مجوز سی ان جی مرزنشینان خراسان شمالی سوخت می‌شود؟

بجنورد- ایرنا- مرزنشینان خراسان شمالی در راز و جرگلان انتظار داشتند که با گازرسانی به تمامی مناطق شهری و روستایی این شهرستان، از جایگاه عرضه سوخت گاز سی ان جی نیز بهره‌مند شوند، ولی این اتفاق نیفتاده و دست ساکنان این منطقه همچنان از این سوخت ارزان‌قیمت، کوتاه مانده است. 

به گزارش ایرنا این خطه مرزی روزانه محل تردد شمار زیادی از مسافران، معلمان و بسیاری از کارمندان غیربومی دستگاه های اداری است که با استفاده از خودرو عمومی و شخصی به این شهرستان تردد می کنند ولی نزدیکترین جایگاه سوخت سی ان جی با این شهرستان بیش از ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

اگرچه دور از انصاف است که به تدابیر دولت در برچیده شدن بساط مدارس خشتی و گلی، جمع شدن شدن بخاری های نفتی از مدارس استان و برخورداری تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان شمالی از نعمت گاز طبیعی اشاره ای نشود ولی این شهرستان مرزی همچنان فاقد یک جایگاه سی ان جی برای سوختگیری خودروهاست و تاکنون هیچ اقدامی موثری برای رفع این مشکل انجام نشده است.

در واقع تا قبل از افزایش قیمت بنزین توجیه اقتصادی و یا اراده ای جدی برای سرمایه گذاری و ایجاد جایگاه سوخت سی ان جی در این شهرستان مرزی وجود نداشت اما بعد از افزایش قیمت بنزین، اقبال اهالی این شهرستان مرزی همانند دیگر نقاط کشور به استفاده از این سوخت و دوگانه سوز کردن خودروها دوچندان شد و متقاضیانی نیز متمایل به سرمایه گذاری در این بخش شدند.

در این میان انگار پیچ و خم های بوروکراسی اداری و به گفته مسوولان عدم پیگیری های سرمایه گذار، منجر به صدور مجوزی برای ایجاد جایگاه سوخت گاز سی ان جی نشده است، تا جایی که به دلیل افزایش قیمت قطعات و تجهیزات مربوط به جایگاه سی ان جی، دیگر سرمایه گذار نه اشتیاقی و نه تمایلی به سرمایه گذاری در این شهرستان مرزی دارد.

فاصله ۱۳۰ کیلومتری اهالی جرگلان با نزدیکترین جایگاه سی ان جی

یکی از رانندگان جرگلانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگرچه رانندگان برون شهری تا حدودی سوخت گاز سی ان جی خود را از شهر «پیش قلعه» در شهرستان مانه و سملقان، که ۱۳۰ کیلومتر با این منطقه فاصله دارد، تامین می کنند اما تکلیف رانندگان درون شهری و افرادی که در داخل این شهرستان تردد می کنند و ماهانه تنها ۳۰ لیتر بنزین دریافت می‌کنند، چه می شود؟

کریم یزدانی افزود: باور کنید اگر جایگاه سوخت سی ان جی در این شهرستان ایجاد شود، به لحاظ اقتصادی هم به نفع رانندگان و هم به نفع مسافرانی است که بیشتر از قشر کشاورز و ضعیف جامعه هستند زیرا دیگر شاهد افزایش کرایه ها نخواهیم بود.

راننده دیگری گفت: نبود جایگاه سی ان جی در این شهرستان مرزی باعث شده است تا برخی از رانندگان به علت کمبود سهمیه بنزین به سوی استفاده از گاز ال پی جی روی بیاورند که اقدامی بسیار غیراصولی و خطرناک است.

واحد آذری افزود: در واقع ایجاد جایگاه سی ان جی و استفاده از این سوخت موجب استفاده از سی ان جی و ایمن سازی بسیاری از خودروها خواهد شد.

محمد بایرامی از اهالی مرزنشین این شهرستان نیز اظهار داشت: بسیاری از رانندگان به منظور کاهش مصرف بنزین و به امید راه‌اندازی جایگاه سی ان جی اقدام به دوگانه‌سوز کردن خودروهای خود کرده‌اند ولی تاکنون اقدامی برای راه‌اندازی این جایگاه در منطقه انجام نشده است.

بی میلی سرمایه گذاران به ایجاد جایگاه عرضه سی ان جی در جرگلان

بخشدار جرگلان در این شهرستان مرزی نیز با اشاره به اینکه تاکنون هیچ سرمایه گذاری متمایل به ایجاد جایگاه سی ان جی در این بخش مرزی نبوده است، گفت: وجود جایگاه عرضه سوخت سی ان جی در شهر پیش قلعه در شهرستان مانه و سملقان، که ۱۳۰ کیلومتر با این بخش فاصله دارد تا حدودی نیاز رانندگان برون شهری را تامین پاسخ می دهد.

پولاد نجاهی افزود: در حقیقت رانندگان درون شهری بخش جرگلان با مشکل تامین سوخت ارزان مواجه هستند و بارها تقاضای خود را در این خصوص اعلام کرده اند.

وی تصریح کرد: هم اکنون ایجاد دو جایگاه عرضه سوخت سی ان جی، نیازمند ۶۰ تا ۷۰ میلیارد ریال سرمایه است که با افزایش قیمت تجهیزات سی ان جی، تاکنون متقاضی برای سرمایه گذاری در این بخش پیدا نشده است.

مجوزی که قرار بود ۴۰ روزه صادر شود 

یک سرمایه گذار که زمانی قصد ایجاد جایگاه سی ان جی در این شهرستان مرزی داشته است، گفت: قرار بود ۴۰ روزه مجوز ایجاد مجتمع خدماتی، رفاهی بین راهی در راز و جرگلان را دریافت کنم ولی هم اکنون بیش از ۴۰۰ روز است که از آن موعد گذشته و هنوز نتوانسته ام، مجوزی دریافت کنم.

وی که خواستار عدم درج نامش شد، با اشاره به کاغذ بازی های ادارات و کشتن انگیزه افراد برای سرمایه گذاری در این منطقه، یادآور شد: بنده از آذرماه پارسال که پیگیر مجوز و استعلامات احداث جایگاه سی ان جی بود، تنها توانسته ام نامه ای بگیرم که در آن واگذاری هر گونه زمین برای ایجاد مجتمع خدماتی رفاهی و برخورداری از آب بلامانع  عنوان شده است.

این سرمایه گذار با اشاره به افزایش قیمت قطعات و تجهیزات جایگاه سوخت سی ان جی و وارداتی بودن آن افزود: تمامی اقدامات لازم برای وارد کردن تجهیزات سی ان جی از کشورهای سوئد و چین انجام شده بود به گونه ای که اگر در صدور مجوز  وقفه ای روی نمی داد، می توانستم تمامی این قطعات را با ۲۵ میلیارد ریال وارد کنم ولی اکنون قیمت تمام شده این تجهیزات سر به ۷۰ میلیارد ریال کشیده است.

اخطار به سرمایه گذار سی ان جی در راز و جرگلان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی گفت: به سرمایه گذاری که از پارسال پیگیر احداث مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در رازو جرگلان بوده است اخطار داده شده است که اگر توان سرمایه گذاری ندارد و یا خواهان سرمایه گذاری نیست، کار به متقاضی دیگری سپرده می شود.

مجتبی شکوری افزود: در حقیقت بسیاری از استعلامات اداری دریافت شده است و اخد مجوز نهایی به همت سرمایه گذار برمی گردد.

وی با بیان اینکه معمولا برای ایجاد جایگاه های سی ان جی، تسهیلات دولتی تعلق نمی گیرد، خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است تجهیزات و هزینه های ایجاد جایگاه سوخت گاز سی ان جی بسیار گران است به گونه ای که اگر توجیه اقتصادی کافی وجود نداشته باشد هیچ سرمایه گذاری تمایل به سرمایه گذاری در این بخش نخواهند داشت.

شکوری با اشاره به اینکه ۴۹ جایگاه عرضه سوخت در استان فعال است، اظهار داشت: از این تعداد ۲۹ جایگاه مربوط به عرضه سوخت سی ان جی است.

صدور مجوز جایگاه سی ان جی راز و جرگلان در مرحله موافتنامه اصولی 

بخشدار مرکزی شهرستان مرزی راز و جرگلان با بیان اینکه صدور مجوز جایگاه سی ان جی در مرحله صدور موافقت نامه اصولی است، اظهار داشت: سرمایه گذار مجتمع خدماتی و رفاهی واقع در مسیر اصلی شهرستان و نزدیک روستای «قوش تپه» استعلامات اولیه برای برخورداری از امتیاز آب و واگذاری زمین را از دستگاه های اجرایی گرفته است.

علی مقیمی با بیان اینکه اهالی بخش مرکزی این شهرستان نیز با نزدیکترین جایگاه سی ان جی، ۶۰ کیلومتر فاصله دارند، یادآور شد: با افزایش قیمت بنزین از پارسال چندین نفر برای ایجاد جایگاه سی ان جی در این منطقه تقاضا داده اند که پس از مذاکرات صورت گرفته و برشمردن شرایط، یکی از آنان حاضر به سرمایه گذاری در این حوزه شد.

وی افزود: نشستی که اخیرا با سرمایه گذار این حوزه داشتیم، مشکلات وی بررسی و قرار شد تا مدارک و استعلامات اولیه اخذ شده را به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی ارائه دهد و مجوز نهایی را دریافت کند.

شهرستان مرزی ۷۰ هزار نفری راز و جرگلان که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال بجنورد واقع است، سه بخش و ۶ دهستان دارد و ۸۵ درصد جمعیت این منطقه روستایی هستند.

این منطقه، بخشی در تابعیت شهرستان بجنورد بود که در اسفندماه سال ۱۳۹۲ به شهرستان ارتقا پیدا کرد و ۷۵  درصد از جمعیت این شهرستان ترکمنان اهل سنت هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =