توهین به رییس جمهوری تخریب نظام است

کاشان - ایرنا - شماری از عالمان، مسوولان و دانشگاهیان اردستان توهین به رییس جمهوری را ناصحیح و توجیه‌ناپذیر خواندند و گفتند: این اقدام مصداق تخریب نظام جمهوری اسلامی ایران است.

راهپیمایی چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ به‌صورت خودرویی، موتوری و مجازی در کشور برگزار شد و عده‌ای از موتورسوران در آیین ۲۲ بهمن اصفهان به رییس جمهوری توهین کردند.

بر این پایه امام جمعه، رییس اداره تبلیغات اسلامی و رییس دانشگاه پیام نور اردستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی توهین به رییس جمهوری را ناپسند و بی‌ادبی خواندند و بر لزوم حفظ وحدت در کشور تاکید کردند.

رییس جمهوری مورد احترام رهبری است

امام جمعه اردستان اهانت‌ برخی افراد به رییس جمهوری در راهپیمایی موتوری ۲۲ بهمن در اصفهان را اقدامی غیراخلاقی دانست و گفت: رییس جمهوری مورد احترام رهبر معظم انقلاب است و اقدام ناپسند توهین به وی، پذیرفتنی نیست.

حجت‌الاسلام حسن دهشیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اسلام دین ادب و اخلاق است و هیچ فردی حق اهانت به دیگری را ندارد.

وی با یادآوری آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر اینکه "همگی به ریسمان خداوند چنگ بزنید و متفرق نشوید"، ادامه داد: این آیه به طور صریح مسلمانان را با هر تفکر، روش، منش، دیدگاه و مکان زندگی به وحدت دعوت می‌کند.

به گفته وی، دین مبین اسلام همه را به وحدت دعوت می‌کند، چرا که دین ادب و اخلاق است و باید حرمت افراد را حفظ کرد.

امام جمعه اردستان اظهار داشت: با توجه به آیه‌ها و روایت‌ها که "ادب بهترین چیزی است که پدران و ماداران برای فرزندان خود به ارث می‌گذارند" همه باید سعی کنند ادب در کردار، رفتار، گفتار، رفت و آمد، خطاب قرار دادن یکدیگر و در شعار دادن را سرلوحه کار و زندگی خود قرار داده و آن‌ را رعایت کنند.

دهشیری افزود: آنچه روز ۲۲ بهمن در اصفهان روی داد و فیلم آن‌ منتشر شد نوعی بی ادبی تلقی می‌شود و با توجه به اینکه‌ در دین اسلام‌ کسی حق توهین به دیگری ندارد این حرکت نامطلوب، نادرست است و باید اصلاح شود؛ ما نمی‌گوییم‌ همه این افراد مغرض هستند، بلکه شاید بعضی‌ها ناآگاه باشند.

وی با بیان اینکه رییس جمهوری شخص دوم کشور است و در نظام مسوولیت دارد، گفت: وی مورد احترام رهبر فرزانه انقلاب، مجلس و قوه قضاییه است و اگر مشکلاتی وجود دارد از مجرای قانونی رسیدگی می‌شود و دیگران حق توهین و ناسزا ندارند.

امام جمعه اردستان به سفر شهیدآیت‌الله دکتر بهشتی به یکی از شهرهای کشور و دیدار با مردم‌ و بازدید از منطقه اشاره و اضافه کرد: هنگام سخنرانی ایشان برای مردم، یک ‌نفر در خصوص نظر دبیرکل وقت سازمان ملل متحد در رابطه با جنگ تحمیلی و ایران سووال کرد و با لحنی تحقیرآمیز نام "اولاف پالمه" را به زبان آورد که شهید بهشتی فرمود که مودًب باش، اسلام دین ادب و احترام است و این شهید خود نیز هیچگاه چنین سخن نگفت.

دهشیری با تاکید بر اینکه حرکت برخی افراد در اصفهان را نباید به حساب همه مردم گذاشت، گفت: اگر انتقادهایی وجود داشته باشد باید به درستی و از مجاری صحیح انتقال داده شود، از این رو هیچکس حق توهین ندارد و این موضوع جرم و اهانت است و باید تحت تعقیب قرار گیرد و امیدواریم دیگر شاهد چنین موضوعاتی در کشور نباشیم.

توهین به رییس‌جمهوری کام مردم را تلخ کرد

رییس اداره تبلیغات اسلامی اردستان گفت: اتفاق ناگوار راهپیمایی موتوری و خودروی ۲۲ بهمن در اصفهان شیرینی این حماسه به یاد ماندنی که در دنیا بازتاب زیادی داشت به کام مردم‌ تلخ کرد و منتظران حضور امام زمان (عج) باید تزکیه نفس داشته و به دنبال اصلاح امور باشند و خوراک برای دشمن فراهم نکنند.

حجت‌الاسلام سیدجواد حیدری‌طبا با بیان اینکه یکی از آموزه‌های اخلاقی دین مبین اسلام حفظ کرامت انسانی است، افزود: کریم‌ترین افراد کسانی هستند که تقوا داشته باشند؛ تقوا در گفتار، رفتار، کردار، بینش و روش به خصوص حفظ زبان که اهل بیت (ع) روی آن تاکید کرده‌اند.

وی با یادآوری واقعه‌ای درباره توهین یک فرد به امام باقر (ع) اظهار داشت: روزی شخصی با خطاب قرار دادن ایشان گفت مادر شما آشپز است ولی امام آن را مورد بازخواست قرار ندادند، چرا که سیره ائمّه عفو و گذشت است؛ در جنگ صفین افرادی به امام علی (ع) دشنام می‌دادند اما ایشان پیروان خود را از مقابله به مقل منع کردند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی اردستان گفت: مسوولان باید انتقادپذیر و پاسخگو باشند اما کسی حق توهین و ناسزا ندارد و در دین اسلام و انقلاب نباید به هیچ مسوولی اهانت شود.

حجت‌الاسلام حیدری‌طبا با یادآوری برخوردهای ناصواب طرفداران بنی صدر نسبت به شهید بهشتی گفت: روزی در زمان سخنرانی این شهید در یکی از دانشگاه‌های تهران شماری از دانشجویان شعار مرگ بر بهشتی سردادند که وی در جواب آنان گفت که "شما مرگ می‌گویید اما من درود بر شما که این یک درس باید برای همه باشد."

توهین به رییس جمهوری، تخریب نظام  است

رییس دانشگاه پیام نور اردستان با بیان اینکه توهین به هیچ شخصی مجوز شرعی، اسلامی و توجیه قانونی ندارد و مورد قبول هیچکس نیست، گفت: رییس جمهوری شخص دوم کشور پس از رهبری است و تخریب وی تخریب مجموعه نظام اسلامی و حکومت جمهوری است که باید این موضوع را مد نظر داشت.

ابراهیم ایرج‌پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: توهین به هر شخص صحیح نیست و هر چند ما از منتقدان باشیم اما توهین به هر شکلی را درست نمی‌دانیم.

وی ادامه داد: ۲۲ بهمن نماد یک انقلاب فرهنگی است، نمادی که‌ امام راحل هم آن را یک انقلاب فرهنگی نامیدند و توهین در این آیین به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

رییس دانشگاه پیام‌نور اردستان اظهار داشت‌: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در فرمایشات اخیر خود بیان کردند که ما باید از دولت خودمان حمایت کنیم و خودشان هم در حمایت از دولت های مختلف این را اثبات کردند و ما نیز باید از ایشان تبعیت کنیم.

وی افزود: اینکه در راهپیمایی که شعار مرگ بر اسرائیل و آمریکا داده می‌شود، فرد دیگری خطاب قرار گیرد به گفته رهبر معظم انقلاب یعنی در زمین دشمن بازی شده و به جز دشمن کسی از آن سود نمی‌برد.

رییس دانشگاه پیام نور اردستان تصریح کرد: چه بسا به ریاست جمهوری انتقاد داشته باشیم اما دلیل نمی‌شود که خودمان پایه‌های نظام را سست کنیم.

ایرج پور گفت: از طرفی عملکردهای ضعیف، یک جانبه، منفعت‌طلبانه و غیرمردمی گاهی منجر به سخنان و شعارهایی می‌شود که هیج کس آن‌را نمی پسندد، بنابراین وظیفه مسوولان است که به درد دل مردم برسند.

شهرستان اردستان بابیش از ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =