۲۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 84227861
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

امدادگران در گمرک دوغارون فعال شده‌اند

مشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان رضوی گفت: در پی انفجار و آتش‌سوزی ظهر امروز ۲۵ بهمن ماه در تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان استقرار نیروهای امدادی در منطقه مرزی و گمرک دوغارون با اهداف پیشگیرانه صورت گرفت.

محسن نجات عصر شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین تاکنون گروههای امداد، اورژانس، آتش‌نشانی و دیگر واحدهای مرتبط از شهرستانهای معین تایباد در منطقه شرق خراسان رضوی برای کمک به دوغارون اعزام شده‌اند.

وی ادامه داد: یک فروند بالگرد اورژانس ۱۱۵ نیز به سمت تایباد پرواز کرد تا در حالت آماده‌باش قرار داشته و عملیات لازم را انجام دهد. 

مدیرکل دفتر بحران استانداری خراسان رضوی گفت: تاکنون گزارشی از خسارت جانی این رخداد در هیچ سطحی در داخل خاک ایران اعلام نشده لذا همه اقدامات امدادی صرفا با نگاه پیشگیرانه در حال انجام است.

وی همچنین به برپایی نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با ریاست معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: گروههایی از نیروی زمینی ارتش، هوانیروز ارتش، سپاه پاسداران، اورژانس، آتش‌نشانی،و هلال احمر هم‌اینک در منطقه حادثه‌دیده مستقر هستند.

گمرک دوغارون تعطیل شد

ناظر گمرکات خراسان رضوی هم گفت: در پی انفجار و آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه افغانستان در جوار مرز شرق خراسان رضوی ارائه خدمات گمرکی و تبادل کالا در مرز و گمرک دوغارون شهرستان تایباد از ظهر امروز ۲۵ بهمن ماه متوقف شد.

امید جهانخواه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: هنوز گزارشی از حجم خسارات ناشی از  انفجار و آتش‌سوزی در خاک افغانستان به گمرک دوغارون و پیرامون آن دریافت نشده است.

وی ادامه داد: با این وجود چون ارائه خدمات گمرکی در مرز دوغارون در چنین شرایطی خطرآفرین تلقی می‌شود فعلا روند کار متوقف شده است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: تا این لحظه بروز مشکلی در دوغارون گزارش نشده و این موضوع از طریق استانداری و فرمانداری تایباد در حال پیگیری است.

گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان با قدمت ۱۰۰ ساله در زمره پنج گمرک برتر کشور و فعال‌ترین گمرک خراسان رضوی پس از گمرک مشهد و تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود که تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

صدا و دود این انفجار بزرگ حوالی ساعت ۱۳ امروز در شهر تایباد واقع در فاصله ۱۸ کیلومتری از مرز دوغارون شنیده شد و هم‌اینک دود عظیم ناشی از انفجار توسط شهروندان تایبادی قابل مشاهده است. 

این رخداد که هم‌اینک موجب آتش‌سوزی مهیب در منطقه شده، تعطیلی سریع تاسیسات گمرکی در مرز دوغارون ایران و خروج همه کامیونها و خودروهای باربری موجود در این منطقه را در پی داشت. 

بر اساس بررسیهای اولیه و مشاهدات خبرنگار ایرنا در محل حادثه، این انفجار تبعاتی برای تاسیسات مرزی و گمرکی ایران نیز در پی داشته و با رسیدن آتش آن به داخل خاک ایران سبب انفجار برخی از مخازن آب و گاز شده است.

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

گمرک دوغارون واقع در شهرستان تایباد با یک قرن سابقه فعالیت در فاصله ۱۸ کیلومتری مرز ایران و افغانستان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر فعال است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =