گفت و گوی دولت ونزوئلا با مخالفان برای تامین بودجه خرید واکسن کرونا

تهران – ایرنا – مقام های دولت ونزوئلا و سران گروه های مخالف برای تامین بودجه خرید واکسن ویروس کرونا از طریق برنامه «کواکس» با استفاده از مبالغ توقیف شده در ایالات متحده، دیدار کرده اند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ خوان گوایدو سیاستمدار مخالف دولت ونزوئلا که مورد حمایت واشنگتن است، چند روز پیش به امکان استفاده از پول های ونزوئلا که به دلیل تحریم های آمریکا در توقیف وزارت خزانه داری این کشور قرار دارد، برای پرداخت هزینه خرید این واکسن ها اشاره کرده بود.

دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا که دچار مشکلات مالی است، با برنامه کواکس برای تهیه واکسن کرونا برای کشورهای جهان که زیر نظر سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، قراردادی امضا کرده، اما هنوز نتوانسته مبالغ مرتبط با آن را پرداخت کند.

به گفته منابع آگاه؛ این نشست می تواند گامی به پیش برای پیمایش روند طولانی احتمالی برای وادار کردن مقام های ایالات متحده به تائید کاربرد این پول ها به منظور تکمیل برنامه واکسیناسیون ونزوئلا باشد.

مادورو پنجشنبه شب به وقت محلی گفت که دولتش برای معامله ۳۰۰ میلیون دلاری برای خرید واکسن تلاش می کند، اما به جزئیات اشاره نکرد. وی گفت: ما قصد داریم با امضای توافقنامه اجرایی و موثری با سازمان بهداشت سراسری قاره آمریکا و سازمان جهانی بهداشت ، ۳۰۰ میلیون دلار بودجه خرید واکسن های ونزوئلا را تامین کنیم.

واشنگتن در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۴۲ میلیون دلار دارایی بانک مرکزی ونزوئلا در آمریکا را به عنوان بخشی از برنامه تحریم ها برای برکناری مادورو، توقیف کرد. جابه جا کردن این مبلغ معمولا به دریافت مجوز از دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خرانه داری (دارایی) آمریکا، بستگی دارد.

پائولو بالادلی رئیس شعبه سازمان بهداشت سراسری قاره آمریکا  در ونزوئلا گفته است که پیشرفت هایی در دسترسی به واکسن ها برای ونزوئلا با همکاری یونیسف و سازمان بهداشت جهانی به دست آمده است. او چند روز پیش اعلان کرده بود که میان یک میلیون و ۴۰۰ تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا برای ونزوئلا پیش خرید شده است که در صورت فرض بهای هر واحد واکسن به مبلغ ۱۰ دلار، بهای کل این محموله میان ۱۴۰ تا ۲۴۰ میلیون دلار خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان