ضعف صنعتی سازی انرژی لازم را از بخش تولید دریغ کرده است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: ضعف صنعتی سازی در ساخت و سازها بویژه ساختمانهای مسکونی موجب شده است با بروز تغییرات جوی برای تامین انرژی بیشتر ساختمانها، انرژی بخش تولید را کاهش دهیم.

سیدکمال الدین میرجعفریان روز یکشنبه در ششمین همایش ملی فناوریهای نوین صنعت ساختمان در مشهد افزود: زمانی که مجبور به استفاده بیشتر از انرژی در بخش خانگی می‌شویم، خطوط تولید مانند نیروگاه‌ها و برخی صنایع مجبور به استفاده از مازوت و انرژی‌های آلاینده به جای گاز می‌شوند.

وی ادامه داد: در صورتی که اگر طراحی ساختمانها براساس اصول صنعتی سازی شکل می‌گرفت و مجریان عایق سازی را به درستی انجام می‌دادند، به طور قطع با تغییرات جوی مجبور به کاهش سهم گاز یا برق بخش تولید برای تامین انرژی بیشتر ساختمانهای مسکونی و عمومی نمی‌شدیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفت: توسعه نظام علمی و فناوریهای نوین در کشور نیاز به ابزارهایی دارد که به کمک آن بتوان برنامه ریزی لازم، ایجاد تنوع به همراه هماهنگیهای لازم بین عناصر طراح و عوامل تاثیرگذار در تولید ساختمان را انجام داد.

وی استفاده از امکانات و فناوریهای نوین در طراحی ساختمانها را ضروری دانست و افزود: انجام مطالعات لازم در این زمینه منجر به نوآوریها و انتقال فناوریهای نوین به ساخت و سازها می‌شود.

میرجعفریان ادامه داد: با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات لازم است دست‌اندرکاران صنعت ساختمان اعم از طراحان ساختمان، تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و سازندگان ساختمانها خود را به علم روز تجهیز کنند که این مهم یکی از محورهای اصلی این همایش است.

وی گفت: برای نهادینه شدن این امر در نخستین گام فرهنگ سازی لازم است، سپس باید تولیدکنندگان، طراحان و مجریان طرح به این باور برسند که صنعتی سازی به نفع استفاده کنندگان ساختمانها خواهد بود و باید در این زمینه با هم همراه و هماهنگ باشند

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: باید اثربخشی همایش‌هایی مانند همایش ملی فناوریهای نوین صنعت ساختمان را در تصمیم گیریها، تصمیم سازیها و ساختمان سازی پیگیری کرد تا خروجی آن منجر به تامین نیازهای مردم شود.

وی اظهار امیدواری کرد با هم افزایی در جامعه علمی و عملی حوزه صنعت ساختمان سازی، ضمن تولید محتوا برای صنعتی سازی، اجرای آن در ساخت ساختمان منجر به کاهش مصرف انرژی و هزینه تولید ساختمانها و ارتقای ایمنی آنها شود تا با بروز کوچکترین سیل، زلزله و توفان شاهد خسارات فراوان به ساختمانها نباشیم.

همایش ملی فناوریهای نوین صنعت ساختمان تا ۲۸ بهمن ماه ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =