ارتقای گفت وگوی خانواده راهکاری برای پر کردن خلاء بین نسلی است

تهران - ایرنا - رئیس آیسسکو جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه گفت ‌وگوی ملی خانواده راه حل بسیاری از معضلات امروز خانواده‌ها و روشی مطمئن برای پر کردن خلاء بین نسلی است، گفت: با ارتقای گفت و گوی خانواده نه تنها صداقت و صمیمت در میان اعضای خانواده نهادینه می‌شود بلکه خانواده پویا شکل می گیرد.

به گزارش ایرنا، عبدالکریم صادق دوست روز یکشنبه در نشست بین المللی گفت وگوی خانواده با عنوان «نقش گفت وگوی تعاملی در تحکیم خانواده» که با حضور میهمانانی از کشورهای افغانستان، عراق، لبنان و سوریه برگزار شد، اظهار داشت: خانواده اولین هسته و اجتماع بشری و به مثابه یک مجموعه به هم پیوسته است که زن و مادر دارای نقش قابل توجهی در آن هستند.

وی با بیان اینکه امروز ملت‌های مسلمان در مقایسه با دیگر تمدن‌های غربی در حوزه خانواده پیشگام هستند تا الگوی مناسب از خود بجا بگذارند، ادامه داد: سازمان آموزشی علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) با عضویت ۵۴ کشور اسلامی یک بخش تخصصی است و در توسعه فرهنگ و علوم توجه خاصی دارد و با تلاش‌هایی که داشته سال ۲۰۲۱ را به نام سال زن نامگذاری کرده که این موضوع اهمیت نقش زنان و خانواده را بیش از پیش نشان می‌دهد.

رئیس آیسسکو جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران بنا به اصالتی که بر عهده دارد تلاش کرده تا برنامه‌های مربوط به خانواده را به عنوان اساس فرهنگ در جامعه در اولویت برنامه های خود قرار دهد و اعتقاد ما بر این است که اگر می خواهیم تغییرات مثبتی را در جوامع اسلامی خود شاهد باشیم باید این تحولات مثبت را از خانواده شروع کنیم زیرا نخستین گام های تربیتی و شکل گیری شخصیت فرزندان در خانواده اتفاق می افتد.

صادق دوست با تاکید بر اینکه توجه به تربیت در خانواده مقدم بر توجه به این امر در مدرسه است، خاطرنشان کرد: تلاش‌ برای راه اندازی و ایجاد مرکزی برای اعتلا و گفت وگوی خانواده با همین نگاه در معاونت امور زنان و خانواده‌ ریاست جمهوری آغاز و گام های محکم و موثری در این زمینه برداشته شد. در کمیسیون ملی آیسسکو با پیشنهاد این معاونت و هماهنگی و همکاری وزارت امور خارجه تلاش کردیم این تجربه‌ موفق را با دیگر کشورهای عضو آیسسکو به اشتراک بگذاریم زیرا معتقدیم خانواده‌ها در جوامع اسلامی دارای اشتراکات زیادی در حوزه خانواده هستند. از این جهت پیشنهاد مرکز بین المللی تعالی گفت وگوی خانواده در کمیته تخصصی فرهنگ آیسسکو مطرح و تصویب شد که امروز میهمانان ما از کشورهای عراق، افغانستان، لبنان و سوریه نخستین میهمانانی هستند که مرکز بین المللی اعتلای گفت وگوی خانواده به آنان معرفی می شود.

وی تصریح کرد: آنچه مسلم است اینکه موضوع گفت‌ وگوی خانواده راه حل بسیاری از معضلات امروز خانواده ها و روشی مطمئن برای پر کردن خلاء بین نسلی است زیرا علاوه بر اینکه صداقت و صمیمت را در میان اعضای خانواده نهادینه می کند به هریک از اعضا این فرصت را می دهد تا با طرح نقطه نظرات و ایده های خود نقشی پویا و فعال در خانواده داشته باشند.

صادق دوست با تاکید بر اینکه فعالیت چنین مرکزی برای خانواده‌های مسلمان مخصوصا در زمان شیوع کرونا اهمیت بسیاری دارد و معتقدیم انتقال چنین تجربه‌هایی به تقویت نهاد خانواده و همبستگی کشورهای مسلمان می‌انجامد، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه کمیسیون ملی آیسسکو از هرگونه نقطه نظرات برای بهبودی و اثربخشی این طرح در جهان اسلام استقبال می کند.

به گزارش ایرنا، و به گفته سوسن باستانی معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان وخانواده ریاست جمهوری طرح گفت وگوی ملی خانواده با  هدف ارتقا، تقویت و تحکیم بنیاد خانواده از سال ۹۶ در ۵۸ شهر در ۳۱ استان و آموزش ۱۸۲۷ تسهیلگر در کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =