ترکیه: عملیات علیه «پ ک ک» با هماهنگی بغداد و اربیل انجام می شود

بغداد –ایرنا - ترکیه در حالی که امروز (جمعه) از کشته شدن ۳۳ عضو حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در شمال عراق خبر داد، اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور در شمال عراق علیه عناصر «پ ک ک» با هماهنگی بغداد و اربیل صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا از رسانه های ترکیه ای، «ابراهیم قالن» سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه در این باره گفت که عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق علیه عناصر پ ک ک با هماهنگی بغداد و اربیل انجام شده است.

وزارت دفاع ترکیه نیز روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که اقدام نظامی در چارچوب عملیات موسوم به «پنجه عقاب ۲» در شمال عراق، به کشته شدن ۳۳ عنصر از جمله دو مسئول ارشد حزب کارگران کردستان ترکیه در شمال عراق منجر شد.

این بیانیه افزود: عناصر حزب کارگران کردستان با حملات هوایی ضربه کوبنده ای دریافت کردند.

وزارت دفاع ترکیه روز گذشته نیز از کشته شدن سه نظامی ترکیه در جریان این عملیات خبر داده بود.

ارتش ترکیه این عملیات جدید خود را بامداد چهارشنبه گذشته در «گارا» در کردستان عراق آغاز کرد.

سوم بهمن ماه جاری «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه همچنین درباره اجرای عملیات نظامی در منطقه «سنجار» در استان نینوا در شمال غربی عراق هشدار داده و گفته بود که ممکن است کشورش راسا برای اخراج عناصر (پ ک ک) در منطقه سنجار دخالت نظامی کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این گفته‌اش به منزله اشاره به اجرای عملیاتی مشترک است، گفت که طرف ترکیه همواره آماده اجرای عملیات مشترک است.

اردوغان افزود که این عملیات را نمی‌توان با اعلام قبلی اجرا کرد و گفته همیشگی من این است که ممکن است شبی ناگهان بیاییم.

در همین راستا، ابراهیم قالن در گفت و گویی اظهار کرد که عملیات ترکیه ضد پ ک ک در شمال عراق چه در گذشته و چه در حال و آینده با هماهنگی بغداد و اربیل انجام شده و می شود.

وی در ادامه گفت که ترکیه از توافق «سنجار» میان بغداد و اربیل در باره اخراج کامل نیروهای پ ک ک از سنجار استقبال می کند.

قالن تاکید کرد که فعالیت های  تروریستی علیه ترکیه نه فقط در سنجار بلکه از هر منطقه در خاک عراق نباید ادامه داشته باشد.

سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه افزود که سنجار گام نخست و تنها یک آغاز برای پایان دادن به حضور عناصر پ ک ک در عراق است و ترکیه از آن استقبال کرده است.

قالن اشاره کرد که همزمان با این اقدام در سنجار، ترکیه نیز به مبارزه خود برای پایان دادن به حملات تروریستی به خاک خود ادامه خواهد داد.

وی تاکید کرد که شکل، چارچوب و دامنه عملیات ترکیه در صورت نیاز به انجام عملیات با هماهنگی مقام های عراقی مشخص می شود.

قالن با بیان اینکه ارتش و سازمان اطلاعات ترکیه تمام ارزیابی های لازم در این باره را انجام می دهند، تاکید کرد که آنکارا تدابیر پیشگیرانه ای را علیه تهدید های تروریستی احتمالی اتخاذ می کند و هنوز احتمال عملیات در شهر سنجار به قوت خود باقی است.

در همین چارچوب وزیر دفاع ترکیه (اول بهمن ماه جاری)  بدون نام بردن از گروهی خاص گفت که کشورش آماده همکاری با عراق برای بیرون راندن عناصر مسلح از اطراف سنجار است.

سنجار یا به قول کردهای ایزدی «شنگال»، از لحاظ سیاسی، یکی از مناطق مورد منازعه در خاک عراق است که از لحاظ شیوه اداره و قرار گرفتن یا قرار نگرفتن در شمول قلمرو اداری دولت مرکزی و اقلیم کردستان، تکلیف آن روشن نشده است.

سنجار که در دوران حملات وحشیانه گروه تروریستی داعش، شاهد کشتار صدها انسان مظلوم و ربوده شدن صدها زن و دختر بی دفاع بود، پس از شکست داعش، با مشکل دیگری روبه رو شد که همانا حضور غیرقانونی نهادهای اقماری پ ک ک در این منطقه بود.

نیروی هوایی ترکیه به بهانه مبارزه با پ.ک.ک بارها این منطقه را بمباران کرده است.

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق گفت که مرحله آینده شاهد تحولات مهمی میان عراق و اقلیم کردستان این کشور با ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم خواهد بود.

وی افزود که بغداد و آنکارا مصمم به پایان دادن به تروریسم از طریق همکاری هستند که ترکیه با دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق برقرار خواهد کرد.

وزیر دفاع ترکیه گفت: آنکارا از نزدیک روند اخراج عناصر مسلح از پیرامون منطقه سنجار در شمال غربی استان «نینوا»ی عراق را دنبال می کند و آماده حمایت از همتای عراقی خود در این مساله است.

وی در این سفر، جداگانه با وزیر دفاع، نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق در بغداد دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر دفاع ترکیه همچنین با سفر به اقلیم کردستان عراق به طور جداگانه با رئیس کنونی و پیشین این اقلیم و نخست وزیر دولت محلی آن دیدار و گفت وگو کرد.

ترکیه و پ ک ک از دهه ۸۰ قرن میلادی گذشته با هم می‌جنگند و بر اساس برخی گزارش‌ها، درگیری‌های دو طرف تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته داشته است.

ترکیه به ویژه در طول دو سال اخیر به حملات زمینی و هوایی موسوم به پنجه ببر و پنجه عقاب در شمال عراق دست زده که با واکنش شماری از مسئولان و جریان های سیاسی عراقی حتی اتحادیه عرب روبه رو شده و آنها بارها نقض حاکمیت عراق و حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به شمال این کشور را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به آن و برچیدن پایگاه های نظامی ترکیه در شمال عراق شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار جهان