ردگیری درمان سرطان روده بزرگ با نمونه‌برداری از مایعات بدن

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه واشینگتن واقع در آمریکا دریافتند با نمونه‌برداری مایعات بدن مانند خون و ادرار می‌توان میزان تاثیرگذاری فرایند درمان سرطان روده بزرگ را در ابتدای گسترش آن به خارج از تومور، ردگیری و هدایت کرد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس، این نوع نمونه‌برداری امکان تشخیص بیماری‌های بلندمدت را فراهم می‌کند. همچنین راهنمایی برای تصمیم‌گیری در خصوص ادامه فرایند درمان به دلیل فرار برخی از سلول‌های سرطانی از درمان اولیه محسوب می‌شود.

بر اساس این تحقیقات، نمونه‌برداری از مایعات امکان درمان اختصاصی هر بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ را بر اساس ویژگی‌های شخصی وی فراهم می‌کند. همچنین علاوه بر امکان شناسایی افرادی که در معرض خطر بازگشت سرطان قرار دارند و کمک به تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب یکی از روش‌های درمانی متداول، امکان شناسایی بیمارانی را که می‌توانند از روش‌های ایمونوتراپی و سایر درمان‌های هدفمند بهره ببرند، در اختیار می‌گذارد.

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمک ضایعات غذا خارج می‌شوند و ضایعات آماده دفع می‌شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیرقابل کنترل سلول‌ها ناشی می‌شود. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ‌های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می‌شوند. ممکن است این پولیپ‌ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند.

مراحل اولیه سرطان معمولا بدون علامت است؛ بنابراین غربالگری هر ۶ ماه یک بار توصیه می‌شود. تغییر در اجابت مزاج و اسهال یا یبوست مداوم، احساس عدم تخلیه کامل مدفوع، نازک شدن قطر مدفوع، مشاهده خون در مدفوع، سندرم روده تحریک پذیر، شکم درد و نفخ مداوم، خستگی مزمن، کاهش اشتها، کم خونی، احساس درد در ناحیه شکم و کاهش وزن از مهمترین علایم هشدار بیماری هستند.

آزمایش خون و مدفوع رایج‌ترین روش‌های تشخیصی هستند. در صورت مشاهده علائم بیماری، برای تشخیص نهایی از کولونوسکوپی و نمونه برداری استفاده می‌شود. افرادی که در خانواده خود سابقه بیماری روده یا انواع سرطان را دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.  

عوامل متعددی از جمله عدم تحرک، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) نقش دارد.

میوه و سبزیجاتی مانند انار، انگور، گلابی، قارچ، عدس، سویا و نخود سبز حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند باعث جلوگیری از التهاب و بیماری‌های روده شوند.

مهمترین علایم سرطان روده بزرگ
مراحل اولیه معمولا بدون علامت است و به افراد، به ویژه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می شود که هر ۶ ماه برای غربالگری اقدام کنند. برخی از مهمترین علایم هشدار دهنده بیماری عبارتند از:

-تغییر در اجابت مزاج و اسهال یا یبوست مداوم
-احساس عدم تخلیه کامل مدفوع
-نازک شدن قطر مدفوع
-مشاهده خون در مدفوع
-سندرم روده تحریک پذیر
-شکم درد و نفخ مداوم
-خستگی مزمن
-کاهش اشتها
-کاهش وزن
-احساس درد در ناحیه شکم
-کم خونی

دلایل بروز سرطان روده بزرگ
-وجود پولیپ در روده که معمولا اولین مرحله شکل گیری سرطان است.
-جهش ژنتیکی
-سن؛ معمولا افراد بالای ۵۰ سال در معرض این بیماری قرار دارند، البته سن این عارضه به ۲۰ سال هم رسیده است.
-اضافه وزن
-استعمال دخانیات
-کم تحرکی
-مصرف الکل
-غذاهای پرچرب و پرکالری
-مصرف افراطی گوشت قرمز
-ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، اختلال هورمون رشد (آکرومگالی) و بیماری کرون

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Clinical Oncology Precision Oncology منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha