١۴ اثر سیستان و بلوچستان در فهرست ملی آثار منقول ثبت شد

زاهدان- ایرنا- معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از ثبت ١۴ اثر این استان در فهرست ملی آثار منقول خبر داد.

منصوره ملاالهی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شورای ملی ثبت آثار منقول ١۴ اثر از سیستان و بلوچستان شامل سه لباس سوزن دوزی نفیس، سه دست‌بافته شامل یک گلیم و ۲ قالیچه سیستان، یک اثر سیکمه‌دوزی و مجسمه یعقوب لیث صفاری شهرستان زابل به همراه ۶ شی پیش از تاریخ متعلق به شهرسوخته سیستان در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شد.

وی بیان کرد: هفت عدد از این آثار متعلق به مالکان شخصی، مجسمه یعقوب لیث صفاری در اختیار شهرداری زابل و بقیه در تملک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان هستند.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: سه لباس سوزن‌دوزی شامل لباس عروس سوزن‌دوزی‌شده متعلق به الهام محمدی از شهرستان فنوج، لباس بالاپوش سوزن‌دوزی شده متعلق به شهین شهرکی از زاهدان و لباس سوزن‌دوزی متعلق به خانم حوربی‌بی جمال‌زهی از جمله این آثار هستند.

وی ثبت این آثار را زمینه‌ای برای حفظ، صیانت و معرفی هر چه بیشتر این آثار دانست و افزود: امیدواریم با ثبت این مجموعه ارزشمند مقدمات حفاظت و مرمت آن‌ها نیز فراهم شود.

حدود ۲ هزار اثر منقول و غیر منقول سیستان و بلوچستان تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 سه اثر تاریخی سیستان و بلوچستان شامل شهر سوخته، بیابان لوت و روستای سفال کلپورگان نیز ثبت جهانی شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha