مداخله افراد آموزش ندیده از علل ضایعات عضوی در حوادث طبیعی است

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: مداخله افراد آموزش ندیده در جابجایی مصدومان از علل انواع آسیب‌ها و ضایعات عضوی بدنبال وقوع حوادث طبیعی به خصوص زلزله است.

کریم همتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که هلال احمر چه برنامه های برای بررسی علل انواع آسیب ها و ضایعات عضوی بدنبال وقوع حوادث طبیعی بخصوص زلزله و راههای تدبیر و درمان آن دارد، این مطلب را عنوان و اظهار داشت: ارائه آموزش های لازم به امدادگران در خصوص حمل و جابجایی و مراقبت های اولیه مصدومین، قرنطینه و مدیریت منطقه حادثه برای جلوگیری از نفوذ افراد غیرمسوول، طراحی ساز و کار مناسب برای تریاژ و اولویت بندی مصدومین بر اساس شدت جراحات و صدمات وارده و تهیه تجهیزات و ابزار آلات مناسب برای حمایت مصدومین برای کاهش، مدیریت و کنترل آسیب ها و ضایعات عضوی بدنبال حوادث طبیعی در دستور کار تیم های اعزامی این جمعیت به حوادث یادشده قرار دارد.

وی توضیح داد: همچنین تهیه ماژول های تخصصی برای ارائه خدمات ویژه توانبخشی در سوانح، برگزاری دوره های آموزشی برای آشنایی با ارائه خدمات خاص در سوانح، برگزاری دوره های مانور خدمات توانبخشی در سوانح، آمایش سرزمینی برای شناسایی و ثبت اطلاعات معلولان برای آگاهی از خدمات مورد نیاز آنها و ارائه خدمات در زمان حادثه و ثبت و مستند سازی مشاهدات، گزارشات و تجربیات متخصصینی که در سوانح شرکت داشته اند از دیگر برنامه های هلال احمر برای بررسی علل انواع آسیب ها و ضایعات عضوی بدنبال وقوع حوادث طبیعی بخصوص زلزله است.

رئیس جمعیت هلال احمر جابجایی غیراستاندارد مصدوم توسط افراد آموزش ندیده، مداخله افراد غیر مسئول در جابجایی مصدوم، عدم وجود آمار موثق از میزان و موقعیت مکانی معلولین سطح کشور برای کمک به این اقشار آسیب پذیر در سوانح و عدم وجود مستندات؛ تجربیات و مشاهدات کارشناسی که در موارد حوادث مشابه حضور داشته اند را از جمله علل آسیب در سوانح طبیعی مانند زلزله عنوان کرد.

همتی در پاسخ به این سوال که اثربخشی ارائه خدمات درمان اضطراری هلال احمر در حوادث و سوانح احتمالی در کشور چه مقدار است، توضیح داد: طی سوانح دو اتفاق برای زیرساخت های ارائه خدمات سلامت متصور است که نخست تخریب زیرساخت(بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی و نظایر آن) و دوم متاثران بیش از ظرفیت ارائه خدمات زیرساخت های موجود است.

وی اضافه کرد: بر همین اساس در اختیار داشتن ظرفیت های جایگزین که دارای ویژگی جابجایی (موبایل) باشند بسیار حائز اهمیت و ضروری است و به همین منظور واحدهای بهداشت و درمان اضطراری از جمله واحد مراقبت های پایه بهداشتی BHC، خدمات مراجعین سرپایی پزشکی و پرستاری، بهداشت مادر و کودک، بهداشت محیط، مشاوره روان، تغذیه و اموردارویی، بیمارستان استقرار سریع RDH، خدمات درمانی فوریتی و پیشرفته مصدومین و مجروحین بر اساس اصول تریاژ، بیمارستان صحرایی یا مرجع RH و خدمات تخصصی پزشکی(جراحی، اطفال، زنان و داخلی) بستری تشخیصی نیز بر همین اساس و در راستای تامین نیاز های خدمات سلامت آسیب دیگان (مجروحین و مصدومین و بازماندگان) طراحی و ایجاد شده اند.

رئیس جمعیت هلال احمر به ضرورت ارائه خدمات درمان اضطراری هلال احمر در حوادث و سوانح اشاره کرد و گفت: بررسی روند سوانح دهه های اخیر تا به امروز نمایانگر اهمیت هریک از واحدهای سیار ارائه خدمات(با توجه به آسیب پذیری زیرساخت های کشور بالاخص در زلزله کرمانشاه و سیل های ابتدای سال گذشته)  در آمادگی پاسخ به سوانح احتمالی می باشد.

وی با یادآوری این موضوع که امکان مداخله در جهت تامین و حفظ خدمات سلامت آسیب دیدگان از سوانح احتمالی و همچنین تجمعات انبوه، بدون در اختیار داشتن واحدهای سیار ارائه خدمات عملا غیر ممکن می باشد، افزود: جمعیت هلال احمر بعنوان ارگانی منحصر به فرد در سطح ملی دارای هر سطح واحدهای بهداشت و درمان اضطراری است که با استانداردهای بین المللی بومی سازی شده اند.

همتی با بیان این که ایجاد واحدهای خدمات توانبخشی اضطراری در سوانح از نیمه دوم سال جاری در جمعیت هلال احمر عملیاتی خواهد شد، گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تنها کشور حال حاضر مسلمان است که بعنوان واحد پاسخ اضطراری (ERU) مجوز حضور در عملیات بین المللی را از سوی فدراسیون بین المللی دریافت کرده است.

وی درخصوص اهداف جمعیت هلال احمر در ارائه خدمات درمان اضطراری در حوادث و سوانح نیز اظهار داشت: کاهش مرگ و میر و بیماری در جوامع آسیب دیده با ایجاد واحدهای سیار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط خاص و اضطراری شامل واحد مراقبت های پایه بهداشتی، بیمارستانی استقرار سریع و بیمارستان مرجع در مناطق مختلف کشور بر اساس آمایش از دیگر اقدامات معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در پاسخگویی به سوانح است.

به گزارش ایرنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده‌ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.

این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه‌های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، چهار معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی، معاونت امور بین الملل، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است.

همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کند.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه‌ای نزدیک به یک قرن در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفت‌گانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار جامعه