طرح اصلاح ساختار قامتی در ۱۵۰ روستای خراسان رضوی اجرا شد

مشهد- ایرنا- رییس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی خراسان رضوی گفت: طرح اصلاح ساختار قامتی بانوان در ۳۰ شهر و ۱۵۰ روستای این استان اجرا شد.

محمدرضا خوش باطن روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این طرح که از اواخر دی تا دهه فجر اجرا شد از هر شهر پنج روستا به صورت آزمایشی انتخاب شد و در هر روستا بطور متوسط ۵۰ نفر مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در مرحله نخست این طرح که در قالب سوال و جواب بود ۱۷ سوال در خصوص ناهنجاریهای احتمالی اسکلتی افراد از جمله صافی کف پا، نوع حالت ستون فقرات، سر و گردن، شانه، گودی کمر و حالت مچ پا پرسیده شد.

رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی خراسان رضوی گفت: هدف از اجرای این طرح شناسایی ناهنجاریهای اکتسابی، عضلانی و اسکلتی افراد و ارائه آموزش‌ لازم به منظور بهبود وضعیت استاندارد قامتی و اسکلت زنان و دختران است.

وی افزود: بررسی کلی وضعیت جسمانی، سنجش بافت عضلانی، استخوان‌بندی و روند رشد بدن زنان و دختران بالای ۱۸ سال ساکن روستاها از دیگر اهداف این طرح هستند.

خوش باطن ادامه داد: این اقدام با همکاری معاونت ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان انجام شد.

سه میلیون و ۱۹۱ هزار و ۵۲۳ نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی (معادل ۴۹.۶ درصد) را زنان تشکیل می‌دهند. 

افزون بر یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر از کل جمعیت خراسان رضوی ساکن ۲ هزار و ۵۴۰ روستای این استان هستند. 

بر اساس سرشماری سراسری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ رشد جمعیت شهری نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۰ در خراسان رضوی ۱.۵۷ درصد و رشد جمعیت روستایی آن شش دهم درصد بوده است.

مجموع رشد جمعیت این استان نیز ۱،۳ درصد ثبت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها