افزون بر ۶۱۴ هزار آزمایش تشخیص ملکولی کرونا در فارس به ثبت رسید

شیراز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از ابتدای همه‌گیری کرونا در استان فارس تا کنون ۶۱۴ هزار و ۸۵۱ آزمایش تشخیص کرونا انجام شده است، نقش آزمایشگاه‌ها و متخصصان این حوزه را در پایش روند این بیماری بسیار موثر دانست.

دکتر مهرزاد لطفی، یکشنبه در دویست و شصت و چهارمین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹، از تلاش کارکنان آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی کروناویروس این استان، به عنوان سربازان خط مقدم جبهه سلامت قدردانی کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، با اشاره به نقش کارکنان آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی کروناویروس در مقابله با همه‌گیری کرونا، اظهار داشت: از ابتدای شیوع کروناویروس، کارکنان آزمایشگاه های تشخیص مولکولی کوید۱۹، پا به پای کادر درمانی بیمارستان‌ها، نقش مهمی در مبارزه با این ویروس فراگیر دارند.

لطفی افزود: آزمایشگاه‌های تشخیصی در تشخیص بیماری‌ها به ویژه در بحران کروناویروس نقش بسیار مهمی دارند زیرا اطلاعات به‌ دست آمده از نتایج آزمایش‌ها، پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری کمک می‌‍کند و این امر نشانگر جایگاه این حوزه در درمان بیماری‌هاست.

وی، همچنین با توجه به روند افزایشی آمار ابتلا به کروناویروس و موارد بستری در بیمارستان‌های استان فارس، بر آمادگی بیش از پیش مراکز درمانی این استان برای مقابله با این ویروس مهلک تاکید کرد.

میزان سرایت و مهلک بودن ویروس جهش یافته انگلیسی بالاست

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست گفت: به دلیل خیز بیماری کووید۱۹ و ورود ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور و اینکه میزان سرایت و مهلک بودن این ویروس جهش یافته بسیار بالاست، باید به موضوع استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مکرر دست ها و پرهیز از ترددهای غیرضرور بیش از پیش توجه داشته باشیم. 

دکتر اورنگ ایلامی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون، ۶۱۴ هزار و ۸۵۱ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان فارس تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۷۱ هزار و ۵۰۴ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۲۴ هزار و ۸۰۰ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، ۲ هزار و ۹۷ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۷۳ هزار و ۶۰۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شمار بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم را که هم اکنون در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند، ۵۵۷ نفر اعلام و بیان کرد: از این تعداد، ۹۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌ مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌های این استان بستری هستند و خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

ایلامی ادامه داد: همچنین از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون، ۱۶۶ هزار و ۲۸۹ نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌های استان فارس ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

به گفته وی، با جان باختن یک نفر از مبتلایان به این بیماری در روز گذشته (بیست و پنجم بهمن ماه ۹۹) شمار جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون در این استان به سه هزار و ۱۹۵ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها