طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی به تصویب رسید

مشهد- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در این استان تصویب و به شورایعالی معماری و شهرسازی کشور ارسال شد.

قدرت الله ابک روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: پس از گذشت ٢۵ سال از آغاز طرح توسعه بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و به منظور حفظ شأن و جایگاه حرم مطهر رضوی در سیمای شهری، استمرار هویت معنوی زیارت، ارتقای شاخص‌های خدمات عمومی و تسهیلات اقامتی و حمایت از جمعیت مجاور باقیمانده و احیای بافت تاریخی موجود، از اواخر سال گذشته بازنگری طرح با هدایت وزارت راه ‌و شهرسازی و همکاری دستگاه‌های محلی در قالب "طرح ویژه تفصیلی" در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این مسأله، مراحل تهیه طرح طی یک سال و با مشارکت متخصصان ملی و محلی حوزه شهرسازی به انجام رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: به خاطر دریافت نظرات دستگاه‌های ذیربط استانی از جمله آستان قدس رضوی، ارکان قضایی و نظارتی استان، استانداری و مجموعه مدیریت شهری مشهد، این طرح در قالب جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و تغییرات لازم در جهت غنابخشی و همگرایی بیشتر انجام شد.

وی افزود: نتیجه این نشستها که به تدبیر استاندار خراسان رضوی برگزار شد، اجماع کامل همه سطوح مدیریتی استان در طرح جدید و در نهایت تصویب آن در جلسه روز پنجشنبه ٢٣ بهمن کمیسیون ماده پنج استان خراسان رضوی بود.

ابک ادامه داد: با تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، بیش از سه هزار پلاک از تملک اجباری خارج و نوسازی پلاک‌های باقیمانده بر پایه ضوابط تسهیل کننده طرح جدید و توسط مردم و ساکنان انجام می‌گیرد.

وی گفت: افزایش سهم اماکن اقامتی متناسب با گروه های مختلف درآمدی، افزایش سرانه فضای سبز و سایر کاربری‌های خدماتی نسبت به گذشته و احیای ساختارهای فرهنگی اجتماعی و تاریخی بافت از مهمترین نتایج طرح مصوب است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: حفظ حرائم منظری، حفظ مساجد و حسینیه ‌ها و عناصر هویتی، ارائه ضوابط ویژه برای آثار ملموس و ناملموس فرهنگی و هویتی، احیای ٢٧ محور تشرف و نیز رونق‌بخشی به سایر گذرهای تاریخی از دیگر ویژگی‌های طرح حریم مطهر رضوی است که مورد تأکید کمیسیون ماده پنج قرار گرفت.

وی ادامه داد: همچنین اختصاص زمین به بیش از ١٠ هزار محل توقف خودرو در قالب توقفگاه‌های عمومی در حاشیه خیابان شارستان با جانمایی مناسب و نیز تقویت حمل و نقل عمومی و جانمایی ایستگاه‌های قطارشهری در این طرح به تأیید رسید.

ابک گفت: از دیگر مصوبات این جلسه، اختصاص فرصت دو ماهه برای تعیین تکلیف پروژه‌های سرمایه گذاری واقع در محدوده پیرامون حرم مطهر رضوی در چارچوب طرح جدید است.

 وظیفه بررسی و تصویب طرحهای تفصیلی شهری بر عهده کمیسیونی نهاده شده که به‌ عنوان کمیسیون ماده پنج شناخته می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها