۲۴ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۵
کد خبرنگار: 2668
کد خبر: 84226759
۰ نفر

برچسب‌ها

ایلام رتبه نخست کاشت نهال در کشور را دارد

ایلام - ایرنا - قائم مقام معاونت توسعه وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان ایلام در تولید کاشت نهال و جنگل کاری با هدف گسترش پوشش گیاهی ، تلطیف هوا و جلوگیری از بیابان زایی رتبه نخست را در کشور دارد.

به گزارش ایرنا، مصطفی کیا کجوری روز جمعه در بازدید از نهالستان‌های استان ایلام اظهار داشت: این استان در بحث تولید نهال از لحاظ کیفی و کمی در کشور رتبه اول را دارد و در بحث توسعه جنگل کاری و آموزش ترویج اقدامات خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه استان ایلام در بحث توسعه جنگل کاری متفاوت‌تر از استان‌های دیگر کشور است، تاکید کرد: مشارکت خوب مردم در طرح‌ها به خصوص در بحث زراعت چوب و حفاظت از عرصه‌ها سبب شده این استان الگوی برای دیگر استان‌های کشور باشد.

کیا کجوری به برخی گونه‌های تولید شده در نهالستان‌های سطح استان اشاره کرد و یادآور شد: استفاده و توسعه گونه‌های بومی در نهالستان استان اقدامی مفید برای حفظ و حراست از گونه‌های جنگلی است که خوشبختانه در استان ایلام به این مهم توجه شده است.

مدیر کل منابع طبیعی ایلام نیز در این بازدید گفت: سالانه ۱۲ میلیون اصله نهال در استان ایلام تولید می شود.

رضا احمدی افزود: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در بحث توسعه نهالستان‌های کل استان اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و ما شاهد جهش تولید نهال با گونه‌های بومی در نهالستان‌های استان هستیم.

وی یادآور شد: افزایش دو برابری نهال در استان سبب شده ما توسعه و کاشت زراعت چوب در استان را در دستور کار خود داشته باشیم که این امر می‌تواند نوید بخش صرفه اقتصادی برای کشاورزان استان باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام تاکید کرد: با تلاش کارشناسان اداره کل منابع طبیعی ۶۵ گونه از گونه‌های جنگلی متناسب با شرایط اقلیمی استان در نهالستان‌های استان تولید می‌شود و در کشور استاندارد ترین نهال‌ها در سطح استان ایلام تولید می‌شود.

احمدی به برخی گونه‌های تولید شده در نهالستان‌های سطح استان اشاره کرد و تصریح کرد: گونه‌های سازگار و بومی مناطق زاگرسی از قبیل بنه و بلوط، داغداغان، کیکم، بادام و ارغوان و گونه‌های خاص نواحی رویشی خلیجی و گرمسیری و چوبده مثل کنار، انواع آکاسیا، گز، استبرق و اوکالیپتوس که با توجه به شرایط اقلیمی سازگاری فراوانی با شرایط آب و هوای استان قابلیت کشت دارند، تولید می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تنوع گونه‌ای نهال‌های تولیدی و متناسب با زمان کاشت، آماده سازی بستر، تأمین نهاده‌ها و عملیات اجرایی از اواخر اسفند ماه آغاز و تا اواسط بهار ادامه می‌یابد.

بلوط، بنه، کنار، زالزالک، اوکالیپتوس، بادام و تای از جمله مهمترین گونه های جنگلی استان ایلام هستند.

دره ارغوان، دالاب، ششدار، شلم و منجل از مهمترین ذخیره گاه های جنگلی استان ایلام و زیستگاه های اصلی واریته های بلوط هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =