مشارکت حداکثری نیازمند اطمینان از اثرگذاری انتخابات در اداره کشور است

تهران-ایرنا- «علی محمد نمازی» عضور حزب کارگزاران سازندگی در مورد ضرورت ‌های مشارکت حداکثری مردم در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری، گفت: مشارکت حداکثری نیازمند اطمینان مردم نسبت به اثرگذاری انتخابات در اداره کشور و تعیین سیاست‌ ها است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ۲۹ بهمن در دیدار ویدیو کنفرانسی با مردم تبریز، رهنمودهای مهمی در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری بیان فرمودند. رهبر انقلاب، انتخابات را فرصتی بسیار بزرگ برای کشور دانستند و گفتند: البته مخالفان جمهوری اسلامی نمی‌خواهند نظام از این فرصت و ظرفیت مهم برای پیشرفت کشور استفاده کند اما مشارکت پر شور و انقلابی مردم در انتخابات، موجب امنیت کشور و پس زدن دشمنان و کاهش طمع آنها می‌شود بنابراین نباید این فرصت را از دست داد. انتخابات هر چه پرشورتر و با اقبال عمومی بیشتری همراه باشد، آثار و منافع بیشتری برای کشور خواهد داشت.

ایشان هدف دشمن از بیان ادعاهای تکراری درباره انتخابات را دلسرد کردن مردم دانستند و گفتند: برغم این ادعاها، انتخابات برای کشور یک امکان و ذخیره مهم است که باید با مشارکت پر شور مردم همراه باشد البته اگر مشارکت پر شور با یک انتخاب درست یعنی انتخاب یک نیروی کارآمد، با ایمان، با انگیزه، علاقه‌مند و پرکار همراه شود، نورٌ عَلی نور و تضمین‌کننده آینده کشور است. علاج دردهای مزمن کشور در پر شور بودن انتخابات و حضور عمومی مردم، و بعد، انتخاب اصلح و شخصیت مناسب در انتخابات ریاست جمهوری است.

 «حسن روحانی» رییس دولت تدبیر و امید هم ۶ اسفند در جلسه هیات دولت با اشاره به جایگاه ریاست جمهوری در قانون اساسی خاطرنشان کرد: طبق قانون اساسی کسی که بار اجرا بر دوش آن است، رییس جمهور و وزیران هستند. این صراحت قانون اساسی است. نباید قانون اساسی را به تعطیلی بکشانیم و نباید بگذاریم قانون اساسی تخریب شود. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این که به فردی به نام حسن روحانی اهانت می‌کنند مهم نیست، اما عنوان ریاست جمهوری غیر از فرد است. کسی حق ندارد که این عنوان را تخریب کند. این وظیفه همه ما است که عنوان را حفظ کنیم به خصوص که به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نزدیک هستیم و می‌خواهیم مردم مشارکت حداکثری داشته باشند. این گونه می‌خواهید مشارکت حداکثری داشته باشند که چه کار کنند. رییس جمهوری انتخاب کنند که از فردای انتخاب تابلو و سیبل همه تیرهای زهرآگین و فحاشی و تهمت شود. برای چه مردم این کار را بکنند مگر بیکار هستند که پای صندوق رای بروند. رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه من می‌ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و به مردم بگویند کجا می روید؟ چه کسی را می‌خواهید انتخاب کنید؟ اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید. گفت: نگذاریم چنین فکری پشت پرده توسعه پیدا کند.  در گفتگو با «علی محمد نمازی» فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی الزامات تحقق مشارکت حداکثری را مورد بحث قرار دادیم.


مشروعیت نظام‌های دموکراتیک وابسته به مشارکت سیاسی مردم است

نمازی در پاسخ به این سوال که ضرورت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات در نظام جمهوری اسلامی چیست، گفت: نظام جمهوری اسلامی نظام دموکراتیکی است که نقش و رای مردم در اداره جامعه را به رسمیت شناخته و در قانون اساسی آورده است. در این نوع نظام ‌ها؛  مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی وابسته به حضور و حمایت مردم است. اگر این حمایت اتفاق نیفتد به این معنا است که نظام سیاسی از حمایت مردم خود برخوردار نیست.

وی ادامه داد: بنابراین در نظام جمهوری اسلامی هم مردم با مشارکت گسترده خود نظام را تایید می‌کنند و اگر عده‌ای با اقدامات خود باعث شوند که مردم  در انتخابات مشارکت حداکثری نداشته باشند در واقع به نظام ضربه می‌زنند.

مردم نتیجه رای خود را در اداره کشور باید ببینند

وی با بیان اینکه برای تحقق مشارکت حداکثری، بسترهای مختلفی باید آماده شود، گفت: در کنار عواملی مثل حضور سلایق مختلف، فضای باز سیاسی و امید مردم نسبت به بهبود یافتن اوضاع، مساله مهم اثرگذاری انتخابات در اداره کشور است. یعنی مردم باید به این باور برسند که با حضور خود در انتخابات و انتخاب فرد مورد نظر سیاست‌های کشور را تعیین می‌کنند. مردم اگر احساس کنند که حضور یا عدم حضور آن‌ها باعث تغییراتی در سیاست‌ها نخواهد شد طبیعی است که نسبت به حضور در انتخابات دلسرد شوند.

رابطه میزان مشارکت در کشورهای دیگر با رضایت از کل حاکمیت 

نمازی در پاسخ به این ادعا که برخی مطرح می‌کنند در کشورهای دارای سابقه طولانی اداره دموکراتیک نیز مشارکت معمولا بین ٣٠الی ۴٠ درصد است و این نشانه مطلب خاصی نیست، هم بیان داشت: در کشورهای مورد نظر اولا آن میزان از مشارکت با نوسان کم سال‌هاست ادامه دارد و نشانه رضایت و یا عدم رضایت از حاکمیت نیست و حداکثر اگر رای دهندگان از عملکرد دولت حاکم ناراضی بوده اند حزب رقیب هم نتوانسته نظر رای دهندگان را به برنامه و کاندیدای خود جلب کند و مشارکت کمی پایین آمده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اما در کشور ما چون عمده کار انتخابات به عهده نظام است اگر روند نزولی مشارکت در انتخابات ادامه یابد نمایانگر عدم رضایت رای دهندگان از کارکرد نظام تلقی خواهد شد. بنابراین مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری ضروری است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =