ظریف خطاب به دولت بایدن: به تعهدات برجامی خود پایبند باشید

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر مقامات دولت جدید آمریکا در مورد توافق هسته ای گفت: قبل از هر گونه سخن نسنجیده به تعهدات خود پایبند باشید.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف دقایقی پیش در پیام توییتری نوشت: مقام‌های دولت بایدن به صحبت کردن درباره پایبندی ایران به برجام ادامه می‌دهند، بر چه صلاحیتی؟

ظریف افزود: آمریکا مشارکت خود در برجام را در مه (اردیبهشت) سال ۲۰۱۸ متوقف و برجام را نقض کرد و و آن هایی که پایبند به قطعنامه سازمان ملل بودند را مجازات کرد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید بایدن تاکید کرد که تا همین امروز آمریکا دقیقاً در همان موضع قرار دارد، قبل از هرگونه سخن نسنجیده به تعهدات پایبند باشید.

توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ و اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۴ به امضا رسید و به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شد اما دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

بایدن و مقامات امنیتی تیم او می گفتند که این اقدام ترامپ نه تنها به نفع منافع آمریکا و تحقق آنچه که در برجام به دنبال آن بودند، نیست بلکه باعث شد تا ایران به موجب ماده ۳۶ برجام، به محدودیت‌های مندرج در این توافق پایان دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha