ذخیره آب سد یامچی اردبیل ۳۰ درصد افزایش یافت

اردبیل - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از افزایش حجم ورودی آب سد یامچی به میزان ۳۰ درصد خبر داد.

عباس جنگی مرنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پایش و بازدید انجام یافته از چهار شاخه اصلی ورودی سد یامچی نشان می‌دهد میزان حجم آب ورودی  سد در حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره با به اهمیت تامین آب شرب پایدار برای شهروندان و کشاورزان اردبیل بر مدیریت مناسب‌تر مخزن سد یامچی در ماه‌های آتی و آبگیری ۱۰۰ درصدی آن تاکید کرد.

جنگی مرنی تامین آب شرب مطمئن و پایدار را برای مراکز جمعیتی در استان اردبیل از جمله وظایف اصلی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل عنوان کرد و گفت: در این سد ضمن برنامه‌ریزی جهت انجام تعمیرات دوره‌ای و عملیات کنترل پایداری و ایمنی، تمهیدات لازم برای پایش کیفی مخزن انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: میزان بارندگی در حوضه آبریز سد یامچی از ابتدای سال آبی تاکنون به مرز ۱۵۲ میلی متر رسیده که نسبت به مشابه بلند مدت ۱۲ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهارکرد: در این مدت ۲۷ میلیون مترمکعب روان آب‌های سطحی و ورودی به سد یامچی ثبت و در حال حاضر ۳۰ درصد ظرفیت مخزن پر و حجم سد به میزان ۲۴ میلیون مترمکعب رسیده است.

جنگی مرنی با بیان اینکه مردم باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند افزود: بر اساس آمار ثبت شده در سال جاری حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای بزرگ استان حدود هفت میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از نظر بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمال‌غرب کشور، شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان که به لحاظ  اقلیمی در شرایط نسبتا مشابهی می‌باشند در جایگاه چهارم قرار دارد، همچنین کمبود بارندگی نسبت به بلندمدت در استان اردبیل ترمیم شده و بر اساس پیش‌بینی‌های ارائه شده چشم‌انداز آبی استان در روزهای آینده نرمال و قابل قبول ارزیابی می‌گردد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha