دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: علت حاشیه نشینی نبود نگاه راهبردی است

مشهد- ایرنا- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شهرسازی را مدیریت نمی‌کنیم و اگر دید راهبردی وجود داشت هیچگاه حاشیه نشینی رخ نمی‌داد.

محسن رضایی روز یکشنبه در نشست تخصصی "شناسایی چالشها و فرصتهای توسعه شهری و لزوم تدوین سیاستهای کلی نظام در حوزه مدریت شهری" در مشهد افزود: بیشتر خانه سازی و شهرک سازی را مدیریت کردیم و شهرسازی از مدیریت ما خارج بوده است زیرا اگر مدیریت شهری وجود داشت حاشیه سازی شکل نمی‌گرفت.

وی با بیان اینکه تثبیت و کنترل جمعیت تنها به محدوده جغرافیای شهر نیست ادامه داد: هر طرح جامع بدون دید راهبردی در عمل پیاده نمی‌شود و موج جدید مهاجرت را ایجاد می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در طرح جامع باید عوامل بیرونی را نیز مورد نظر قرار داد. خدمات دهی در مشهد نقطه بسیار پرجاذبه برای جمعیت‌های اطراف است و وقتی نسبت به مسائل بیرون بی توجه باشیم رفاه موجود در آینده از بین می‌رود.

وی افزود: اقلیم ایران در سی سال آینده یک درجه گرمتر می‌شود و در این پنج سال اخیر بارندگی رگباری شروع و بعد وارد دوره خشکسالی می‌شویم. در طرح جامع تاثیر تغییر اقلیم هم باید در نظر گرفته شود.

رضایی، موضوع محله محوری را نیز در شهرها مهم دانست و ادامه داد: محلات هویت جمعی به خانواده می‌دهند. تفاوت محلات مهم است محلات نباید شبیه هم باشند.

وی گفت: دنیا در آینده به سوی تحولات انسانی اجتماعی خواهد رفت. از اقتصاد سیاسی هم فاصله خواهیم گرفت. اقتصاد به سوی اجتماعی سیاسی خواهد رفت. انقلاب صنعتی مدتها است به پایان رسیده و دنیا به دنبال تعریف جدید از خود است. کرونا هم به اینکه زندگی قرن ۲۱ با قرن گذشته متفاوت باشد سرعت خواهد داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت پژوهش افزود: مجموعه‌های پژوهشی همکار مجمع تشخیص مصلحت نظام در استانها را توسعه می‌دهیم و متناسب با شرایط هر استان اندیشکده ایجاد می‌کنیم.

وی ادامه داد: در مشهد و خراسان رضوی، موضوع اندیشکده، مدیریت محلی، شهرداریها و شهرسازی است به این دلیل که این شهر سابقه تمدنی دارد. علاوه بر آن توسعه شهری در زمان و دوران جمهوری اسلامی باید بار مذهبی و دینی قویتر داشته باشد و مشهد این ظرفیت را دارد که توسعه شهری دوران جمهوری اسلامی در آن علاوه بر جنبه تمدنی، جنبه مذهبی هم داشته باشد. 

رضایی گفت: از طرف دیگر خراسان رضوی کمتر دولت زده است. در بسیاری از استانها دخالت دولت در اداره شهرها بیشتر از خراسان رضوی است. دولت زدگی فرهنگ رضا شاهی است که با انگیزه امنیت وارد ایران شد.

وی با بیان اینکه نگاه به شهرسازی باید با نگاه تمدن نوین ایرانی اسلامی شکل بگیرد افزود: حقیقت این است که آسیبهای فراوان اجتماعی، انسانی، فرهنگی و اقتصادی از شهرسازی به ایران وارد شد. ابتدا باید خسارات را حل کنیم و بعد الگوهای جدید را پایه ریزی کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وضعیت فرهنگی کشور هر چند به آموزش و پرورش حوزه‌های علمیه ربط دارد ولی نقش شهرها در شکل گیری هویت جدید فوق العاده بالا است. شهرهای مدرن و پست مدرن که وارد ایران می‌شوند در تغییر و تحولات فرهنگی و هویتی بسیار نقش بالنده دارند.

وی گفت: خراسان رضوی باید جایگاه موثر در تمدن آینده ایران داشته باشد و استانهای دیگر هم نقشهای مختلف بگیرند.

رضایی افزود: بعد از مسائل تمدنی، مسائل راهبردی مطرح است و در این مسائل نیز خراسان رضوی باید یک نگاه دیگر داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها