نظر شورای شهر در طرح ویژه تفصیلی پیرامون حرم مطهر رضوی اعمال شده است

مشهد- ایرنا- دبیر کمیسیون ماده پنج مشهد و مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: نمایندگان شورای شهر مشهد همواره در مراحل بررسی طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی حضور داشته و نقطه نظرات آنان اعمال شده است.

قدرت الله ابک عصر یکشنبه در نشست خبری پیرامون انتقاد شورای شهر مشهد از تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در کمیسیون ماده پنج افزود: حضور نمایندگان شورای شهر مشهد از زمان انعقاد تفاهمنامه بین استاندار و وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی در ۱۳ آبانماه سال گذشته تا زمان تصویب طرح در کمیسیون ماده پنج ادامه داشته و همواره یکی از اعضای این شورا در این نشستها حضور می‌یافتند.

وی ادامه داد: در چهار نشست پایانی مربوط به طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی نیز نقطه نظرات یکی از نمایندگان شورای شهر بیان و بررسی شد و حتی شورای شهر از سمن‌ها و متخصصان محلی دعوت کرد و هشت گفتگوی محلی پیرامون این طرح با محوریت شورا تشکیل شد.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: با توجه به حضور اعضای شورای شهر در نشستهای بررسی این طرح به طور قطع نمی‌توان گفت که شورای شهر از طرح اطلاعی نداشته یا اطلاعات آن ناقص بوده است.

وی افزود: ارکان مربوط به طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی شامل استاندار، مدیر کل راه و شهرسازی، رییس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر کل میراث فرهنگی و شهردار هستند که نقطه نظرات آنان گرفته و در جمع بندی طرح لحاظ شده است.

ابک ادامه داد: اعضای شورای شهر مشهد در جریان ریز مستندات نشستهای پیرامون این طرح هستند و نظرات آنان جزو تکالیفی بوده که باید در بررسی طرح اعمال می‌شده است.

وی گفت: آستان قدس رضوی نیز یکی از ارکان این طرح است که نظرات نمایندگان آن نیز لحاظ شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: برای ۱۴۴ پلاک خاص در این بافت باید تصمیمات خاص گرفته و ضوابط خاص تعریف شود که ضابطه خاص از طریق کمیته حقوقی کمیسیون ماده پنج تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: نمی توانستیم تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را تا تعیین تکلیف پلاکهای خاص نگه داریم.

تایید طرح در شورای شهر به خاطر ویژه بودن آن منتفی بود

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از نظر محتوا و اثرات کارشناسی، اعضای شورای شهر مشهد در نشستهای مربوط به بررسی طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی حضور داشتند و بخشهای مختلف طرح شامل گفتمان توسعه شهر، نقشه ها، شبکه معابر و پلاکها نشان می‌دهد که این حضور وجود داشته و انکار آن قابل پذیرش نیست.

بهاره بزرگمهر افزود: اما اگر اعضای شورای شهر مدعی هستند که تصویب این طرح از نظر شکلی مسیر مورد نظر آنان را طی نکرده و ابتدا به شورای شهر نرفته تا بررسی و تایید شود و سپس به کمیسیون ماده پنج ارسال گردد، باید یک ماده قانونی را مدنظر قرار داد.

وی ادامه داد: بند ۱۰ آیین نامه نحوه بررسی طرحهای توسعه و عمران به طور دقیق "طرح ویژه" را تعریف و تاکید کرده است که ویژه بودن طرح و مراحل تصویب آن، شرایط خاص خود را دارد تا اینکه به تایید نهایی شورای عالی شهرسازی و معماری برسد و طرح تفصیلی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی نیز طرح ویژه است.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: استاندار بسیار مدبرانه بر اجماع محلی برای تصویب این طرح تاکید داشتند لذا همه اعضای کمیسیون ماده پنج مقید بودند که نظر همه ارکان محلی را بگیرند و عملکرد ما نیز مبین همین موضوع است.

وی افزود: طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی یک طرح ملی است و شرایط خاص خود را دارد و نمی توانیم یک طرح ملی را نگه داریم که به لحاظ شکلی مسیر شورا تا کمیسیون ماده پنج را طی کند.

بزرگمهر اظهار امیدواری کرد طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تا پایان سال به تصویب نهایی شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده و مراحل اجرایی آن از سال آینده آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها