۲۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۷:۵۲
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84228544
۰ نفر

برچسب‌ها

ترامپ؛ تبرئه در سنا پیگرد در دادگاه

نیویورک- ایرنا- دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در حالی در سنای آمریکا تبرئه شد که به نظر می‌رسد در اصل اتهام وی اختلاف نظری نیست و پرونده‌های وی در محاکم قضایی دنبال می‌شود.

به گزارش ایرنا، دادگاه دونالد ترامپ در سنای آمریکا به اتهام «تحریک برای شورش» در حالی بسته شد که ۵۷ سناتور، او را مجرم دانستند. رایی که به گفته ناظران سیاسی ایالات متحده بی سابقه است و نشان می‌دهد حمایت دو حزبی در این ماجرا وجود دارد.

تنها ۱۰ رای دیگر تا محکومیت ترامپ در سنای آمریکا باقی بود اما جمهوری‌خواهان که نگرانی‌های فراوان حزبی داشتند، حاضر نشدند از ظرفیت خود که شاید به تزلزل جایگاه انتخاباتی آتی آنها هم منجر شود، برای پیوستن به تلاش دموکرات‌ها استفاده کنند.

رئیس جمهوری سابق آمریکا به اتهام تحریک برای شورش در مجلس نمایندگان این کشور استیضاح و پرونده وی برای محاکمه به سنای آمریکا ارسال شد. سناتورها پس از پنج روز دادرسی به عنوان هیات منصفه، عصر شنبه آرای خود را اعلام کردند که نتوانست به ۶۷ رای مورد نیاز برای محکوم کردن ترامپ برسد.

اما نگاهی به اظهارات رهبران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در سنای آمریکا پس از این رای‌گیری نشان می‌دهد که وجه اشتراک زیادی درباره اصل اتهام وجود دارد اما در مسیر رسیدن به آن تفاوتی وجود دارد.

چاک شومر رهبر دموکرات در سنای آمریکا درباره اتهام ترامپ گفت: رئیس جمهوری ترامپ یک دروغ بزرگی را گفت که انتخابات دزدیده شده و او پیروز اصلی آن است.

وی افزود: ترامپ ماه‌ها پیش از انتخابات، زمینه‌سازی این دروغ بزرگ را فراهم کرد. او دروغ بزرگ را در شب انتخابات و در هفته‌های بعد، بیش از ۱۰۰ بار تکرار کرد. او هواداران خود را به واشنگتن احضار کرد ، آنها را در دفتر خود جمع و به شدت عصبانی کرد و سپس آنها را به سمت کنگره راهنمایی کرد.

سناتور نیویورک ادامه داد: سپس او شاهد خشونت در کنگره و فرار معاون رئیس جمهوری خود برای زندگی بود اما هیچ کاری نکرد. هیچ یک از این حقایق قابل بحث نبود. ما آن را دیدیم، شنیدیم و زندگی کردیم. این نخستین دادگاه استیضاح رئیس جمهوری در تاریخ بود که در آن، همه سناتورها نه تنها قاضی و هیات منصفه بودند بلکه شاهد جرم علیه قانون اساسی بودند.

شومر اضافه کرد: رئیس جمهوری سابق با تشویق و هدایت جمعیت به جلوگیری خشونت‌آمیز از انتقال مسالمت آمیز قدرت و براندازی اراده مردم اقدام کرد تا آن رئیس جمهوری را به طور غیرقانونی در قدرت نگه دارد. هیچ چیز، غیرآمریکایی‌تر از آن وجود ندارد. هیچ چیز، ضدیت بیشتری با دموکراسی ما ندارد. هیچ چیز توهین‌آمیز تر وجود ندارد.

وی با اشاره به دفاعیات وکلای ترامپ در دادگاه سنا که از نظر او معادل‌سازی دروغین حزبی بود، تاکید کرد: ما این استدلال قضایی کاملا منفی را شنیدیم که سنا نمی‌تواند یک مقام سابق را محاکمه کند. این به معنای آن است که هر رئیس جمهوری می تواند به سادگی استعفا دهد تا از مسئولیت در قبال جرم استیضاح‌آمیز جلوگیری کند، در واقع سنا ناتوان خواهد بود و هرگز بند رد صلاحیت را اجرا نمی‌کند.

رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا خاطرنشان کرد: خوشبختانه، مجلس سنا موضع قاطعی اتخاذ کرد و با رأی دو حزب به نفع قدرت ما، سابقه محکمی را برای محاکمه مقامات پیشین به دلیل اقداماتی که مرتکب شدند، ایجاد کرد.

شومر به استدلال وکیل ترامپ مبنی بر اینکه اظهارات ترامپ تحت متمم نخست قانون اساسی تحت حفاظت قرار دارد، تصریح کرد: متمم نخست، حق آزادی بیان آمریکایی‌ها را از زندان محافظت می‌کند، نه رئیس جمهوری را از استیضاح.

وی یادآور شد: فقط یک پاسخ برای این سوال وجود دارد، اگر رئیس جمهوری ترامپ به هواداران خود نگفت، اگر به آنها التماس نکرده بود که در وهله اول به واشنگتن بیایند، اگر بارها به آنها دروغ نمی‌گفت که انتخابات دزدیده و کشورشان از آنها گرفته شده است، این حمله اتفاق نمی‌افتاد، ۱۷ دی‌ماه نمی‌توانست اتفاق بیفتد.

این سناتور دموکرات با بیان اینکه «عدم محکومیت دونالد ترامپ به عنوان رأی بدنامی در تاریخ مجلس سنای ایالات متحده خواهد ماند»، گفت: ببینید جمهوری‌خواهان مجبور به دفاع از چه چیزی شده‌اند. ببینید چه جمهوری‌خواهانی برای بخشیدن رئیس جمهوری سابق انتخاب شده‌اند.

شومر با یادآوری اینکه «تلاش کردند نتایج یک انتخابات قانونی را لغو کنند و حمله به دولت خود را برانگیختند»، افزود: بیش از نیمی از جمهوری‌خواهان سنا تصمیم گرفت که از این حقیرترین عمل رئیس جمهوری، چشم پوشی کند.

وی ادامه داد: در این دادگاه، موضوع انتخاب حزب به جای کشور نبود بلکه انتخاب دونالد ترامپ به جای کشور بود، ۴۳ عضو جمهوری خواه، ترامپ را انتخاب کردند. آنها ترامپ را انتخاب کردند.

رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا اضافه کرد: با این حال، رأی نهایی در مورد محکومیت دونالد ترامپ، بزرگترین و دو حزبی‌ترین رأی دادگاه استیضاح رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا بود. من به آن میهن‌پرستان جمهوری‌خواه که کار درستی انجام داده‌اند، درود می‌فرستم.

شومر با بیان اینکه اگر تحریک جمعیت علیه دولت مجاز شمرده شود، تشویق به خشونت سیاسی به یک قاعده تبدیل خواهد شد، گفت: برخلاف نتایج رای‌گیری درباره محکومیت دونالد ترامپ در دادگاه استیضاح ، وی مستحق محکومیت است و من معتقدم که وی در دادگاه افکار عمومی، محکوم و برای همیشه بی‌اعتبار خواهد شد.

وی افزود: معتقدم که وی در نظر مردم آمریکا و در قضاوت تاریخ بی اعتبار شده است حتی اگر سناتورهای جمهوری‌خواه مانع از رد صلاحیت دونالد ترامپ شوند. تردیدی نیست که دونالد ترامپ خود را رد صلاحیت کرده است.

این سناتور دموکرات ادامه داد: پرچم‌های تنفر و نژادپرستی کنفدراسیون را در سالن‌های ما، فریادهای افسر خونین له شده بین جمعیتی که در حال هجوم بودند و درب ورودی به کنگره را به خاطر بسپارید که بدن او در این رخنه‌ گیر افتاده بود. سه افسر پلیس کنگره را که جان خود را از دست داده اند، بخاطر بسپارید و به یاد داشته باشید که آن آشوبگران در واقع موفق شدند کنگره را از تأیید انتخابات به تأخیر وادارند.

شومر اضافه کرد: آن روز ۶ ژانویه را برای همیشه به یاد داشته باشید. آخرین میراث وحشتناک چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده و بدون شک بدترین ما. بگذارید در لکه‌های بدنامی دونالد جان ترامپ که هرگز و هرگز قابل شستشو نیست، زنده بماند.

ترامپ مسئول یورش به کنگره است

میچ مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان که علیه محکومیت ترامپ رای داده بود هم در اظهارات پس از رای‌گیری، ۱۷ دی‌ماه را رسوایی بزرگی دانست که شهروندان آمریکایی به حاکمیت خود حمله کردند.

وی افزود: شهروندان آمریکایی به حاکمیت خود حمله کردند. آنها با استفاده از تروریسم تلاش کردند جلوی بخش خاصی از فعالیت دموکراتیک را بگیرند که آنها دوست ندارند. هموطنان آمریکایی، پلیس خود را مورد ضرب و شتم و خونریزی قرار دادند. آنها به صحن سنا حمله کردند. آنها سعی کردند رئیس مجلس را شکار کنند. آنها چوبه دار ساختند و در مورد قتل معاون رئیس جمهوری شعار دادند.

رهبر اقلیت سنا ادامه داد: آنها این کار را کردند زیرا توسط قدرتمندترین انسان روی کره زمین به آنها دروغ گفته شده است - زیرا او عصبانی شده بود که در یک انتخابات شکست خورده است.

مک‌کانل اضافه کرد: اقدامات ترامپ رئیس جمهوری سابق قبل از شورش، قصور شرم‌آور وظیفه بود.مجلس نمایندگان، رئیس جمهوری سابق را به " تحریک "متهم کرد. این اصطلاح خاصی از قانون کیفری است.

وی اظهار کرد: بگذارید یک لحظه آن را کنار بگذارم و چیزی را تکرار کنم که هفته‌های پیش گفتم؛ هیچ تردیدی وجود ندارد که رئیس جمهوری ترامپ از نظر عملی و اخلاقی مسئول تحریک حوادث آن روز است. افرادی که به این ساختمان هجوم آوردند معتقد بودند که آنها طبق خواسته‌ها و دستورهای رئیس جمهوری خود عمل می‌کنند.

این سناتور جمهوری‌خواه تصریح کرد: داشتن چنین اعتقادی نتیجه پیش‌بینی شدنی افزایش روزافزون اظهارات نادرست، تئوری‌های توطئه و ابراز تعصب بی پروا بود که رئیس جمهوری مغلوب مدام آنها را به بزرگترین مگافون سیاره زمین فریاد می‌زد.

مک‌کانل یادآور شد: این مساله فقط زبان ناخوشایند رئیس جمهوری در ۱۷ دی‌ماه نیست، فقط تأیید اظهارات وی نیست که یکی از مرتبطان را به " جنگ با محاکمه" ترغیب می‌کند. این همچنین فضای مصنوعی فاجعه بار بود. افسانه‌های فزاینده وحشی در مورد معکوس کردن انتخابات چرا که در یک کودتای مخفی توسط رئیس جمهوری جدید ما به سرقت رفته بود.

وی تاکید کرد: من از حق رئیس جمهوری در آوردن هرگونه شکایت به سیستم حقوقی خود دفاع کردم. نظام حقوقی صحبت کرد. گزینشگران انتخاباتی صحبت کردند. همانطور که در آن زمان برخاستم و به وضوح گفتم، انتخابات به نتیجه رسید. اما این واقعیت فقط فصل جدیدی از ادعاهای متحیرانه و بی اساس را باز کرد.

رهبر جمهوری‌خواهان سنا یادآور شد: رهبر جهان آزاد نمی‎تواند هفته‌ها با غر زدن در این باره که نیروهای سایه کشور ما را می‌دزدند و سپس وقتی مردم به او باور می‌کنند و کارهای بی پروا انجام می‌دهند، تعجب کند. متأسفانه ، بسیاری از سیاستمداران گاهی اظهار نظرهای بیش از حد دارند یا از استعاره‌هایی استفاده می کنند که ممکن است شنوندگان بدون دریافت معنای واقعی کلمه به درد سر بیفتند.

مک‌کانل خاطرنشان کرد: اما این بار متفاوت بود. این بار اوج تئوری‌های توطئه بود که توسط یک رئیس جمهوری در حال خروج تدوین شد که به نظر می‌رسید مصمم است یا تصمیم رای‌دهندگان را لغو کند یا اینکه نهادهای ما را در راه خروج به آتش بکشد.

وی با انتقاد از عملکرد ترامپ در روز حادثه با «خوشحالی در حال تماشای تلویزیون» بود، اظهار کرد: در هفته‌های اخیر، همکاران رئیس جمهوری سابق ما سعی کرده‌اند از ۷۴ میلیون آمریکایی رای دهنده برای انتخاب مجدد وی به عنوان نوعی سپر انسانی در برابر انتقادها استفاده کنند.

این سناتور جمهوری‌خواه ادامه داد: هر کسی که رفتار وحشتناک او را فریب دهد، به توهین به میلیون‌ها رای‌دهنده متهم می‌شود. این یک انحراف پوچ است. ۷۴ میلیون آمریکایی به پایتخت حمله نکردند. چند صد آشوبگر این کار را کردند و ۷۴ میلیون آمریکایی کارزار اطلاعات غلط و عصبانیتی را که باعث تحریک آن شد، مهندسی نکردند. یک نفر این کار را کرد.

گروه بزدل

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم پس از این محاکمه به همراه ۹ دادستان منتخب مجلس نمایندگان در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: آنچه امروز (شنبه) در سنا شاهد آن بودیم، یک گروه بزدل از جمهوریخواهان بودند که ظاهرا گزینه دیگری نداشتند و از دفاع در برابر کار خود می ترسند.

پلوسی هم قائل بر این است که جمهوری‌خواهان در دفاع از خود می‌ترسیده‌اند و چاره‌ای جز تبرئه ترامپ نداشته‌اند و گرنه آنها در خلوت خود به مجرم بودن رئیس جمهوری سابق معترفند.

وحدت نظر در اصل اتهام

این مساله زمانی گویاتر شد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم به رای نهایی دادگاه ترامپ در سنا واکنش نشان داد و اظهار کرد: امروز ۵۷ سناتور شامل هفت جمهوری‌خواه، رئیس جمهوری سابق را برای تحریک به شورش مرگبار در دموکراسی ما مجرم دانستند. رای سنا از رای دو حزبی استیضاح او در مجلس نمایندگان پیروی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: در حالیکه رای نهایی به محکومیت او منجر نشد، در اصل اتهام اختلاف نظر نیست. حتی مخالفان محکومیت همچون میچ مک‌کانل رهبر اقلیت سنا، باور دارد که دونالد ترامپ به خاطر یک «تخلف شرم‌آور از وظیفه» گنهکار است و از نظر «عملی و اخلاقی برای تحریک» خشونت علیه کنگره مسئول است.

بایدن در عین حال تصریح کرد: خشونت و افراط‌گرایی جایی در آمریکا ندارد. هر کداممان وظیفه و مسئولیتی به عنوان آمریکایی و به ویژه به عنوان یک مقام، در دفاع از حقیقت و شکست دروغ‌ها برعهده دارد.

اما نظر بایدن در دفاع از حقیقت و شکست دروغ‌ها چیست و فرایند آن چگونه است؟

تام تلیس سناتور جمهوری‌خواه که به بی‌گناهی ترامپ رأی داد، گفت: نهایت پاسخگویی از طریق سیستم عدالت کیفری است که در آن احساسات سیاسی کنترل می‌شود. هیچ رئیس جمهوری بالاتر از قانون نیست و از تعقیب کیفری مصون نیست و این شامل ترامپ رئیس جمهوری سابق هم می‌شود.

میچ مک‌کانل در اظهار نظر دیگری مطرح کرد "استیضاح هرگز به عنوان دادگاه نهایی برای عدالت آمریکا نبود. … ما در این کشور سیستم عدالت کیفری داریم. ما دعوای مدنی داریم. روسای جمهوری سابق نیز در برابر هیچ یک از آنها مصون نیستند. "

تاکنون ترامپ ۲ پرونده در دادگاه نیویورک دارد که اگرچه فعلا ماهیت مدنی دارند اما به راحتی می‌توانند به یک پرونده کیفری تبدیل شوند. هر دوی این تحقیقات مربوط به جرایم مالی است که تا حدی هم رسانه‌ای شده است.

به نظر می‌رسد با توجه به حوادث اخیر در پایتخت آمریکا و شورشی که هواداران او علیه دولت جدید دموکرات انجام دادند، وضعیت تحقیقات در این پرونده سخت‌تر و شاید بدتر خواهد شد.

پرونده دیگری که پای ترامپ در آن گیر است، موضوع فشار بر وزیر داخلی ایالت جورجیا است که ترامپ خواستار دگرگون کردن نتیجه انتخابات شده بود. دادستانی که این پرونده را پیگیری می‌کند احتمال داده است که او برای تحت فشار قراردادن این مقام ایالتی و انتخاباتی برای یافتن ۱۱ هزار و ۷۸۰ رای، عمل مجرمانه‌ای را برای ارتکاب تقلب انتخاباتی انجام داده است.

چهارمین پرونده‌ای که می‌تواند برای ترامپ باز شود، دامن زدن یا تحریک او به شورش هوادارانش در ۱۷ دی ماه یا حتی اقدام وی علیه ویلیام بار وزیر دادگستری وقت است.

تحقیقات از بار یا حتی از شخص ترامپ توسط دادگستری بایدن می‌تواند برخی از زمینه‌های شورش در پایتخت را برملا سازد که ترامپ نه تنها تحریک کننده آن بوده است بلکه از درخواست جمهوری‌خواهان برای متوقف کردن آن هم جلوگیری کرده است.

به این ترتیب می‌توان استنباط کرد که جمهوری خواهان در کنگره ممکن است نخواهند پایگاه اجتماعی خود را با رأی‌گیری صریح برای مجرم دانستن ترامپ عصبانی کنند اما آنها به وضوح آرزو دارند که ترامپ توسط شخص دیگری رد صلاحیت شود که این موضوع  در اظهارات مک‌کانل به خوبی روشن است.

اینکه آیا قضات آمریکا می‌توانند جمهوری‌خواهان را از ترامپ خلاص سازند یا خیر، نیازمند زمان است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha