نشست گروه ۷ و بلندپروازی جانسون

لندن– ایرنا – دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد که اولین نشست‌ رهبران هفت کشور صنعتی موسوم به G۷ به ریاست بوریس جانسون روز جمعه یکم اسفند ۱۳۹۹ با هدف تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با همه‌گیری کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از تارنمای دفتر نخست وزیری انگلیس، جانسون که ریاست دوره‌ای اجلاس سران گروه ۷ را بر عهده دارد، از این فرصت استفاده خواهد کرد تا بر لزوم به‌کارگیری رویکردی جدید در مقابله با بیماری‌های همه‌گیر تاکید کند.

او قصد دارد تا برای طرح پنج‌گانه خود درباره نحوه مقابله با بیماری‌های همه‌گیر، که مهرماه گذشته در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد حمایت بیشتری را جلب کند. نخست وزیر انگلیس در این طرح پیشنهاد راه‌اندازی یک شبکه جهانی تحقیق درباره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات، توسعه ظرفیت جهانی تولید واکسن و دارو، طراحی سیستم جهانی اخطار بیماری‌های همه‌گیری و توافق درباره پروتکل فوریت‌های پزشکی را مطرح کرده است.

بر اساس گزارش دفتر نخست وزیری انگلیس، توزیع عادلانه واکسن ضد کرونا در جهان و راه‌کارهای خروج از بحران کنونی از دیگر موضوعاتی است که در دستور جلسه نشست پیش رو عنوان شده است.

جمعه گذشته نیز وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه هفت در مورد راه‌های خروج اقتصاد جهانی از بحران کرونا و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی گفت‌وگو کردند. وزیر دارایی انگلیس همچنین از همتایان خارجی خود خواست تا تغییرات آب و هوایی را نیز بعنوان بخشی اصلی از تصمیم گیری‌های مالی و اقتصادی خود در سال ۲۰۲۱ لحاظ کنند.

نشست یکم اسفند ماه اولین جلسه‌ سران گروه هفت در سال جاری میلادی خواهد بود که به ریاست بوریس جانسون برگزار می‌شود. این نشست همچنین اولین نشست رهبران گروه یادشده از آوریل سال گذشته میلادی به شمار می‌رود. نشست یادشده در کنار ریاست دوره‌ای انگلیس بر شورای امنیت سازمان ملل متحد از نگاه لندن فرصتی است تا در چارچوب تعاملات چندجانبه‌گرایانه، برای جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا عرض اندام کند و زور بازویی نشان دهد.

بوریس جانسون در این باره گفت: راه حل چالش‌هایی که در زمینه ماموریت بزرگ توزیع واکسن ضد کرونا به تمام کشورهای جهان تا ترمیم خسارت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا در سایه گفت‌وگوهایی است که ما با دوستان و شرکایمان در سراسر جهان خواهیم داشت.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری انگلیس، نشست اصلی سران گروه هفت ۲۱ تا ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ به صورت حضوری در این کشور برگزار می‌شود. این نشست با حضور رهبران کشورهای فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا، ژاپن، آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس به عنوان میزبان، در منطقه توریستی کورنوال واقع در جنوب غرب انگلیس منعقد خواهد شد. سران کشورهای استرالیا، هند و کره جنوبی نیز به عنوان مهمان به این نشست دعوت شده‌اند.

دولت انگلیس امیدوار است بتواند تا آن زمان همه‌گیری ویروس کرونا را که به شکل انفجاری  در این کشور در حال گسترش است، مهار کند. انگلیس در زمان حاضر به کانون شیوع گونه‌های مختلف کرونا تبدیل شده و آمار مبتلایان به این ویروس همچنان نگران کننده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha