۲۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۰
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 84227100
۲ نفر

برچسب‌ها

کرونا به روحیه هنرمندان کرمانی ضربه وارد کرده است

کرمان - ایرنا - هنرمند و مدیر مجموعه فرهنگی و هنری هومهر کرمان گفت: شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی طولانی مدت و محدودیت در فعالیت گالری‌های این استان شد و این مسئله به روحیه هنرمندان ضربه وارد کرده است.

آزاده عطایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اقتصاد هنر هنوز در نقاطی مانند کرمان شکل نگرفته و مغفول مانده است، مشکلات اقتصادی که این روزهای گریبانگیر مردم است نیز مزید علت شده تا هنر، بویژه حوزه هنرهای تجسمی آسیب زیادی ببینند.

مدیر نگارخانه هومهر کرمان با اشاره به حمایت های اندک از حوزه های فرهنگی و هنری تاکید کرد: در دوران شیوع بیماری کرونا حتی یک جلسه و نشست از سوی مسئولان و انجمن های صنفی برای بیان مشکلات و تصمیم گیری در راستای حمایت از هنرمندان برگزار نشد تا به بررسی مسائل و موانع فعالیت این قشر کم ادعا، اما پرتلاش جامعه رسیدگی شود.

وی اظهار داشت: فروش آثار هنری مهمترین راه کسب درآمد هنرمندان برای امرار معیشت است، اما با گرانی سرسام آور رنگ، مواد اولیه و ابزار کار، فعالیت هنری بویژه برای جوانان هزینه هنگفتی پیدا کرده است.

عطایی با بیان اینکه خرید آثار هنری دیگر در سبد خانواده ها جایی ندارد افزود: آثار هنری فاخر قیمت بالایی دارند و با توجه به کم شدن قدرت خرید شهروندان، معمولا یک اثر هنری به طور مثال نقاشی فروش نمی رود و یا باید به قیمت پایین عرضه شود.

وی گفت: در حال حاضر بجز نگارخانه هومهر سایر گالری ها و نگارخانه های استان کرمان نیز تعطیل است و یا  فعالیت محدود دارند، اما ما به دلیل عشق و علاقه فراوان به کار هنر با تحمل هزینه های زیاد هنوز چراغ اینجا را روشن نگهداشته ایم و شعار ما در نگارخانه فعالیت حرفه ای در عرصه هنر سرگرمی نیست، است.

این بانوی هنرمند کرمانی تصریح کرد: از ابتدای امسال فقط چهار نمایشگاه آن هم به صورت محدود و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در نگارخانه برگزار شده و هم کانون نیز نمایشگاه نقاشی یکی از بانوان هنرمند کرمان در این مکان در حال برگزاری است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر استان کرمان گفت: ما از این تسهیلات استفاده نکردیم، زیرا این تسهیلات در این اوضاع وخیم اقتصادی جز بدهکار کردن قشر آسیب پذیر هنرمند چیزی در پی ندارد.

مدیر نگارخانه هومهر کرمان افزود: هنرمندان برجسته و با استعداد زیادی در سراسر استان کرمان بخصوص از نسل جوان در رشته های مختلف هنری فعالیت می کنند که اگر حمایت کافی و درست از آنها صورت گیرد، آثار فاخر و ارزشمندی به جامعه عرضه می کنند.

وی بیان کرد: در نگارخانه هومهر بجز نمایش آثار هنری، کلاس هایی در مباحث فلسفه معاصر، هرمونتیک و پدیدار شناسی به صورت آنلاین برای علاقه مندان برگزار می شود.

مجموعه فرهنگی و هنری و نگارخانه هومهر در خیابان آبنوس  پنج پلاک ۲۸، شهر کرمان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha