قطع برق یک میلیون خانوار ژاپنی؛ به نیروگاه های هسته ای خسارت وارد نشد

تهران- ایرنا- زلزله ۷.۳ ریشتری شب گذشته سواحل فوکوشیما ژاپن که در آستانه دهمین سالگرد سونامی مرگبار این کشور روی داد، اگرچه تلفات و خسارتی به بار آورد و برق حدود یک میلیون خانوار را قطع کرده است اما به نیروگاه های هسته ای این کشور آسیبی وارد نکرده است.

به گزارش ایرنا از رسانه های ژاپن، اگرچه شب گذشته و به دنبال وقوع این زلزله،  هشدار سونامی صادر نشد و تلفات جانی گزارش نشده است اما برق حدود یک میلیون خانوار هم قطع شده است.

۱۰ سال پیش (سال ۲۰۱۱) زلزله و سونامی قدرتمندی نیروگاه اتمی فوکوشیما را منفجر کرد و بسیاری از ژاپنی ها از ترس مواد رادیواکتیو مجبور به ترک خانه هایشان شدند بیش از ۱۸هزار نفر در این سونامی جان خود را از دست دادند که پیکر دو هزار و ۵۳۱ نفرشان هرگز پیدا نشد.

به دنبال وقوع زلزله در استان های فوکوشیما و میاگی جلسه هیات دولت در ساعت ۹ صبح امروز یکشنبه برگزار شد و «سوگا یوشی هیده» نخست وزیر ژاپن ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان دستور داد تا تمام اقدامات اضطراری ممکن صورت گیرد.

در اثر وقوع زلزله، آتش سوزی، قطع آب و برق در برخی مناطق گزارش شده است اما شرایط تحت کنترل نیروهای امدادی قرار دارد.

مصدومیت ۱۰۲ نفر بر اثر زمین لرزه ژاپن

گزارش ها حاکی است تا ساعت ۱۰ صبح امروز به وقت محلی، تعداد آسیب دیدگاه این زلزله در دو استان میاگی و فوکوشیما به ۱۰۲ تن رسیده است،  بزرگراه منتهی به فوکوشیما هم از دو طرف بسته شده اما فعالیت برای بازگشایی مسیر با اعزام ماشین های سنگین در حال انجام است.  

در مجموع ۳۲ ساختمان در استان فوکوشیما و دو ساختمان در استان میاگی آسیب دیده اند و برخی آتش سوزی ها در سندای و شیوگاما در میاگی نیز خاموش و کنترل شدند.

نیروگاه های برق هسته ای آسیب ندیده اند

نهاد ساماندهی هسته ای ژاپن می گوید که تا این لحظه هیچ گونه وضعیت غیرعادی عمده ای در نیروگاه های برق هسته ای در نواحی ساحلی ژاپن مشرف به اقیانوس آرام گزارش نشده است.

مسئولان می گویند که آب در برخی از مناطق استان های میاگی و فوکوشیما به علت ترکیدگی لوله ها قطع شده است پناهگاه ها در بخش هایی از استان های میاگی و فوکوشیما باز شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha