کاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ

تهران- ایرنا- بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین کاوشگری که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده است پنج شنبه هفته جاری با آغاز یک ماموریت ۲ ساله برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ فرود می‌آید.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی فایننشیال اکسپرس، کاوشگر استقامت پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرد. در صورتی که تمام برنامه ها به خوبی پیش رود، این کاوشگر ۲.۷ میلیارد دلاری روز پنج شنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) بر  «دهانه جیزرو» (Jezero Crater) در نزدیکی خط استوا مریخ فرود می آید تا سطح این سیاره را جست و جو و نمونه هایی را برای ارسال به زمین جمع آوری کند.  

پروفسور اندرو کوتس دانشمند حوزه فضا دانشگاه کالج لندن که ۲۰ سال سرگرم مأموریت های مریخ بوده است، گفت: استقامت یک پیشرفت بزرگ در زمینه همه فرودگرها و مریخ نوردهایی محسوب می شود که قبلا به این سیاره ارسال کرده ایم.

اما با این حال کاوشگر استقامت که به اندازه یک خودرو است باید ابتدا از آنچه مهندسان ناسا آن را «هفت دقیقه وحشت» می نامند، جان سالم به در برد. این زمان که به هفت دقیقه وحشت معروف شده است هفت دقیقه ای سختی است که کاوشگر کیوروسیتی در سال ۲۰۱۲ بر سطح مریخ فرود آمد.

این هفت دقیقه زمانی است که طول می کشد سرعت کاوشگر از سرعت ورودی ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت که به جو مریخ می رسد به سرعت پایین تری که از سرعت پیاده روی کم تر است، کاهش یابد.

زمان فرود کاوشگر استقامت ناسا

کاوشگر «استقامت» ناسا قرار است روز پنج شنبه هفته جاری وارد مدار مریخ شود و در همین روز تلاش می کند تا بر سطح این سیاره سرخ فرود آید. آغاز فرایند فرود استقامت برای حدود ساعت ۳:۵۵ دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی برنامه ریزی شده است.

ناسا فیلم فرود این کاوشگر را به طور زنده پخش می کند. این برنامه ساعت ۱۴و ۱۵ دقیقه بعدازظهر پنج شنبه ۱۸ فوریه به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز می شود.  

جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ، فراهم کردن زمینه برای ماموریت های آتی سرنشین دار به این سیاره سرخ به پرواز در آوردن اولین بالگرد در جهان فرازمینی و مخابره صدای مریخ به زمین از اهداف کاوشگر استقامت در این ماموریت است.

جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ

«استقامت»  از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه «جزرو»  و جست و جوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ‌های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است، استفاده خواهد کرد.
این ربات ۶ چرخ همچنین چند نمونه از مکان ‌های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع‌آوری و ذخیره می‌ کند. این نمونه ‌ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل می شوند و محققان در آزمایشگاه ‌های سراسر جهان آنها را با جزییات کامل بررسی می‌کنند و به دنبال نشانه‌هایی از زندگی و سرنخ‌هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می کنند.

فراهم کردن زمینه برای ماموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ

استقامت همچنین قصد دارد زمینه‌هایی را برای ماموریت‌های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می‌خواهد در دهه ۲۰۳۰ آن را انجام دهد، فراهم کند به عنوان مثال، استقامت نیز مانند مریخ نورد «تیان ون-۱» چینی ‌ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است.

همچنین یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا موسوم به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن تولید می‌کند.

اولین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی

ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری کاوشگر استقامت نیست؛  چرا که این مریخ نورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام «نبوغ» (Ingenuity) نیز مجهز است که در زیر این کاوشگر تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می‌کند.  نبوغ پس از فرود استقامت بر سطح مریخ، آزاد خواهد شد و چند پرواز آزمایشی کوتاه را در آسمان مریخ انجام می‌دهد تا اولین کاوش هوایی را در جهان فرازمینی رقم بزند.

استقامت نخستین صدای مریخ را به زمین مخابره می‌کند

با وجود این که تاکنون هشت ماموریت روانه مریخ شده‌اند اما هنوز هیچ صدایی به طور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است؛ اما کاوشگر استقامت به زودی این موضوع را تغییر خواهد داد.

استقامت به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ مجهز است. میکروفن اول بخشی از سیستم EDL (ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین می‌کند. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین ‌های آن جفت می شود تا نخستین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک ماموریت بر سطح مریخ داشته باشیم. میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخ نورد «کنجکاوی»  است.  

استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود روی سطح سیاره سرخ به کار برده می شود. ChemCam از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می کند همین‌طور که لیزر کار خود را انجام می‌دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال ترکیبات آلی می‌شود اما صدایی که از این سنگ‌های در حال متلاشی شدن در می‌آید، می‌تواند به محققان  سرنخ هایی درمورد ترکیب آنها بدهد.  

این میکروفن خارجی همچنین صدای محیط را در حالی که این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می‌کند و این یک مزیت دیگر برای محققان به همراه دارد.  

  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =