مقام پیشین پلیس و نیروی دریایی آمریکا به سازماندهی یورش کنگره متهم شد

تهران – ایرنا – رسانه های آمریکا به نقل از مقام های قضایی اعلان کردند که یک مقام پیشین پلیس فدرال و عضو پیشین نیروی دریایی آمریکا، در مرکز اصلی شورش ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) و یورش به ساختمان کنگره بوده است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روزنامه واشنگتن پست؛ توماس ادوارد کالدول ۶۶ ساله شخصیت اصلی در تحقیق فدرال درباره یورش ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) به ساختمان کنگره به شمار می رود که پنج کشته برجاگذاشت.

دادستان های ایالات متحده همچنین گفته اند که این فرد، در تماس با گروه های شبه نظامی مانند پراود بویز، اوث کیپرز و تری پرسنترز، گروهی شامل جنگجویان آموزش دیده تشکیل داده بود.

دادستان های آمریکا ادعا می کنند که کالدول با استفاده از پیشینه نظامی و حقوقی خود برای برنامه ریزی اقدامات خشونت بار مانند حمله چند هفته پیش از شورش کنگره با تسلیحات به قایقی در رودخانه پوتوماک استفاده کرده است.

کالدول از ایالت ویرجینیا به چند مورد توطئه، جلوگیری از اجرای قانون، عبورغیرقانونی از مرز، آسیب زدن به دارایی های دولتی و کمک و معاونت در ارتکاب جرم، متهم شده است.

محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین که دوره اش در 20 ژانویه (اول بهمن) به پایان رسید، به اتهام تحریک به شورش و برانگیختن این هجوم، در کنگره آمریکا برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان