بایدن در ناتو قدم جای پای ترامپ می گذارد اما آرام‌تر

تهران – ایرنا – دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ادامه سیاست سلف خود اما با لحنی نرمتر، قصد دارد متحدان واشنگتن در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تحت فشار قرار دهد تا به تعهدشان برای تامین هزینه دستکم ۲ درصد از برنامه های دفاعی این نهاد عمل کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پولیتیکو، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا قرار است در نشست وزرای دفاع ناتو که این هفته برگزار می شود، این درخواست را مطرح کند.

جان کربی سخنگوی پنتاگون با اشاره به تعهد اعضای این ائتلاف مبنی بر سرمایه گذاری ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی شان در بخش دفاعی تا سال ۲۰۲۴، اعلام کرد که آستین در این نشست بر تقویت این دیدگاه که تامین امنیت جمعی، مسئولیتی مشترک است، تاکید می ورزد.

کربی یادآور شد که وزیر دفاع آمریکا در عین حال به این مساله اذعان می کند که بسیاری از متحدان ناتو این هدف را برآورده کرده اند و کشورهایی که هنوز به این آستانه نرسیده اند نیز برای رسیدن به آن پرتوان تلاش می کنند.

درپی تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا مبنی بر خارج کردن کشورش از ائتلاف ناتو، بایدن اعلام کرده که خواستار سر و سامان دادن به روابط واشنگتن با این نهاد است.

گزارش های خبری حاکی است که رئیس پنتاگون تصمیم ندارد به طور مشخص از سیاست ترامپ مبنی بر اعمال فشار بر متحدان ناتو برای اختصاص منابع بیشتری به بخش دفاعی دوری کند.

ترامپ بر افزایش سهم هزینه دفاعی اعضای ناتو تاکید داشت و تا جایی پیش رفت که دستور خروج هزاران نیروی آمریکایی از آلمان را صادر و برلین را به اجتناب از تخصیص هزینه کافی در بخش دفاعی متهم کرد.

اما بایدن چند هفته پس از به قدرت رسیدن، به ارتش آمریکا دستور داد طرح خروج نیروهای آمریکایی از آلمان را تا زمان بازنگری مساله حضور نظامیان آمریکا در سراسر جهان به تعویق اندازد.

متحدان ناتو تحت فشار ترامپ، هزینه های دفاعی شان را به میزان ۱۳۰ میلیارد دلار افزایش داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =