جای خالی چاپ دستی با جشنواره‌ هنر تجسمی پُر شد

تهران- ایرنا- هنرمند فعال در حوزه چاپ دستی با بیان اینکه اختصاص یک بخش جشنواره بزرگ هنرهای تجسمی فجر باعث دیده شدن بیشتر این هنر شد، گفت: جای خالی چاپ دستی سال‌ها در جشنواره‌ها احساس می‌شد که به مدد این رویداد بزرگ هنری کشور این خلا پُر شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احسان خاکسار عصر یکشنبه درباره حضور چاپ دستی برای اولین بار در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: چاپ دستی بخش جدیدی است که سال ها جای این بخش در جشنواره های خالی بود. تعداد زیادی هنرمند در ایران هستند که دارند هنر چاپ را ادامه می دهند، امیدوارم با برگزاری مستمر دو سالانه ها  و نمایشگاه هایی که برگزار می شود این هنر بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و بیشتر دیده شود؛  اختصاص یک بخش جشنواره ای بزرگ مثل فجر به هنر چاپ دستی باعث دیده شدن بیشتر این هنر می شود.

خاکسار درباره کارگاه آموزشی چاپ دستی با عنوان لینوکات که در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر طی دو روز برگزار شد، توضیح داد: در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر قرار است چند ورک شاپ چاپ دستی برگزار شود؛ یکی از این کارگاه ها ورک شاپ چاپ دستی و تکنیک «لینوکات» است که بیشتر هنرمندان با این تکنیک آشنا هستند؛ من سعی کردم تجربه متفاوت تر و تجربه شخصی خودم را در این ورک شاپ دو روزه به اشتراک بگذارم، آن  کلیشه هایی که کار کرده بودم از قبل و هنوز دیده نشده را سعی کردم در این ورک شاپ بیاورم هنرمندان و هنرجویان آن تجربیات من را ببینند و حالا یکی دو خروجی هم از کارهایی که انجام دادم داشته باشیم.

این هنرمند اظهار کرد: لینوکات جزو چاپ های هنری محسوب می شود؛ در تکنیک لینوکات قسمتی از کار که قرار است سفید بماند آن قسمت حذف می شود و قسمتی که قرار است تیره بماند و به صورت رنگی نمایش داده شود آن قسمت روی کار می بینیم . آن چیزی که در دسترس ما در تکنیک لینوکات  وجود دارد همان مهرهایی هستند که هر روز با آنها سر و کار داریم و به صورت یکدست و تن پلات روی کاغذ  درج می شود یعنی در آنها از استمپ استفاده می شود و اینجا بوسیله غلتک رنگ گذاری می کنیم و روی کار انتقال می دهیم.

وی درباره استقبال از کارگاه آموزشی چاپ دستی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: بواسطه فضایی که کرونا در جامعه بوجود آورده و محدودیت هایی وجود دارد تعداد کمتری به صورت حضوری در این کارگاه ها شرکت کردند احتمالا علاقمندان در کارگاه های بعدی حضور پیدا خواهند کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، این رویداد تا ۳۰ بهمن ماه به کار خود ادامه می دهد و ‏بازدید ‏از ‏نمایشگاه این جشنواره به ‏صورت حضوری با رعایت پروتکل ها از ساعت ۱۰ ‏تا ۱۸ هر ‏روز و ‏همچنین مجازی در دسترس است.‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ