برگزیدگان شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر بومی تیرنگ معرفی شدند

ساری – ایرنا – آثار برتر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در مراسم اختتامیه این جشنواره که به صورت محدود در حوزه هنری مازندران برگزار شد معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ که امسال به دلیل شیوع کرونا متفاوت از سال‌های گذشته و بدون اجرای نمایش‌ها با بررسی کیفی و محتوایی نمایشنامه‌ها برگزار شد، عصر امروز در سالن آمفی‌تئاتر شهید «هادی باغبانی» حوزه هنری مازندران با حضور تعداد محدودی از هنرمندان برگزیده و چند تن از مسئولان حوزه هنری کشور و استان برگزار شد و برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

علاوه بر مسئولان حوزه هنری مازندران، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ایران، سید مصطفی موتورچی مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد این مرکز و سینا دلشادی به عنوان نماینده هیأت داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ نیز به عنوان مهمان در این مراسم حضور داشتند.

هیأت داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ متشکل از حسن دولت آبادی، سینا دلشادی و ایوب آقاخانی پس از بررسی نمایشنامه‌های راه یافته به مرحله نهایی، چهار اثر را در بخش نمایشنامه‌نویسی این رویداد بدون ترتیب اولویت شایسته دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، جایزه نقدی و چاپ اثر در مجموعه نمایشنامه جشنواره اعلام کردند.

نمایشنامه‌های «میراشکار» به نویسندگی بهناز دوستی، «کسی در گور می‌گرید» نوشته «محمد فخرایی مطلق»، «سرخ‌او» اثر مهیار هزارجریبی و «میان‌بر» به نویسندگی سجاد بحری به عنوان چهار نمایشنامه برتر این دوره از شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ معرفی شدند.

هیأت داوران همچنین به پاس ممارست و استمرار فعالیت مهیار هزارجریبی در تولید نمایشنامه‌های بومی، نمایشنامه «زنان بیشه‌گل» که توسط این هنرمند بهشهری نوشته شده و روی صحنه رفته را نیز شایسته چاپ و انتشار در قالب نمایشنامه‌ای مستقل با مشارکت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام کرد.

گام تیرنگ برای تولید آثار بومی

رئیس حوزه هنری مازندران در این مراسم با بیان این که جشنواره تئاتر تیرنگ از برنامه‌های شاخص هنری مازندران و رویدادی قابل توجه در زمینه تئاتر بومی در کشور است، گفت: سالها تلاش دست‌اندرکاران این جشنواره برای روشن نگه داشتن چراغی بود که بتواند هنرمندان نمایشی کشور را با موضوعی واحد گرد هم آورد که این تلاش ستودنی است.

مهدی معصومی گرجی افزود: جشنواره تئاتر تیرنگ رویدادی است که مشخصا به تولید آثار نمایشی با موضوعات بومی توجه دارد. این نگرش به دلیل پرداختن به زیست‌بوم هر منطقه و احیا و پاسداشت آداب و سنن موجود در سراسر ایران و همینطور آیین‌ها و باورهای متعالی مردم ما که اغلب به باورهای مذهبی و اعتقادات آنان گره خورده، با زبان نافذ هنر نمایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسئول شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ ضمن قدردانی از پیگیری علاقمندان این جشنواره گفت: امیدواریم  بتوانیم در آینده این رخداد ارزشمند را در ساختاری بین‌المللی طراحی و اجرا کنیم که البته تحقق این هدف به همکاری و پشتیبانی مسئولان استانی و کشوری نیاز دارد.

آسیب کرونا به عملکرد تیرنگ

در دوره‌های اخیر جشنواره تئاتر بومی تیرنگ شامل اجراهای پژوهشی و میدانی هم بود که اجراهای پژوهشی در سالن نمایش و اجراهای میدانی در بوستان ملل و بوستان ولایت ساری برگزار می‌شد. اما با توجه به حذف بخش پژوهشی و نمایشی جشنواره، در تیرنگ شانزدهم فقط نمایشنامه‌ها داوری شدند.

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ نیز در این مراسم ضمن اشاره به محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در برگزاری کامل این رویداد فرهنگی هنری، گفت: فراخوان جشنواره امسال در سه بخش تئاتر صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی منتشر شده بود و هنرمندانی هم از استان‌های مختلف برای شرکت در بخش‌های صحنه‌ای و خیابانی آثار خود را به دبیرخانه تیرنگ فرستادند. اما متاسفانه شرایط موجود و ممنوعیت‌های ناشی از شیوع کرونا ما را ناگزیر کرد که امسال فقط به برگزاری بخش نمایشنامه‌نویسی بسنده کنیم.

یاسر محمودی برنتی ضمن قدردانی از همه هنرمندانی که از استان‌های مختلف در هر سه بخش این جشنواره شرکت کردند، اظهار کرد: برای قدردانی از این حضور، با قول مساعد رئیس حوزه هنری مازندران مقرر شد هدیه‌ای  برای همه شرکت‌کنندگان بخش‌های برگزار نشده ارسال شود.

تولید نمایشنامه‌های بومی

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران با اشاره به استقبال نویسندگان از بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تیرنگ گفت: مشکل نمایشنامه به ویژه در بخش متون بومی یکی از مسائل اصلی نمایش ما در مازندران است و رویکرد تولید نمایشنامه در تیرنگ شانزدهم نیز پاسخی به همین نیاز بود.

محمودی برنتی تصریح کرد: خوشبختانه نمایشنامه‌های خوبی نگاشته شده و به دبیرخانه فرستاده شد و با قول دکتر کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای چاپ کتاب نمایشنامه هنرمندان مازندران، به زودی خروجی مکتوب این جشنواره در اختیار علاقه‌مندان به متون نمایشی بومی قرار می‌گیرد. امیدواریم که بخشی از اجراهای دوره هفدهم جشنواره تیرنگ بر اساس همین متون بومی نویسندگان استان تولید شوند.

شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ از سوی واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران و با محوریت موضوعی بررسی نقش مراسم آیینی مذهبی در زندگی، پرداختی به نقش انقلاب اسلامی در احیا و هویت بخشی آیین‌ها، روایتی نمایشی از شخصیت‌های برجسته مبارز علیه استعمار و استبداد، نقش و کارکرد آیین، بازی و سرگرمی و نمایش در تعمیق معرفت دینی و اشاعه سبک زندگی ایرانی اسلامی و همچنین افزایش روحیه امید و نشاط در جامعه برگزار ‌شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha