۲۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۴۸
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 84229614
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین خانه هلال زرتشتیان یزد در مزرعه کلانتر میبد گشایش یافت

یزد- ایرنا- خانه هلال مزرعه کلانتر میبد عصر یکشنبه در مراسمی با حضور جمعی از فعالان جمعیت هلال احمر شهرستان میبد در خانه دهیاری این روستای زرتشتی نشین استان یزد گشایش یافت.

به گزارش ایرنا ، مسوول هماهنگی خانه‌های هلال جمعیت هلال احمر ایران در این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران گفت: خانه‌های هلال این جمعیت متولی بخش‌ها و حوزه‌های گوناگون امدادی و آموزشی و جذب مشارکت‌های مردمی و فعال‌سازی داوطلبان است.

وی خانه‌های هلال را رویکرد جدید این جمعیت در خدمت‌رسانی به همه مردم در اقصی نقاط کشور ذکر کرد.

حسن فراهانی افزود: خانه هلال روستای مزرعه کلانتر که امروز شروع به کار کرد ، اولین خانه هلال روستایی متعلق به زرتشتیان استان یزد است.

مسوول هماهنگی خانه‌های هلال جمعیت هلال احمر تصریح کرد: همه فعالیت‌های  بشردوستانه جمعیت هلال احمر به عنوان یک سازمان بین‌المللی و نهاد عمومی بدون دسته‌بندی سیاسی و جناحی در تمامی نقاط کشور به خصوص شهرها و روستاهای آسیب پذیر در حال انجام است.

وی هدف کوتاه مدت جمعیت هلال احمر در استان یزد را ایجاد ۷۰ خانه هلال در شهرها و روستاها و محله‌ها عنوان کرد.

فراهانی در ادامه هدف کلی آن در کشور ۳۷ هزار خانه و چشم انداز پنج ساله تا سال ۱۴۰۰ را پنج هزار خانه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر چهار هزار و ۱۰۰ خانه در کشور فعال است.

حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در میبد تحت پوشش امداد و نجات جمعیت هلال احمر داوطلب امدادرسانی به هموطنان و همشهریان در زمان وقوع حوادث و سوانح هستند.

در این مراسم محمدجواد احمدی بخشدار مرکزی میبد، مزرعه کلانتر را روستایی پویا و سرزنده معرفی و به اقدامات انجام شده مانند سنگفرش شدن روستا با همکاری دهیار و شورای روستا اشاره کرد.

روستای مزرعه کلانتر ۳۰ خانوار و  ۸۰ نفر جمعیت ساکن دارد و به گفته اهالی جمعیت آن در روزهای تعطیل و زمان برگزاری مراسم‌ها به ۵۰۰ نفر می‌رسد.

بیشتر جمعیت روستا از پیروان آیین زرتشت هستند و تعدادی اندکی از مسلمانان نیز با داشتن حسینیه و مسجد در این روستای تاریخی ساکن هستند.

از جمله ویژگی‌های  تاریخی روستای مزرعه کلانتر در بخش مرکزی میبد می‌توان  سه آب انبار ، آتشکده ، کوچه‌های دارای شیب تند و معماری تقریبا یکسان خانه‌ها نام برد.

میبد با داشتن سه بخش مرکزی ، ندوشن و بفروئیه تاکنون دارای ۲ خانه هلال است و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

تا کنون ۳۰ خانه هلال در استان یزد راه اندازی شده‌ است.

پیروان زرتشت پیامبر ایران باستان در استان یزد حدود ۶ هزار نفر هستند که عمدتا در شهرستان های یزد، تفت، میبد و اردکان زندگی می کنند،زرتشتیان ایران در مجلس شورای اسلامی یک نماینده دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =