هدف از حبس بازسازگاری اجتماعی است

تبریز-ایرنا- رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: هدف از اجرای احکام مربوط به حبس بازسازگاری اجتماعی زندانیان است تا بتوانند دوباره به جامعه بازگردند.

موسی خلیل الهی روز یکشنبه در دیدار با کارکنان زندان مرکزی تبریز با بیان اینکه اینکه فلسفه تشکیل زندان انجام اقدامات تربیتی و اصلاحی  است، اظهار داشت: برخی مواقع هر چند فردی مرتکب جرم شده اما ضرورتی برای ماندن او در زندان وجود ندارد ، چون می توان با اقدامات دیگر در راستای اصلاح فرد اقدام کرد.

وی افزود: با آزاد سازی زندانیانی که ضرورتی برای ماندن آنها در زندان وجود ندارد، می توان به طریقه بهتر برنامه های اصلاحی را اجرا و آثار آن را در جامعه و بین خانواده زندانیان مشاهده کرد. 

خلیل اللهی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل پایش از سوی رئیس قوه قضائیه، اضافه کرد: خوشبختانه آذربایجان شرقی با تلاش همکاران زندان و دادستان مرکز استان و دیگر همکاران قضایی در موضوع پایش وضعیت مطلوبی دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح شفا که بارها از سوی مسئولان قوه قضائیه به عنوان طرح ابتکاری دادگستری آذربایجان شرقی قدردانی شده است، گفت: آثار طرح شفا را در زندان مرکزی تبریز مشاهده کرده ایم و اگر فعالیت های فرهنگی حفظ قرآن کریم و نهج البلاغه تنها درصدی از ارتکاب جرم پیشگیری کند، باز ثمربخش و مطلوب است.

خلیل اللهی با بیان اینکه وظیفه مجموعه دستگاه های قضایی اصلاح مجرمین بوده که عمده این مساله به عهده زندان ها است، ادامه داد: بازسازگاری اجتماعی زندانیان هدف اصلی از زندانی کردن افراد است و در این راستا باید فضای امنی برای زندانیان فراهم شود تا بتوانند به جامعه بازگردند.

وی با تاکید بر اینکه در آذربایجان شرقی توانایی ارائه طرح هایی وجود دارد که قابل استناد در کل کشور باشد، افزود: در این رابطه برای ارائه طرح های مناسب به منظور اصلاح و بازسارگاری اجتماعی زندانیان کارکنان زندان می توانند طرح ها و پیشنهادات خود را ارائه دهند.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت تشکیل انجمن حمایت از زندانیان، یادآور شد: فلسفه تشکیل انجمن حمایت از زندانیان حمایت از خود زندانیان و خانواده آنها است که در کنار ارائه بسته های حمایتی بخش اصلی وظایف انجمن فراهم کردن زمینه هایی برای حل مشکلات زندانیان می باشد.

خلیل اللهی گفت: بحث حفظ کرامت و پایش در حوزه زندان جزو اولویت های برنامه های دستگاه قضایی بوده و بر این اساس خودمان را مکلف می دانیم تا کرامت همکاران و ارباب رجوع را حفظ کنیم ولو اینکه ارباب رجوع متهم یا مجرم باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =