توهین به رییس جمهوری نمادی از بی اخلاقی بود

اصفهان- ایرنا- عضو هیات علمی و دانشیار علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان گفت: توهین به رییس جمهوری، بدور از فرهنگ و نمادی از بی اخلاقی بود و تکرار چنین مواردی تنها موجب تفرقه و شکاف در جامعه خواهد شد.

محمدعلی بصیری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره توهین عده‌ای از موتورسواران به رییس جمهوری در راهپیمایی ۲۲ بهمن اصفهان افزود: اگر جمعی از طیفی به طور عمدی و به هر شکل به دنبال تخریب جناح رو به رو  و پیشبرد منافع خود هستند باید بدانند این کار به هیچ عنوان به سود کشور به مصلحت نظام نیست و تنها تفرقه و مشکلات را بیشتر خواهد کرد.
وی ادامه داد: شیوه هایی چون تخریب، برچسب زدن، توهین، دروغ، افترا و تهمت نه تنها در علم سیاست از جایگاهی برخوردار نیست حتی در اقتصاد و تجارت بین‌الملل نمی‌توان برای حذف رقیب و گرفتن نبض بازار از چنین اقداماتی استفاده کرد.

این استاد دانشگاه اظهارداشت: از سوی دیگر اگر اینگونه بپنداریم که این افراد به اصطلاح از روی جهل و نادانی به رییس جمهوری توهین کردند بسیار بدتر است زیرا نمی‌توان تمام مشکلات کنونی از جمله گرانی، تحریم و مشکلات اقتصادی را فقط بر گردن قوه مجریه و شخص رییس جمهوری انداخت.

بصیری خاطرنشان کرد: وضعیت ساختار سیاسی و اجرایی ایران به گونه‌ای است که نهادهای مختلف با تصمیم گیری، شرایط کلی کشور را رقم می زنند و تنها قوه مجریه نمی‌تواند پاسخگوی تمامی تصمیمات باشد.
وی تصریح کرد: بدون شک می پذیریم که کشور با تورم، گرانی، بیکاری و بسیاری مشکلات دیگر روبه روست اما بسیاری در شکل گیری این موارد دخیل هستند و تنها دولت مسبب نیست.

عضو هیات علمی و دانشیار علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان گفت:بارها گفته شده که نقد سازنده به هر دستگاه، دولت و قوه‌ای روا بوده و خواهد بود اما نمی‌توان نقد را با توهین و هتک حرمت یکی دانست نقد به معنای بیان و انعکاس نکات مثبت و منفی است.
بصیری با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر دوری از بد زبانی و بدگویی در فضای مجازی و فضای حقیقی از سوی تمامی مسئولان و مردم خاطرنشان کرد: رفتارهایی که در روز ۲۲ بهمن در اصفهان مشاهده کردیم برخلاف تاکیدات رهبری است و به هیچ‌عنوان شرعی و اخلاقی و در راستای منافع ملی نیست.

وی گفت: سوء مدیریت در کشور را نمی‌توان انکار کرد اما باید تمام مسببان مشکلات معرفی شوند و جلوگیری از توهین و افترا به مقامات به ویژه رییس جمهوری باید مد نظر همگان قرار گیرد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهارداشت: حتی در کشورهای دیگر از جمله اروپا و آمریکا این موارد بندرت دیده می شود و برای مثال وقتی دونالد ترامپ قصد داشت از گونه‌ای از این نوع رفتارها و اقدامات استفاده کند سرانجام خوبی پیدا نکرد و به طور کلی نظام ساختاریافته آن کشور اجازه رفتارهای غیر اخلاقی در فضای سیاسی را نداد.

به گزارش ایرنا، راهپیمایی چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بخاطر همه گیری بیماری کووید19 به‌صورت خودرویی، موتوری و مجازی در کشور برگزار شد و عده‌ای از موتورسوران در آیین ۲۲ بهمن اصفهان به رییس جمهوری توهین کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =