال کرونا است.

در استان خراسان رضوی و بر اساس اعلام نرم افزار "ماسک" وضعیت ۱۴ شهرستان خراسان رضوی  زرد ، ۱۹ شهرستان آبی است و همچنان مشهد در زمره شهرهای زرد کرونایی قرار دارد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اساس رنگ‌بندی وزارت بهداشت، خطر کرونا در وضعیت زرد، متوسط است و فقط گروه شغلی چهار در این شرایط تعطیل بوده ضمن آنکه قوانین وضعیت آبی و زرد نیز شبیه هم است.

دکتر حمیدرضا رحیمی ادامه داد: در وضعیت نارنجی به معنای پرخطر، سطح شغلی سه و چهار تعطیل هستند و در وضعیت قرمز که به مفهوم خیلی پرخطر است، همه مشاغل به جز موارد ضروری سطح یک تعطیلند.

 دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خور و بیابانک در شرق استان اصفهان هم به واحدهای صنفی و تاسیسات گردشگری متخلف این شهرستان که مصوبه ستاد مقابله با کرونا  را رعایت ن‌کنند هشدار داد و گفت که این واحدها پلمب می شوند.

محسن پوربافرانی در جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا شهرستان خور و بیابانک افزود: اجرا نکردن برخی از دستورات بهداشتی توسط تعدادی از اصناف و تاسیسات گردشگری و همچنین گردشگران و مسافران خطر شیوع ویروس کرونا را در این شهرستان تشدید کرده است.

فرماندار این شهرستان تاکید کرد که همه ملزم به رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا هستند و در صورت رعایت نکردن مقررات با متخلفان بر اساس قانون برخورد می‌شود.

در اصفهان  مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم در خصوص تخصیص واکسن به کادر درمان در مرحله دوم گفت :پیش‌بینی می‌شود حدود ۶ هزار دوز واکسن کرونا در این مرحله به این استان تخصیص یابد که اولویت تزریق آن با کادر درمان است.

رضا فدایی افزود: حدود ۷۳۰ دوز واکسن "اسپوتنیک وی" در مرحله نخست به اصفهان تخصیص یافت و کار واکسیناسیون علیه ویروس کرونا از بیست و یکم بهمن جاری در این استان و برای کادر درمان بخش مراقبت‌های ویژه(ICU) بیمارستان عیسی بن مریم(ع) آغاز شد.

فدایی با اظهار امیدواری به اینکه کار واکسیناسیون علیه ویروس کرونا برای کادر درمان و بهداشت استان تا پایان امسال تکمیل شود، خاطرنشان کرد: افرادی که واکسن کرونا به آنها تزریق شده است تحت نظارت هستند و تاکنون هیچ عارضه یا مشکل جدی برای آنها در اصفهان گزارش نشده است.

مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تاکنون هیچ مورد مثبتی از ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ۲۲ شهرستان زیر پوشش این دانشگاه تایید نشده است، گفت: البته چند مورد مشکوک بین افرادی که از اروپا وارد اصفهان شدند، داشتیم اما نتیجه آزمایش هیچ یک از آنها مثبت نشد.

 رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران هم از وزیر بهداشت درخواست کرد تا تطهیرکنندگان سازمان بهشت زهرا به دلیل ارتباط مستقیم با متوفیان کرونا در اولویت تزریق واکسن این بیماری قرار گیرند.

 مجید فراهانی با اشاره به نقش مهم سازمان بهشت زهرا در پاندمی کرونا گفت: پزشکان عملیاتی شهر سالم و تطهیرگران سازمان بهشت زهرا مستقیما با ویروس کووید ۱۹ در ارتباط بوده و طبق آماری که داریم تعدادی از پزشکان شهر سالم یا مبتلا شده اند و یا جان خود را از دست داده اند و همچنین تطهیرگران با فوت شدگان کرونا در تماس مستقیم هستند.

از کردستان هم خبر رسیده که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این استان کمرنگ شده است بطوریکه به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان این مساله پیک جدیدی را رقم خواهد زد.

دکتر ابراهیم قادری  اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد افت و خیزهایی در شمار بستری‌های کرونا در مراکز درمانی هستیم و متوسط مرگ و میر هم افزایش یافته است.

 خیز آرام شیوع کرونا در استان اردبیل هم آغاز شده به طوری که با افزایش تعداد بستری روزانه مبتلایان در این استان، از ۱۶ نفر به ۳۲ فرد مبتلا رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: هم‌اکنون کل استان اردبیل در زمینه شیوع کرونا در وضعیت آبی قرار دارد و هشت شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین‌شهر و پارس‌آباد در این استان در وضعیت زرد قرار دارند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به نوسان آرام تعداد مبتلایان کرونا در استان اردبیل طی روزهای اخیر، علت این امر را کاهش رعایت عمومی و عادی‌انگاری این بیماری مهلک از سوی مردم عنوان کرد و گفت: نگرانی در مورد شیوع موج چهارم این بیماری همچنان وجود دارد.

اخبار رسیده از لرستان نیز از کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در میان مردم استان نسبت به ماه گذشته حکایت دارد که این موضوع باعث خیز آرام حرکت به سمت موج چهارم شیوع وروس کرونا در استان شده است .

به گفته  "مریم کوشکی" معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خطر پیک چهارم ویروس کرونا در استان در کمین است و با ادامه این روند ، احتمال بازگشت استان به شرایط نارنجی طی هفته های آینده محتمل است که افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر را به دنبال خواهد داشت.

براساس اعلام معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد استانی شهرستان های خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، کوهدشت، پلدختر،دلفان و سلسله در وضعیت زرد و شهرستان های  دورود، ازنا، رومشکان و چگنی در وضعیت آبی قرار دارند.

 معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی شهرستان ساوه هم گفت: با توجه به اینکه کرونای انگلیسی در سه استان هم ‌مرز با زرندیه شیوع یافته است، لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این شهرستان برای مقابله با احتمال شیوع این نوع از ویروس در منطقه ضرورت دارد.

دکتر «محمود کریمی» در خصوص آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در زرندیه،  گفت: این شهرستان در حال حاضر در وضعیت آبی قرار دارد اما نکته نگران کننده افزایش میزان شیوع و تعداد مبتلایان است.

وی افزود: پس از حدود سه هفته که در شهرستان زرندیه موردی از بستری به دلیل ابتلا به کرونا نداشتیم، اما ‌اکنون شمار بستری شدگان در این شهرستان افزایش یافته است که زنگ خطری در این شرایط محسوب می‌شود.
سخنگوی دانشکده علوم پزشکی شهرستان ساوه عنوان کرد: با توجه به همچواری زرندیه با سه استان تهران، البرز و قزوین و مشاهده مواردی از شیوع و ابتلا به کرونای انگلیسی در این مناطق، لازم است که شهروندان نسبت به رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی و کاستن از سفرهای بین ‌استانی به حداقل ممکن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند تا اشاعه ویروس در این شهرستان تشدید نشود.

در سیستان و بلوچستان با افزوده شدن۳۶کرونایی دیگر  شمار مبتلایان به این ویروس به۲۷ هزار و ۵۹۱ نفر رسید.

به گفته  رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان، هم‌اینک ۶۱ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند. 

دکتر محمد هاشمی شهری اعلام کرد که  بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هم در حال ورود به حالت آماده باش برای پذیرش بیماران احتمالی در صورت شیوع گونه‌های جدید ویروس کرونا هستند.

شیوع ویروس کرونا باعث آسیب‌دیدن بخشی‌های از اقتصاد از جمله اقتصاد خُرد شد به همین علت دولت تصمیم گرفت برای جبران این خسارت ناخواسته تسهیلاتی را در اختیار فعالان تولیدی و اقتصادی و بخشهای دیگر که آسیب‌دیده‌اند قرار دهد که اکنون بسیاری چشم انتظار دریافت این تسهیلات هستند که تسریع در روند پرداخت، همه تسهیلات اختصاص یافته به طور قطع در کاهش آسیب های ناشی از کرونا به صنوف مختلف موثر واقع خواهد شد .

رییس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی سرپل‌ذهاب  هم از پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از واحدهای آسیب دیده از کرونا با اشتغالزایی ۶۹۶ نفر در این شهرستان خبر داد .

مهین پژمان  در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری سرپل ذهاب افزود: همچنین ۲ هزار و ۶۲۲ فرصت شغلی سهم تعهد اشتغال این شهرستان است که تاکنون ۱۱۵ درصد آن به تعداد سه هزار و ۳۷ فرصت شغلی براساس داده های آماری در سامانه رصد ثبت شده است.

گزارش هایی با محوریت کرونا

وضعیت بحرانی کرونا در آذربایجان‌غربی با تداوم بی توجهی مردم

صف‌هایی که موج چهارم کرونا را رقم می‌زند

اهمیت پلاسما درمانی برای بهبود بیماران کووید ۱۹ در قزوین

نرم‌افزار ماسک و تغییرات رنگ‌بندی‌ شیوع ویروس کرونا در مشهد

بیم از اوج چهارم کرونا در آذربایجان‌شرقی

"عادی انگاری کرونا" بلایی که مردم اصفهان به قیمت جان می‌خرند

کرونا به روایت آمار وزارت بهداشت /۸۳ نفر جانباختند 

 سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۵۲۶ هزار و ۲۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۳ نفر از بیماران مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۵۹ هزار و ۲۸ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۷ بهمن ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۷ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۷۸۴ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۲۶ هزار و ۲۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۰ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: افزایش موارد ابتلا و بستری به بیماری کووید۱۹ در استان خوزستان بسیار نگران کننده است، همچنین در استانهای ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، فارس و سمنان نیز شاهد ایجاد روند ملایم صعودی در موارد بستری روزانه کرونا هستیم.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بین جوانان در هفته های اخیر افزایش یافته و این مساله واقعا نگران کننده است و لزوم همزیستی هوشمندانه با بمیاری را بیش از گذشته نشان می دهد زیرا افزایش بیماری در گروههای سنی پایین تر هشداری برای افزایش بیماری در بین سالمندان است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۰۹ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =