سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران چند جانبه‌گرایی است

تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو، گفت: چند جانبه‌گرایی به عنوان یک اصل راهبردی دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

حجت‌الاسلام و المسین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز با اشاره به آثار مهم سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو، اظهار کرد: چند جانبه‌گرایی به عنوان یک اصل راهبردی دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و از طرف دیگر نگاه افراطی به غرب محکوم است زیرا این امر منجر به فرصت‌سوزی‌های فراوان می‌شود که در تجربه سنگ اندازی و بدعهدی آمریکا و اروپا در برجام مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: سفر رئیس قوه مقننه به همراه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دعوت مجلس روسیه انجام گرفت و در نوع خود یک دیدار مهم و در تراز بالا محسوب می‌شود که راه روابط ایران و روسیه را هموارتر می‌کند.  

امام جمعه تبریز با بیان اینکه چند موضوع اهمیت سفر رئیس قوه مقننه را دو چندان می‌کند، افزود: یکی از این موضوعات پیام رهبر فرزانه ایران به پوتین است ؛ پیامی که آثار عینی آن در تحولات منطقه‌ای و سیاسی و تحولات راهبردی اقتصادی در آینده قابل مشاهده است.

وی همچنین با اشاره بر سفر رییس قوه قضاییه به عراق به دعوت رئیس شورای قضایی عراق، اظهار کرد: رئیس قوه قضائیه علاوه بر زیارت عتبات عالیات با مسوولان ارشد عراق دیدار و مذاکراتی کرد که نتایج و اثرات این مذاکرات در آینده دیده خواهد شد. 

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: عراق شریک راهبردی ایران و همسایه ماست به طوری که زیرساخت این پیوند فرهنگ مشترک دینی، مذهبی و ارتباطات چند ساله فرهنگی و مذهبی است که با وجود جنگ هشت ساله با قوت این پیوند ادامه دارد. 

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه عراق به خاطر وجود عتبات عالیات و ایران به خاطر وجود مرقد مطهر امام رضا (ع) برای مردم دو کشور عزیز و محبوب است، گفت: از طرق دیگر دفاع از خون پاک دو سردار شهید؛ قاسم سلیمانی و ابوالمهدی المهندس بر تحکیم این پیوند افزوده است.  

وی افزود: این سفر رئیس قوه قضائیه در موقعیت حساس کنونی که دشمنان ایران و عراق در تلاش برای شعله‌ افروزی اختلافات هستند مهم و تعیین کننده بوده و پاسخ عملی به شیطنت‌های دشمن است.  

امام جمعه تبریز با بیان اینکه این سفر می‌تواند منجر به انعقاد تفاهم‌نامه و توافق‌نامه‌های مهمی شود، ادامه داد: این سفر در راستای توسعه دیپلماسی قضایی و برای رفع مشکلات و در مسیر تبادلات تجاری و اقتصادی گام‌های بلندی برای دو کشور در پی خواهد داشت. 

وی همچنین با اشاره بر حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن به صورت رژه موتوری و خودرویی و تجمع در ارگ تبریز، گفت: مراسم بسیار خوبی برگزار شد و باید از مردم تشکر کرد که با وجود فشارهای اقتصادی باز پای انقلاب هستند.

امام جمعه تبریز برگزاری برنامه های ۲۹ بهمن امسال را ویژه دانست و با ابراز ناراحتی از اینکه امسال از لذت دیدار رهبری در ۲۹ بهمن محروم مانده‌ایم، گفت: امسال به علت کرونا از این دیدار محروم مانده‌ایم ولی به صورت محدود در مصلای اعظم امام خمینی یک دیدار ویدئو کنفرانسی به صورت زنده خواهیم داشت. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =