۹ اخلالگر اقتصادی در حوزه گندم و آرد شهرستان خدابنده دستگیر شدند

زنجان - ایرنا - رییس کل دادگستری استان زنجان گفت: ۹ اخلالگر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده دستگیر شدند و اتهامات سایر عوامل در دست بررسی است.

حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی روز شنبه با بیان این این مطلب به خبرنگاران افزود: با توجه به افزایش قیمت گندم و به تبع آن افزایش قیمت آرد، اخبار و گزارشی دال بر افزایش عرضه خارج از شبکه آرد و گندم با حجم گسترده ای در شهرستان خدابنده انجام و این امر منتهی به اخلال در نظام اقتصادی شده است.
وی با بیان اینکه در این خصوص با بررسی های بعمل آمده مشخص شد که زنجیره ای بین اتحادیه آرد و نان، کارخانه های آرد و شرکت حمل و نقلی که متصدی انحصاری جابجایی آردها از کارخانه به نانوایی ها هستند تشکیل به نحوی که کیسه های آرد نوع اول و دوم در قالب صدور حواله و اختصاص سهمیه به نانوایی ها ارسال شده است.
رییس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به اینکه در این راستا رانندگان شرکت حمل و نقل بدون تخلیه  کیسه های آرد در مقصد، کیسه های آرد ۳۶ هزار تومانی و ۵۲ هزار تومانی به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان خریداری کرده و این کیسه های آرد را به ۲ روش یعنی یا به اشخاص ثالث به قیمت ۲۰۰ هزار تومان می فروختند یا به همان مبدأ یعنی کارخانه عودت می دادند.
حجت الاسلام نیارکی با تأکید بر اینکه اخلالگران در نظام اقتصادی از تیغ عدالت رهایی نخواهند یافت اظهار داشت: با بررسی حسابهای مالی اشخاص، گردش مالی آنان که میلیاردی گزارش شده و بر اساس برآوردهای انجام شده هم اکنون کارخانه آرد و نان در خدابنده دارای آرد اضافه موجودی بالغ بر ۳۰ هزار تن است که کارخانه آرد با برگشت این سهمیه ها به همان کارخانه و  در قالب سهمیه جدید به نانوایی ها، گندمهای دولتی را برای آرد شدن تحویل کارخانه می دادند و بدون تبدیل با آرد به صورت قاچاق به فروش می رساندند.
وی با بیان اینکه اتحادیه نانوایان شهرستان خدابنده ضمن مشارکت در این فرایند و ایجاد سهمیه غیر واقعی و اخذ وجوه غیر قانونی از نانوایی‌ها و رانندگان  اقدام می‌کردند بیان داشت: با بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده و اذعان عوامل و رانندگان، این کار از زمان یارانه ای شدن گندم در جریان بوده و اکنون تشدید شده است.
رییس کل دادگستری استان خاطرنشان کرد: ضعف در نظارت و کنترل موضوع از سوی حوزه های بازرسی منجر به این امر شده که در حال حاضر تعداد ۹ نفر بازداشت و اتهامات سایر افراد و متهمان در دادسرای زنجان دست بررسی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha