حجم آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد به ۱۰۰ میلیون متر مکعب رسید

مهاباد- ایرنا- رییس اداره امور آب مهاباد گفت: هم‌اکنون حجم آب پشت سد این شهر به ۱۰۰ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک میلیون متر مکعب بیشتر است.

رضا جهین روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر تراز سد مهاباد به هزار و ۳۴۷ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز چهار سانتی‌متر بیشتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد به ۱۳ متر مکعب بر ثانیه رسیده است، ادامه داد: با توجه به گرم شدن هوا و تبخیر ذخیره برفی این میزان نسبت به سال گذشته بیش از چهار متر مکعب بر ثانیه بیشتر است.

رییس اداره امور آب مهاباد اظهار داشت: هم اکنون دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۰.۸۶ متر مکعب بر ثانیه است که از این میزان ۰.۶ (شش دهم) متر مکعب آن برای مصرف شرب و مابقی هم مصرف صنعت و تبخیر است.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه در سال آبی جاری ۲۱۵ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده است، اضافه کرد: با توجه به وضعیت و حجم فعلی مخزن سد مهاباد برنامه ای برای رها سازی آب به دریاچه ارومیه پیش بینی نشده است.

جهین همچنین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =