"عادی انگاری کرونا" بلایی که مردم اصفهان به قیمت جان می‌خرند

اصفهان- ایرنا- روزهای اخیر با وجود وضعیت هشدار کرونا شاهد عادی انگاری و رعایت نکردن فاصله اجتماعی و نزدن ماسک از سوی برخی از مردم بدون توجه به شیوع مجدد بیماری و موج جدید ویروس در اصفهان هستیم.

به گزارش ایرنا، درست یک سال از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا می‌گذرد و در این مدت بسیاری از خانواده‌ها هنوز داغدار از دست دادن عزیزانی هستند که شاید هیچ وقت فکرش را نمی‌کردند با ابتلا به یک ویروس، ظرف مدت کمتر از یک ماه از دستشان بدهند. 

بسیاری مردم کسب و کار خود را در این مدت از دست داده و خانه نشین شده‌اند تا یک انسان دیگر در امان و شاهد مرگ و میر کمتری باشیم؛  هنوز اعلامیه‌های فوتی ناشی از کرونا در محلات مختلف بر دیوارها نصب است و هیچ خطری رفع نشده است. 

چندین موج کرونایی از پارسال تاکنون مردم را درگیر خود کرده  و ستاد کرونا بارها و بارها هشدارهای لازم را برای  حضور نیافتن مردم در مکان‌های شلوغ و تجمع‌ها صادر کرده است. 

به همراه داشتن و استفاده از الکل، ماسک، شیلد، دستکش، ژل این روزها برای همه عادت شده است، حتی مغازه‌ها هم دستگاه نصب کرده‌اند اما نرفتن لابه لای جمعیت هنوز جدی گرفته نشده و رفتن به  بانکها، بازار، بیمارستان‌ها، سینماها، خرید، رستوران‌ها، همایش، افتتاح، مراسم، عروسی، ختم، ازسر گیری بازی‌های ورزشی، نمایشگاه‌ها به قوت خود باقی است. 

مساله این است که برای عده‌ای به محض اعلام کاهش آمار مرگ و میر همه چیز عادی می‌شود و این عادی انگاری کرونا در اصفهان در حالی بیشتر شده است که عباس رضایی استاندار اصفهان روز گذشته در حاشیه ویدیو کنفرانس خود در جلسه ستاد ملی کرونا از این بی‌تفاوتی‌ها ابراز نگران کرده و گفته این تبدیل وضعیت‌های کرونایی به خصوص در ۲ شهرستان اردستان و نطنز  زنگ هشداری برای ورود به موج چهارم در اصفهان است. 

 استاندار اصفهان معتقد است که دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله کاهش تجمعات، کاهش ترددها، رعایت فاصله‌گذاری، رعایت نظافت شخصی را مجدد باید در دستورکار قرار داد. 

از سوی دیگر آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در هشداری دیگر از افزایش ۱۵ درصدی میزان بستری بیماران دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان نسبت به اوائل بهمن ماه خبر داده است. 

وی گفته است که ۱۴ شهرستان در وضعیت زرد (خطر متوسط) و هشت شهرستان در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارد. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص رعایت نکردن شیوه‌نامه بهداشتی گفت: ما نظر خود را در ستاد کرونا اعلام کردیم  و شرایط اکنون در حد خطر سنجی و بررسی موقعیت‌هاست ولی نظر ما این است که تجمعات کمتر  باشد. 

حال با وجود هشدارهای ستاد کرونای استان راجع به زنگ خطر مجدد برای موج بعدی کرونا  رفتار شهروندان خلاف این قضیه و نگرانی‌ها را ثابت می‌کند. 

نو نوار شدن مغازه‌ها و دعوت مردم برای خرید در بازارها و مراکز فروش، تخفیف‌های دهه فجر و عیدانه‌ها و خسته شدن مردم در خانه‌های آپارتمانی و حال و هوای بهاری باعث شده است که مردم انگیزه بیشتری برای به بیرون از خانه رفتن داشته باشند. 

تعطیلی مدارس و نبود تعریف از اوقات فراغت و نبودن تفریحات فردی و خانوادگی نیز باعث شده است که نوجوانان و جوانان به بهانه‌های مختلف به همراه دوستانشان محلی را برای دورهمی‌های دوستانه خود پیدا کنند و به تفریح بپردازند. 

با کمی قدم زدن در کوچه و خیابان شاهد هستیم که بسیاری از مردم بدون توجه به اینکه خطر کرونا همچنان بیخ گوششان است به همراه خانواده و با کودکان خردسال به دنبال رسم همیشگی از اکنون به دنبال خرید لباس شب عید هستند. 

شاید بیشترین نمود این قضیه در چهار باغ عباسی باشد که هر روز علاوه بر حجم زیاد تردد و حضور دسته جمعی جوانان شاهد حضورخانوادگی شهروندانی است که از اکنون برای خرید لباس شب عید از این مغازه به آن مغازه و سپس برای صرف شام یا ناهار تنگاتنگ سایر افراد در این فست فودی‌ها و یا رستوران‌های این محل غذا میل می‌کنند بدون اینکه نگران واگیری و انتشار ویروس کرونا باشند. 

از سویی دیگر با اعلام وضعیت عادی برای حضور مردمی در سینماها در ایام دهه فجر اکنون شاهد اعلام اکران چندین فیلم سینمایی و دعوت مردمی برای رفتن به سینماها هستیم؛ جایی که محل تجمع افراد در کنار هم است و محیط بسته سینما فی نفسه به انتشار ویروس کرونا کمک می‌کند. 

 در این مدت یک ماهه به دلایل افتتاح بسیاری از برنامه‌های دهه فجر بسیاری از مسوولان به بهانه برگزاری برنامه تجمعاتی داشته و خود شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکرده‌اند که این انتقاد بر آن‌ها وارد است. 

 البته رعایت موازین بهداشتی، تب سنجی و کاهش ظرفیت پذیرش در سینماها را نمی‌توان نادیده گرفت اما مساله این است که طبق مشاهدات خبرنگار ایرنا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در سینماها توسط خود مردم چندان جدی گرفته نمی‌شود و با خاموش شدن چراغ‌های سینما مردم همانند سابق در کنار هم می‌نشینند بدون اینکه فکر این را بکنند که شاید ناقل ویروس باشند و یا کسی این ویروس را به آن‌ها منتقل کند. 

وضعیت به جایی رسیده است که برخی نه فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند و نه ماسک می‌زنند و این در حالی است که با شیوع نوع جدید ویروس انگلیسی و آفریقایی پزشکان توصیه به زدن ۲ ماسک توصیه می‌کنند. 

محمد یکی از جوانانی است که به همراه دوستان خود به چهارباغ آمده و با دوستان خود در یک کافی شاپ قرار گذاشته  اما ماسک نزده است و به خبرنگار ایرنا با خنده می‌گوید:  وضعیت وخیم نیست. 

وی معتقد است به افراد غریبه نزدیک نمی‌شود و جمع دوستانش هیچ کدام مبتلا نیستند. 

دوست دیگر محمد می‌گوید: واکسن کرونا به اصفهان آمده است و چنانچه مبتلا شوند این واکسن را می‌زنند. 

اما یکی دیگر از شهروندان که برای مراجعه به درمانگاهی به سمت خیابان آمادگاه می‌رود از این حجم تجمع مردم در گوشه گوشه چهارباغ و خیابان‌های اطراف و حتی پارک گله مند است و معتقد است همین تجمع‌های کوچک باعث انتشار می‌شود و مسوولان باید نظارت بیشتری برای ممنوعیت در این محل داشته باشند؛ هر چند ترددهای شبانه با محدودیت مواجه است اما خیابان‌ها همچنان عصرها تا شب ترافیک سنگین است. 

به نظر می‌رسد رعایت نکردن اصول بهداشتی توسط مردم در آینده‌ای نزدیک مسوولان را مجبور می‌کند  برخی از محدودیت‌ها را از جمله قرنطینه را اعمال کنند تا شاهد عیدی تلخ در اصفهان نباشیم. 

نظارت بر بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها، کاهش روشنایی در پارک‌ها، نظارت جدی بر رستوران‌ها و فست‌فودی‌ها  و برخورد با متخلفان، بیرون بر شدن اغذیه فروشی‌ها و فست‌فودی‌ها و بسته شدن کافی شاپ‌های مکان‌ سرپوشیده، دورکاری کارمندان و غیر حضوری شدن ارباب رجوع در ادارات همه مواردی است که از اکنون باید مجدد از سر گرفته شود تا شاهد موج جدیدی از مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا در اصفهان نباشیم. 

هر چند گفته می‌شود واکسن ویروس کرونا به اصفهان آمده است اما آنچه مسلم است تزریق واکسن کرونا برای کادر درمانی و خط مقدم پزشکان و پرستان است، دوم اینکه این واکسن به تازگی تزریق شده و شاید با آزمون و خطاهایی همراه باشد که باید تا مرحله همگانی شدن آن ماه‌ها صبر کرد، لذا این عادی انگاری از سوی مردم به بهانه وجود واکسن کرونا یک باور غلط است که باید با جدی گرفتن محدودیت‌ها توسط مسوولان رعایت شود. 

به گزارش ایرنا، بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،  در زمان حاضر حدود ۴۳۰ نفر دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان اصفهان بستری هستند که حدود ۷۰ نفر آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =