ونزوئلا  اولین محموله واکسن روسی کرونای را دریافت کرد

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری ونزوئلا ضمن قدردانی از روسیه برای ارسال واکسن به این کشور، با انتقاد از اقدامات یکجانبه آمریکا، تحریم‌ها را در برابر اراده ملت ونزوئلا بی‌اثر خواند.   

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شبکه تله‌سور آمریکای لاتین، ونزوئلا اولین محموله به میزان ۱۰۰ هزار دُز واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه را برای مقابله با ویروس کرونا دریافت کرد. «دلسی رودریگس» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا طی مراسم تحویل داروها در فرودگاه این کشور، از روسیه به دلیل ارسال اسپوتنیک‌وی قدردانی کرد.

در این مراسم که «سرگئی ملیک بگداسارو» سفیر روسیه در ونزوئلا نیز در آن حضور داشت، رودریگس ضمن قدردانی از کشور روسیه برای ارسال واکسن، این رویداد را در میان تحریم‌هایی که ونزوئلا از آن رنج می‌برد، تاریخی خواند.

رودریگس همچنین خاطرنشان کرد دریافت اولین محموله واکسن در بحبوحه تحریم ها نشانگر عزم و تلاش‌های جدی «نیکلاس مادورو» برای تامین رفاه و سلامت مردم ونزوئلا دربرابر توطئه‌های دشمنانی است که کمر به نابودی این کشور بسته‌اند.

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا در سخنرانی خود همچنین با اشاره به اذعان «آلنا دوهان» گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره اثرات مخرّب اقدامات تحریمی و قهری آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا تصریح کرد: هیچ تحریمی نمی تواند بر عزم و اراده مردم ونزوئلا تاثیر بگذارد حتی تلاش های «خوان گوایدو» رهبر حزب مخالفان برای جلوگیری از ورود این واکسن ها به کشور آمریکای لاتین را بی ثمر خواند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد که برای ارزیابی تاثیرات اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ونزوئلا به این کشور سفر کرده بود نیز با تاکید بر "رفع تحریم‌ها" به عنوان تنها راهکار صیانت از حقوق مردم ونزوئلا، از آمریکا و متحدانش خواست تا دارایی‌های مسدود شده دولت کاراکاس به منظور خرید دارو، واکسن، غذا، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی را آزاد سازی کنند.

واشنگتن در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۴۲ میلیون دلار دارایی بانک مرکزی ونزوئلا در آمریکا را به عنوان بخشی از برنامه تحریم ها برای برکناری مادورو، توقیف کرد. جابه جا کردن این مبلغ معمولا به دریافت مجوز از دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خرانه داری (دارایی) آمریکا، بستگی دارد.

به مناسبت ورود اولین محموله واکسن اسپوتنیک وی به کاراکاس، وزیر ارتباطات ونزوئلا نیز در توئیتی از همبستگی و همکاری «ولادیمیر پوتین» و مردم ونزوئلا برای برداشتن این گام مهم برای آغاز واکسیناسیون گسترده در کشور قدردانی کرد.  

رئیس جمهوری ونزوئلا پیشتر از دریافت ۱۰۰ هزار دُز اسپوتنیک وی، به عنوان بخشی از توافق امضا شده بین کاراکاس-مسکو برای دستیابی به ۱۰ میلیون واکسن در سال جاری خبر داده بود.

مقامات ونزوئلا و گروه اپوزیسیون این کشور چندی پیش برای خرید واکسن ویروس کرونا با استفاده از دارایی توقیف شده این کشور در ایالات متحده آمریکا، دیدار و گفت و گو کردند.

براساس برنامه همکاری مشترک کاراکاس- مسکو، ونزوئلا در اکتبر گذشته با دوهزار داوطلب، در فاز سوم کارآزمایی های بالینی واکسن روسی مشارکت کرد.

در حالی که واکسن روسی "اسپوتنیک وی" اخیرا به یکی دیگر از گزینه‌های جهانی ایمن سازی در برابر ویروس کرونا تبدیل شده، در منطقه آمریکای لاتین از جمله درآرژانتین و بولیوی استفاده از این واکسن برای شهروندان آغاز شده و مکزیک و پاناما نیز در حال مذاکره با روسیه برای دسترسی به این واکسن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =