۲۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 1335
کد خبر: 84229325
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید ۴۴ میلیارد متر مکعب گاز در شرکت زاگرس جنوبی 

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی امسال در مجموع  ۴۴ میلیارد و ۴۷ میلیون متر مکعب گاز تولید کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، «رامین حاتمی» در نخستین روز جلسات پیش بینی بهره دهی چاه‌های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای نیمه اول سال ۱۴۰۰ که به شیوه ویدئوکنفرانس برگزار شد، در رابطه با جزییات تولید نفت و گاز  شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، افزود: از ابتدای فروردین امسال تا ۲۵ بهمن ماه در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مجموع ۴۴ میلیارد و ۴۷ میلیون متر مکعب گاز ، ۴۲ میلیون و چهار هزار بشکه میعانات گازی و یک میلیون و ۹۳ هزار بشکه نفت تولید شد.

وی اضافه کرد: میزان تولید روزانه گاز این شرکت ۱۳۶ میلیون و ۴۲۰ هزار  متر مکعب، نفت پنج هزار و ۹۲۷ بشکه  و میزان تولید روزانه میعانات گازی ۴۲ هزار بشکه است. 

حاتمی درباره پیش بینی برنامه تولید نیمه نخست سال ۱۴۰۰ شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تصریح کرد: میانگین روزانه تولید گاز در این شرکت در هشت ماه سال، ۱۳۳ میلیون متر مکعب و در چهار ماه (سرد) روزانه ۱۶۷ میلیون متر مکعب پیش بینی شده و میزان تولید نفت نیز تا زمستان سال آینده به  ۲۰ هزار و ۱۰۰  بشکه در روز افزایش می یابد. 

حاتمی در رابطه با حفاری های انجام گرفته امسال توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت : تعداد سه حلقه چاه جدید امسال حفاری شده و یک حلقه چاه نیز در حال حفاری است. تعداد ۶حلقه چاه تعمیری نیز حفاری آن پایان یافته و دو چاه تعمیری نیز در دست اقدام است .

جلسه پیش بینی بهره دهی چاه‌ها برای نیمه اول سال ۱۴۰۰  ضمن بررسی  عملکرد تولید نفت و گاز امسال به پیش بینی ظرفیت قابل بهره برداری از چاه های تولیدی نفت و گاز، بررسی آمار ذخایر و تولید میادین نفتی و گازی ، برنامه تولید نفت و گاز و میعانات گازی برای سال ۱۴۰۰، اهم برنامه ها جهت تامین خوراک پایدار پالایشگاهها، احداث و راه اندازی ایستگاه های تقویت فشار، توسعه میادین جدید، چالشها و پیشنهادات در جهت تداوم و افزایش توان تولید چاهها، متناسب سازی ظرفیت تاسیسات فرآیندی با توان تولید و نیل به اهداف و تعهدات تولیدی شرکت مورد بحث و بررسی قرارمی گیرد و برنامه تولید خروجی آن برای تایید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران ارسال می شود.

همچنین در این جلسه از مجموعه فعالیت های دردست اقدام برای رفع چالشهای فرآیند تولید صیانتی، همچون اقدام ها و عملیات درون چاهی، سرچاهی و سطح الارضی، ظرفیت فرآیندی تاسیسات فرآورشی، بررسی چالشهای تولید از میادین نفتی و گازی همچون روند افت فشار مخازن و فشار جریانی چاهها، تطبیق داده های مدل مخازن و عملکرد واقعی میادین، تولید آب و نمک اضافی، بالا آمدن سطوح تماس آب و نفت و آب و گاز، افت فشار طبیعی مخازن و تیرگی رنگ مایعات تولیدی برخی میادین و مشکلات هیدرولیکی خطوط انتقال مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار می گیرد و تصمیمات لازم برای رفع آن اتخاذ می شود.

شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی بزرگترین شرکت زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است . اکنون این شرکت دارای ۹ میدان گازی فعال آغار، دالان، نار، کنگان، سرخون، تابناک، هما، وراوی، شانول و دو میدان نفتی فعال سعادت آباد و سروستان است. گستره عملیاتی این شرکت در استانهای فارس، بوشهر و هرمزگان بوده که آینده با بهره برداری از میادین اکتشافی جدید به استانهای کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری نیز توسعه می یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha