گرمای هوای بهمن‌ماه برخی از درختان بادام سامان را شکوفا کرد

شهرکرد- ایرنا- در حالی که چهارمحال و بختیاری به دلیل داشتن زمستان‌های سرد همیشه به عنوان منطقه‌ای سردسیری در کشور مطرح بوده است اما بهمن ماه ۹۹ به دلیل گرمای هوا برخی از باغات بادام شهرستان سامان به گلدهی در این روزها رسیده‌اند.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: دمای استان در بهمن‌ماه جاری نسبت به میانگین بلندمدت ۳.۱ درجه سانتیگراد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درجه سانتیگراد افزایش داشته است.
مهران چراغپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: همچنین دمای هوای استان در زمستان امسال نسبت به میانگین بلندمدت ۱.۸ درجه سانتیگراد و نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درجه سانتیگراد افزایش را نشان می‌دهد.
وی افزود: کاهش نفوذ امواج بارشی به چهارمحال و بختیاری و کاهش رطوبت باعث کمبود پوششی ابر در استان شده است، به ‌همین منظور و به ‌علت جذب بیشتر انرژی نور خورشید، دمای هوا در طول روز افزایش پیدا کرد.
چراغپور اظهار داشت: همراهی نکردن دورپیوندهای اقیانوس هند باعث شده چهارمحال و بختیاری در فاز خشک قرار گیرد که مجموعه این عوامل منجر به افزایش دما و گرمای هوا در استان شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز گفت:هم‌اکنون به علت گرمای هوا برخی از درختان بادام به‌ویژه در پایین‌دست و مجاور رودخانه زاینده‌رود شهرستان سامان در حال گلدهی و باز شدن است اما گل‌های باغ‌های بادام بالادست این شهرستان هنوز باز نشده است.

ابراهیم شیرانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد:باغات بادام شهرستان سامان و برخی نقاط دیگر استان ۲ سال پیش نیز به‌علت گرمای هوا و گلدهی زودهنگام درختان و پس از آن یک دوره سرما، دچار سرمازدگی و خسارت شد.
وی با اشاره به وجود ۱۷ هزار و ۲۵۰ هکتار باغ بادام در چهارمحال و بختیاری افزود: از این سطح حدود ۱۰ هزار هکتار در شهرستان سامان است و رقم‌های دیرگل بادام مانند رقم دیرگل شاهرود ۲۰ روز دیرتر نسبت به سایر ارقام گلدهی می‌کنند اما به‌علت اینکه محصول آن‌ها بازارپسند و دارای ارزش اقتصادی نیست با استقبال باغداران مواجه نمی‌شود.
وی یادآور شد: استفاده از رقم‌های محلی به‌ویژه مامایی حتی در صورت سرمازدگی، بازهم با استقبال باغداران چهارمحال و بختیاری به‌خصوص در شهرستان سامان مواجه است.
شیرانی اظهار داشت: باغداران بادامستان‌ها در چهارمحال و بختیاری نسبت به روغن‌پاشی ولک قبل از باز شدن گل‌ها و انجام چال‌کود برای تغذیه درختان اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، گلدهی درختان بادام سامان ۴۰ روز زودتر از بهار، خطر سرمازدگی و خسارت‌های اقتصادی تولیدات باغی در این شهرستان را افزایش داده است.
سامان در ۱۶ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha