نماینده دموکرات خواستار توقف کامل فروش تسلیحات نظامی به عربستان شد

تهران- ایرنا- روهیت خانا نماینده دموکرات کالیفرنیا از دولت جوبایدن خواست فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی را به صورت کامل متوقف کند.

به گزارش ایرنا از نشریه هیل، خانا که در مجلس نمایندگان آمریکا به نماینده مخالف سرسخت حمله سعودی به یمن شناخته شده است، از رئیس جمهوری جدید ایالات متحده خواست تا از حمایت آمریکا از کمپین حمله سعودی ها به یمن عقب نشینی کند.

خانا همچنین از تغییر سیاست های آمریکا در قبایل یمن در دولت بایدن نسبت به دولت ترامپ استقبال کرد و آنها را یک تعهد بزرگ برای پایان دادن به حمایت ایالات متحده از جنگ عربستان در یمن خواند.

وی در ادامه افزود: کار ما برای حمایت از آینده روشن مردم یمن تازه آغاز شده است.

خانا تاکید کرد که ما باید به تعهد بایدن برای استفاده از تمام اهرم فشارهای خود برای پایان دادن به محاصره یمن توسط سعودی ها بپردازیم. تیم من درخواست توضیح در این مورد را دارد و ما منتظر دریافت پاسخ هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه هفته گذشته در تشریح سیاست خارجی دولت خود در موضوع جنگ یمن مدعی شد که قصد دارد به این جنگ پایان دهد، ولی در عین حال با ادعای این که عربستان با حملاتی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران (نیروهای انصارالله) در یمن روبه رو است، به سعودی کمک خواهد کرد تا از «تمامیت ارضی» خود دفاع کند.

ادعای بایدن درباره توقف جنگ یمن در حالی مطرح شده که ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان از ششم فروردین ۱۳۹۴ و زمانی که او معاون رییس ‌جمهوری آمریکا (باراک اوباما) بود، حملات ضدانسانی خود علیه مردم مظلوم یمن را آغاز کرد.

این حملات که حدود شش سال از آن می‌گذرد، تاکنون به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری، گسترش بیماری‌های واگیردار و قحطی در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان عنوان می‌کنند؛ در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ۲۹ میلیونی یمن نیازمند کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند و از این میان میلیون‌ها نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

سرخط اخبار جهان