۲۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۸
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 84228637
۰ نفر

برچسب‌ها

سه خبر کوتاه از کردستان

سنندج - ایرنا - غیرحضوری شدن پرداخت عوارض شهرداری در سقز، مشارکت پنج هزار دهگلانی در طرح "کوهورت" و صاحب‌خانه شدن ۵۵ خانواده مددجویی کمیته امداد امام خمینی (ره) در کامیاران از جمله سه خبر کوتاه استان کردستان است.

 شهردار سقز روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باتوجه به ازدحام مردم و جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا، پرداخت غیر حضوری فیش های عوارض سالیانه شهرداری از طریق درگاه غیرحضوری بانک های رفاه، ملت، شهر و اقتصاد نوین فعال شده است.

رشید میرحسامی گفت:باتوجه به اینکه پرداخت عوارض سالیانه شهرداری را از اوایل بهمن ماه امسال ۴۰ درصد تخفیف لحاظ کردیم، معاونت شهرسازی شهرداری سقز با ازدحام و استقبال همشهریان مواجه شد.

وی با بیان اینکه شهروندان زیادی برای پرداخت عوارض سالیانه شهرداری به این معاونت مراجعه کردند، افزود: ازدحام بیش از حد مردم در یک مکان باعث شیوع مجدد ویروس کرونا می شود بنابراین تصمیم گرفیتم پرداخت عوارض سالیانه شهرداری، بصورت غیرحضوری انجام شود.

میرحسامی با اشاره به اینکه تخفیفات عوارض شهرداری تا پایان اسفند ماه سال جاری نیز تمدید و قابل اعمال خواهد بود، یادآور شد: امکان پرداخت غیر حضوری فیش های عوارض سالیانه شهرداری از طریق درگاه غیرحضوری بانک های رفاه، ملت، شهر و اقتصاد نوین فعال شده است.

شهردار سقز اضافه کرد: شهروندان سقزی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، پیشنهاد می شود از مراجعات حضوری به شهرداری و شعب بانک ها خودداری کنند و به صورت غیر حضوری نسبت به پرداخت فیش ها اقدام کنند. 

وی با تاکید بر اینکه مردم با پرداخت به موقع فیش های عوارض سالیانه، ما را در راستای خدمت رسانی بهتر یاری می کنند، گفت: امیدواریم همه شهروندان با پرداخت عوارض سالیانه شهرداری، این نهاد خدمات رسان را در این شرایط سخت همراهی کنند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

پنج هزار دهگلانی تحت پوشش طرح "کوهورت" قرار دارند

 معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: طرح کوهورت یک طرح جامع تحقیقاتی از  نوع مطالعه هم‌گروهی است که با هدف تحقیق روی فاکتورهای مرتبط با سلامت بر روی جامعه  هدف پنج هزار نفری در دهگلان در حال انجام است.

دکتر افشین ملکی اظهار داشت:  این طرح بخشی از طرح کشوری پرشین کوهورت بوده که در نقاط مختلف کشور طی چند سال اخیر در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: در بین مطالعات پژوهشی، مطالعه آینده‌نگر مبتنی بر جمعیت (کوهورت)، دشوارترین و در عین حال کاربردی ترین نوع مطالعه در نظام سلامت کشورها ، بهترین گزینه برای بررسی سیر و محاسبه بار بیماری ها و در نهایت، پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام آنها برای کاستن از هزینه های سلامت است و میتواند شواهد محلی برای تصمیم گیری را فراهم کند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: با شروع به کار این طرح بزرگ پژوهشی، جامعه هدف به مدت حداقل ۱۵ سال مورد پایش منظم پزشکی از نظر شاخص های سلامتی عمومی قرار خواهند گرفت.
دکتر ملکی گفت:مطالعات کوهورت سهم قابل ملاحظه ای در شناخت عوامل مؤثر بر بیمار ی ها و یک راهکار مناسب برای پیشگیری و کنترل بیماری های مزمن  به شمار می رود.

مطالعه "کوهورت" مطالعه‌ای است که در آن جمعیت مشخصی تعریف شده و برای مدت مشخصی این جمعیت و تغییرات آنها از نظر مواردی که مدنظر است، بررسی شده و پیگیری می‌شوند.

کوهورت نوعی  مطالعات میدانی است که سلامت عمومی یک جامعه را بررسی می کند و مطالعه‌ای آینده نگر و بهترین مطالعه اپیدمیولوژیک از نوع مشاهده ای است که برای بررسی روابط علیتی و سبب شناختی بیماری‌ها به کار می‌رود.

کوهورت قوی‌ترین نوع مطالعات سبب شناختی به شمار می رود اما به دلیل طولانی بودن آن و بالا بودن تعداد نمونه مورد نیاز نسبت به سایر مطالعات مشاهده ای به هزینه بسیار بالایی نیاز دارد.

در طرح کوهورت یک جمعیت هدف تعیین می شود که باید شامل تمامی افراد منطقه باشد در این طرح جمعیت هدف از نظر سلامتی در مدت طولانی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

۵۵ خانواده مددجویی کمیته امداد در کامیاران صاحبانه می‌شوند

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) کامیاران گفت: ۵۵ خانواده مددجویی این نهاد با مشارکت دستگاه‌های اجرایی صاحبخانه می‌شوند.

علیرضا خوشبخت اظهار داشت: خانه این خانواده‌ها در قالب مسکن  محرومین در شهرک ژوان این شهر احداث می‌شود که ۹۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برای این اقدام اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: ساخت این واحدهای مسکن در قالب تفاهم نامه کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد و علاوه بر آن یک هزار و ۶۰۰ متر مربع اراضی مورد نیاز نیز توسط راه و شهر سازی به ۵۰ میلیارد ریال تامین شده است.

خوشبخت افزود : برای ساخت هر واحد مسکونی ۵۲۰ میلیون ریال از محل اعتبارات سازمان برنامه و بودجه، ۳۰۰ میلیون ریال تهسیلات بلاعوض و ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه صندوق کمیته امداد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز از محل آورده مددجو و کمک خیران تامین خواهد شد.

وی یادآور شد: این نهاد در سال جاری هفت میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال صرف هزینه‌های عمرانی مسکن مددجویان تحت پوشش شامل ساخت ، تعمیر منازل، احداث سرویسهای بهداشتی و لوله کشی منازل کرده است.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) کامیاران یادآور شد: در صورت اختصاص و تحویل زمین، به این نهاد می‌تواند با کمک خیرین برای مددجویان مسکن احداث کند.

خوشبخت با بیان اینکه از خانواده‌های زیر پوشش این نهاد ۱۰۰خانواده در اولویت ساخت مسکن هستند، اضافه کرد: رفع مشکل مسکن مددجویان به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیازها در دستور کار این نهاد است.

سه هزار و ۵۴۸ خانوار تحت پوشش کمیته امداد کامیاران با ۶ هزار و ۵۰ نفر جمعیت قرار دارند که از این تعداد ۵۷ درصد زنان سرپرست خانوار هستند.

15 بهمن همزمان با ایام الله دهه فجر کلید سه هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی محرومان و بازسازی شده آسیب دیده از سیلاببا حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه به صاحبان آن تحویل شد.

یک هزار و ۷۰۰ باب از این واحدهای مسکونی شامل مسکن محرومان است که کلنگ احدا آنها ۲۱ آبان توسط محمدباقر نوبخت بر زمین زده شد، همچنین تعداد کل واحدهای مسکونی محرومان در استان کردستان ۲ هزار واحد است که  ۳۰۰ واحد باقی‌مانده تا پایان دولت تحویل می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =