کرونای جهش یافته در شهرهای ابهر و خرمدره با حساسیت ویژه پیگیری می‌شود

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به مشاهده نخستین موارد نوع ویروس جهش یافته کرونا در آبیک استان قزوین گفت: به دلیل تعاملات ۲ شهر ابهر و خرمدره با تاکستان و قزوین وضعیت بیماری در این شهرها با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شود.

دکتر پرویز قزلباش شامگاه یکشنبه در جلسه پیشگیری و مقابله با کرونا با اشاره به تمهیدات انجام گرفته در این زمینه افزود: بر این مبنا مسافران خارج از کشور نیز به دقت رصد می شوند چراکه با تبادلات شیوع این نوع ویروس نیز شتاب خواهد گرفت.

وی در ارتباط با رنگ‌بندی کرونایی مناطق مختلف استان اضافه کرد: اکنون شهرستان‌های طارم، زنجان، ابهر، خرم‌دره و خدابنده در وضعیت زرد کرونایی و شهرستان‌های سلطانیه، ایجرود و ماهنشان آبی کرونایی قرار دارند، که زنجانی‌ها نباید به رنگ‌بندی کرونا اتکا کرده و این رنگ‌بندی‌ها آنان را از رعایت پروتکل‌های بهداشتی غافل کند.

 این مسوول با بیان اینکه اکنون نسبت به هفته‌های گذشته تغییر واضحی در خصوص میانگین سنی افراد مبتلا به کرونای بستری در بیمارستان‌های استان رخ نداده است، ادامه داد: در برخی از استان‌ها گزارش شده بود که بین ۵ الی ۱۷ سال، میزان بستری بیماران کرونایی افزایش یافته است که خوشبختانه در استان زنجان تاکنون الگوی درگیری سنی مبتلایان تغییر معناداری ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه اکنون روند بیماری کووید -19در شهرستان زنجان خطی بوده و از لحاظ میزان بروز بیماری در میانگین کشوری است، ادامه داد: ابهر تنها شهرستان در سطح استان است که دارای روند صعودی با شیب ملایم و نیازمند توجه جدی است.

قزلباش با بیان اینکه در حال حاضر روند ابتلا به این بیماری در شهرستان‌های طارم، سلطانیه، ماهنشان و ایجرود نزولی است، اظهار داشت: این روند در شهرستان خرم‌دره ثابت و خطی و در شهرستان خدابنده نیز نسبت به هفته‌های گذشته روند کاهشی است.

وی با تاکید بر اینکه همه شهرستان‌های استان زنجان نیازمند توجه و پیگیری جدی بیماری هستند، خاطرنشان کرد: شاخص‌های رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از جمله استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی در همه شهرستان‌ها به ویژه در زنجان و خدابنده نسبت به هفته های قبل روند کاهشی دارد، بنابراین  برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به صورت بسیار جدی باید پروتکل‌ها رعایت شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha