رفت و آمد ناوگان حمل‌ونقل در مرز دوغارون به زودی عادی می‌شود

مشهد- ایرنا- فرماندار تایباد گفت: در پی مهار آتش‌سوزی وسیع در اسلام‌قلعه افغانستان رفت‌وآمد ناوگان ترانزیت، حمل و نقل و جابه‌جایی بار و کالا که دچار وقفه شده بود ظرف ۴۸ ساعت آینده در گذرگاه مرزی دوغارون واقع در این شهرستان شرقی خراسان رضوی عادی می‌شود.

محسن سیاح ظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اطفاء حریق گسترده‌ای که دیروز تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان را فراگرفت هم‌اینک مشکلی در گمرک مرزی دوغارون در خاک ایران ایران وجود ندارد. 

وی ادامه داد: دامنه آتش‌سوزی با ساعتها تلاش نیروهای آتش‌نشان و تجهیزات تخصصی اعزامی به منطقه از شهرهای مشهد، تایباد، تربت‌جام، خواف و فریمان و مشهد بطور کامل مهار شده و اینک آتش‌نشانان در حال لکه‌گیری نقاط از باقیمانده حریق هستند. 

فرماندار تایباد گفت: هیچگونه خسارتی در جریان این حادثه به تاسیسات گمرک ایران مستقر در مرز دوغارون وارد نشده است.

وی افزود: همچنین پنج مجروح افغانستانی حادثه نیز در بیمارستان خاتم‌الانبیاء تایباد بستری شده و تحت درمان قرار گرفتند.

سیاح اظهارداشت: با وجود مهار آتش و پایان نسبی حادثه هم‌اینک نیروهای امدادی اعزام شده به تایباد و دوغارون از شهرهای مجاور در شرق خراسان رضوی همچنان در منطقه حضور داشته و در حال آماده‌باش کامل هستند. 

پیش از این والی هرات گفته بود: خسارت جانی منجر به مرگ در جریان آتش‌سوزی اسلام‌قلعه گزارش نشده‌ است. حدود دو هزار دستگاه تریلی در پشت مرز ایران افغانستان از حریق نجات یافته و ۴۰۰ دستگاه خودرو نیز از منطقه خطر به سوی هرات هدایت شدند. 

ساعت ۱۳ دیروز ۲۵ بهمن ماه انفجار بزرگی در تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی رخ داد.
انفجار اولیه بخاطر حضور تانکرهای حامل سوخت و گاز در منطقه به دهها انفجار پی در پی و آتش سوزی بسیار گسترده‌ای انجامید لذا والی هرات بلافاصله از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد.
استاندار خراسان رضوی علاوه بر صدور سریع دستور به نهادهای امدادی برای گسیل به سمت منطقه آسیب‌دیده، عصر دیروز به بازدید مرز دوغارون رفت. 

۶۵ آتش‌نشان از شهرهای تایباد، تربت‌جام، باخرز، فریمان و خواف با ۲۰ دستگاه خودروی سنگین و چهار خودروی نیمه‌سنگین آتش‌نشانی ظرف عصر دیروز تاکنون از دو جبهه شرقی و غربی عملیات مهار آتش گسترده و انفجارهای پی در پی در اسلام‌قلعه افغانستان را انجام داده‌اند. 
سازمان آتش‌نشانی مشهد نیز ١١ دستگاه خودرو تخصصی اطفای حریق را برای مهار آتش به منطقه مرزی اعزام کرد.

همچنین ۱۰ نیروی آتش‌نشان افغانستان با دو خودروی آتش‌نشانی در جریان مهار حریق گسترده اسلام‌قلعه حضور و مشارکت فعال دارند.

هم‌اینک لکه‌گیری آتش، ایمن‌سازی و مهار باقیمانده حریق کامیونها توسط آتش‌نشان ایران در اسلام‌قلعه افغانستان به منظور اطفا نهایی آتش همچنان ادامه دارد.

گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد نیز در  فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =