استاد حقوق: توهین به رییس جمهوری قانونا غیرقابل گذشت است

مشهد- ایرنا- رییس دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: توهین به رییس جمهوری از منظر حقوق و قوانین جاری کشور از جمله جرایم غیرقابل گذشت در جرم‌شناسی عمومی محسوب می‌شود.

دکتر عبدالرضا جوان‌جعفری بجنوردی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: تردیدی نیست که توهین، فحاشی و استفاده از الفاظ نامناسب نسبت به هر فرد از جمله رییس جمهوری، جرم است و قانون نیز احکام به نسبت سنگین را برای متهمان آن در نظر گرفته است.

وی به احکامی همچون حبس، شلاق و جزای نقدی که قانون در اختیار قاضی گذاشته اشاره و بیان کرد: اگر قانون به درستی اجرا شود امکان بازدارندگی خوبی را نسبت به انجام جرایم در پی خواهد داشت.

این حقوقددان توهین به رییس جمهوری را از دو نظر عمومی و خصوصی قابل بررسی ذکر و بیان کرد: بر این اساس ریاست جمهوری یک مقام رسمی و شخص دوم کشور محسوب می‌شود لذا در این خصوص نیازی به شکایت خصوصی برای پیگیری جزایی آن نیست.

وی ادامه داد: همچنین در جرایم عمومی، دادستان‌کل یا دیگر دادستانهای دادگستری و مجموعه قضایی بطور قانونی امکان ورود به موضوع توهین به رییس جمهوری را برای پیگیری جزایی آن دارند.

دکتر جوان‌جعفری بجنوردی گفت: همچنین شخص رییس جمهوری حق شکایت دارد زیرا به شخصیت حقیقی وی نیز توهین شده است.

وی افزود: بر این اساس جرم توهین به رییس جمهوری از جنبه خصوصی امکان گذشت یا پیگیری قضایی دارد و قانون تفاوتی در اجرای حکم از نظر عمومی یا خصوصی را در موضوع توهین و فحاشی در نظر نگرفته است.

در کلیپی که در فضای مجازی از رژه موتوری و خودرویی روز ۲۲ بهمن امسال در اصفهان منتشر شد در حالی که مجری مراسم تقاضای شعار مرگ بر آمریکا و اسراییل می‌کند راکبان تعدادی از موتورسیکلت‌ها علیه رییس جمهوری شعار دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =